Börsikaupleja Alexander Elderi kolm põhimõtet kauplemisel edu saavutamiseks
Taasesitusele tuleb Investeerimisfestivali 2024 suursündmusel peetud esitlus, kus maailmakuulus börsikaupleja ja raamatute autor Alexander Elder jagab oma kolm peamist põhimõtet, millele tugineb edukas kauplemine. Ta selgitab, miks on kauplemine eelkõige psühholoogiline mäng, kus suurimaks ohuks ei ole mitte turud, vaid kaupleja enda emotsioonid. Elder rõhutab riskijuhtimise keskset rolli ning jagab konkreetseid reegleid, kuidas piirata kahjusid ja vältida hävingut – näiteks mitte riskida kunagi rohkem kui 2% kauplemiskontost. Samuti selgitab ta, miks igal tehingul peab olema selge sisenemis- ja väljumisplaan ning miks päeviku pidamine ei ole pelgalt formaalsus, vaid kaupleja parim õpetaja.
Investeerimisfestivalil avaldas börsikaupleja Alexander Elder oma kolm peamist põhimõtet, millel edukas kauplemine seisab.
Elderi sõnul ei ole kauplemiseks vaja haridust ning üldjuhul on haritud inimesel keerulisem raha teenida. Ta selgitas, et haritud inimene on harjunud otsima infot ja põhjendusi, kuigi turgudel on pidevalt kaos, millel pole selgitust. See tähendab, et kui mõnel päeval pole turul head tehingukohta, siis seda ei ole ning sellest tuleb aru saada.
Edukas kauplemine seisab Elderi õpetuste kohaselt kolmel jalal, psühholoogia, rahahaldus ehk riskide maandamine ja tehnoloogia. Viimase kohta selgitas kaupleja, et ei ole vaja palju suuri ekraane ning tema tegutseb ainult oma läpakaga, kuna lisaekraanid ei anna mingit eelist. Hoopis olulisem on distsipliin, kuna kauplemine on lihtne, kuid emotsioonid on keerulised.
Ta toonitas, et kauplemine on intellektuaalselt lihtne, kuid emotsionaalselt on see maailma raskeim mäng ja selle tõttu tõi ta olulise osana välja psühholoogia. Probleem on tema sõnul selles, et turgu vaadates paistab sealt iga päev rikkus ning ahvatlusi on palju, kuigi praktikas ei ole turgudel lihtne raha teha, kuna riskid on suured. „Kauplemine on sõda, mille käigus sina võtad teiste taskust ning teised kauplejad võtavad sinu taskust,“ ütles Elder ja selgitas, et tegemist on nullsumma mänguga ja kelleltki võetakse alati raha ära.
Kauplemisajaloo ja tehingute märkimine märkmikusse on Elderi hinnangul hea kaupleja tunnusmärk ning see on ka võti aju arendamisel. „Näita mulle kauplejat hea päevikuga ja ma näitan sulle head kauplejat,“ rääkis Elder laval.
Börsikaupleja sõnul saab kaupleja päevikust tema parim õpetaja, kuna alati tasub oma tehingutele visata pilk peale kaks nädalat hiljem, et näha, kuidas olukord välja mängis pärast positsioonist väljumist, ja see õpetab Elderi sõnul kõige paremini. Ta ise salvestab aktsiate graafikud, millega tehinguid tegi, ning tuleb nende juurde hiljem tagasi, uuendades andmeid ja vaadates, mis juhtus aktsiaga edasi, et saada aru, mida järgmine kord teisiti teha.
Elder lisas, et igal inimesel tuleb oma valik teha, kuidas tal on mugav ja hea tehinguid teha ehk tuleb spetsialiseeruda. Näitena tõi ta, et mõni investor hoiab 30 aastat, kuid temal sellist püsivust ei ole. Elder avaldas, et tema meelistegevus on aktsiate lühikeseks müük ning eriti meeldivad talle GameStopi-sugused aktsiad, kus ta liiga kõrgele jõudes lühikeseks müüb. Ta lisas, et proovis pikaajalist investeerimist ka, kuid see talle ei sobinud ning tänaseks on tema ajahorisont kuni kaks nädalat.
Riskihalduse poolelt tõi Elder välja, et sellest tavaliselt kauplemise juures väga tihti ei räägita, kuid see on kõige olulisem osa kauplemise juures. Ilma plaanita emotsioonide pealt tegutsedes on see kaupleja sõnul lihtsalt lustimine. Kaupleja hoiatas, et rikkaks saadakse aeglaselt, kuid vaeseks jäädakse kiiresti, mistõttu ei tasu uskuda selliseid kiiresti rikkaks saamise reklaame. Tuleb hoida realistlikke ootuseid ning kehtib investeerimislegend Warren Buffetti kaks reeglit, millest esimene on, et ära kaota raha ja teine reegel on – vaata esimest reeglit.
Iga tehing peab Elderi sõnul olema planeeritud ja enne tehingusse minekut peab see vastama erinevatele kriteeriumitele ning kui kas või ühele ei vasta, siis tehingut Elder ei tee. Ta lisas, et tehingu puhul tuleb sisestada sisenemise hind, eesmärk, kust väljuda ja stop-loss’i ehk väljumise hind, et kaotusi piirata.
Viimase, aga kõige olulisema teemana võttis Elder ette riskid. Ta avaldas, et kunagi ei tohiks riskida enam kui 2%ga oma konto väärtusest. See tähendab, et 100 000eurose portfelli juures tohib kaotada vaid 2000 eurot. Sellega välistad, et teised kauplejad sind mängust välja ei puksiks ning portfelli õhku ei laseks.
Samas tõi ta välja, et suurema portfelli puhul on see protