Postitatud

Räppar reketi investeerimissoovitus: paned oma tunnid sisse ja tulemused tulevad

Räppar reketi investeerimissoovitus: paned oma tunnid sisse ja tulemused tulevad

Taasesitamisel on suursündmusel Investor Toomase konverents 2024 toimunud esitlus, kus räppar reket jagab enda investeerimisteekonda, mõtteid finantsvabadusest ning miks tema eelistab USA börsi.

Järgneb kokkuvõte reketi esinemisest, mille on kirja pannud Heli Künnapas.

„Ma ei jaksa kõigega kursis olla,“ avalikustas räppar reket ehk Tom-Olaf Urb oma suurima investeerimispõhimõtte: investeerimine pole tema põhitöö, vaid pigem teenib ta raha muude asjadega, mida oskab, ning laseb rahal ise edasi töötada.

Kuuekohalisest investeerimisportfellist rääkiv Urb kinnitas eelmisel investor Toomase konverentsil, et finantsvabadus pole üldse tema eesmärk. Raha on talle pigem taastuv ressurss, kuid samal ajal ei meeldi talle teenitut niisama kulutada.

„Ma oskan teha mõnda asja ja teen seda hästi. Ülejäänu jäägu professionaalidele,“ selgitas Urb, miks tema investeerimisportfellist ei leia väga paljusid erinevaid varaklasse. Nii jälgibki ta, mis on ajalooliselt töötanud, püüab veidi ajastada ning loodab, et see töötab edasi. „Suurem osa rahast läheb LHV ja Interactive Brokersi kaudu indeksisse.“

Alustas Apple’ist

Aastatel 2006-2009 Londonis elades ja Apple’is töötades kasutas ta võimalust suunata 10% sissetulekust Apple´i aktsiatesse. „Kui mulle oleks öeldud, et siin on palk, investeeri ise 10%, siis ma poleks seda teinud, sest ma poleks lihtsalt ots otsaga kokku tulnud. Kuna see oli automaatne, siis kasutasin seda võimalust saada justkui 10% vähem palka.“

2013. aastal kolis Urb New Yorki ning asus tööle Wall Streetil. Seniseid investeeringuid kasutas ta selleks, et osta endale New Yorgis korter. „Kinnisvara on seal kallis, nii et ma sain kenasti ühe kuuga kogu oma higi ja vaevaga aastate jooksul kogutud portfellist lahti,“ rääkis Urb.

Seda ta aga ei kahetse, vaid küsis, milleks me siis kogume või investeerime. „Finantsvabadus kõlab nagu mingi roosa unistus, aga see pole üldse asi, mille poole ma igapäevaselt pürgin,“ põhjendas Urb investeeringute kasutamist. „Sukasäärde kogumine pole minu jaoks eraldi ambitsioon.“

Tasu näitab väärtust

„Mulle väga meeldib minu töö ja looming,“ kinnitas Urb. „Ühel hetkel, kui ma ei peaks selle eest enam saama rahalist tasu, siis kaob sellel ka maailma mõistes väärtus ära.“ Nii muusika kui ka kirjastamise puhul usub Urb, et kui tehtu eest enam rahalist sissetulekut ei tule, siis pole seda enam vaja ning ta hakkab tegema midagi muud.

„Elu on äge. Raha peab teenima, aga raha on taastuv ressurss ja seda saab alati teenida uuesti,“ jagas ta oma põhimõtet. Samas kinnitas Urb, et on väärtuspõhine investor. „Inimesi, kelle ettevõtetele olen loonud väärtust, on kindlasti palju. Küll lõpuks jõuan ka endani.“

Rahast on kahju ilma jääda

„Olen igav investor, sest minu üks investeerimispõhimõte on mitte jääda miinusesse,“ kinnitas Urb, miks eelistab indekseid.

„Võin öelda, et raha saab alati juurde teenida, aga see pole ilmtingimata lihtne ja meeldiv tegevus,“ tunnistas Urb. „Pigem on raskelt teenitud rahast kahju ilma jääda. Oleme näinud erinevaid mulle, mis on vahtu täis, ja kõik on kogu aeg nii äge ja ühel hetkel tulemust lihtsalt ei ole.“ Nii väldibki ta investorina suuremaid riske.

Lakmustestiks isiklik kogemus

Suurem osa Urbi portfellist on USA börsil, kuid osa sellest moodustavad ka Balti aktsiad. „Ma ei näe siinsetel aktsiatel väga kasvu.“

Portfelli koostamisel on lakmustestiks tema jaoks see, kas ta ise seda toodet või teenust kasutab.

„Apple on üksikaktsiate puhul hea näide – ma töötan seal ise ja kasutan igapäevaselt selle aktsiaid,“ põhjendas Urb, miks on nüüdseks ostnud Apple’i aktsiaid taas tagasi. Tema sõnul on ka näiteks Tesla, Nike ja muud sellised ettevõtted need, mille tooteid ikka ostetakse.

Samuti on talle silma jäänud pangandusaktsiad. „Ma ei anna küll investeerimissoovitusi, aga näiteks LHV puhul näen, et seal on potentsiaali minna. Võib-olla Suurbritannia haru on kunagi suure kasvu eeldus.“

Roheline teeb rõõmsaks

Loomeinimesena näeb Urb investeerimist kindlasti värvilisena. „Kui läheb punaseks, läheb õõnsaks, kui läheb roheliseks, läheb rõõmsaks,“ leidis ta kohe laval sobiva riimi. Üks oluline põhimõte ongi veel, et praegu teenitud raha oleks tulevikus ka sama väärtusega, mitte ei kaotaks väärtust.

Investeerimiseks saab Urb teenida raha sellega, mis talle meeldib. „Minu muusikat hakati mängima, kui olin 30aastane. See on popmuusikas dinosauruse iga.“ Nii võib ta praegu artistina rõõmustada, et saab teha seda, mis endale meeldib.

Kuna Urb on üks peavooluartistidest, kes ei kuulu suure plaadifirma alla, siis kõik tema laulud kuuluvad talle ning see ongi passiivne sissetulek. „Kui omad enda kataloogi, siis omad ka laulude õigusi ning saad esitluse eest tasu elu lõpuni,“ selgitas ta.

Loomingu ja kirjastamise sissetulek käib aga lainetena. Urbi sõnul olid näiteks aastad 2020-2022 väga haprad. „Minu passiivne igakuine sissetulek on x tuhat eurot,“ jäi Urb salapäraseks ning väitis, et on privaatne inimene.

Teadlikum portfelli planeerimine

Portfelli teadlikum planeerimine ning stabiilne täiendamine on üks vähestest lubadustest, mille Urb on endale viimastel aastatel andnud. „Sellel rahal on emotsionaalne väärtus,“ avaldas ta. „On nõme, kui see jääb kuskile ripakile.“

Nii lubab Urb nüüd oma portfelli pingsamalt jälgida ja sellega mitte kergekäeliselt ringi käia. „Kui on vahendeid, aega ja võimalusi, tuleb seda jupi kaupa suurendada.“

Investeeri endasse!

Olulise investeerimissoovitusena rõhutas Urb, et tuleb investeerida endasse. Näiteks noortele muusikutele, kes tulevad tema juurde demoga, soovitab ta kuulata, kas nad kõlavad nagu nende lemmikartist.

„Sa saad tahta olla ainult kõige parem,“ kinnitas Urb. „Kui sa ei kõla veel nii, nagu tahad, siis tulebki teha sama asja veel 60 korda – lihtsalt need tunnid sisse panna ja siis tulemused tulevad.“ Nii jääb tema sõnul rahast üksi väheks, kui enda arengusse ei panusta.

„Investeerige alustuseks endasse, tehke trenni, visake oma keskkooliaegsed sokid minema ja ostke uued ning olge rõõmsad,“ soovitas Urb lõpetuseks.

Fotode autor: Raul Mee.

Investor Toomase konverents 2024

  • Investor Toomase konverentsi korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas Toomase konverents toimus 20. jaanuaril Kultuurikatlas ja ka virtuaalselt.
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi suurim investeerimiskonverents.
  • Esines ligi 40 oma ala tippu: Alexander Elder, Viljar Arakas, Ragnar Klavan, Kristjan Liivamägi, Darius Maikštėnas, Lev Dolgatsov, Katri Teller jpt.
  • Investor Toomase konverentsi aitasid korraldada: LHV, Nasdaq Tallinna börs, Enefit Green, Valge Klaar, Tallinna Sadam, Ignitis Group, Harju Elekter, Eleving Group, Šiaulių bankas, Õhtuleht, TextMagic, Veho, Novaturas, Taltech, Moneyzen, Selver, Admirals ja Profitus jpt.

🎉Investor Toomase konverents 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 investortoomas.ee

Investor Toomase konverentsi korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond
Investeerimisklubi Exceli tööriistad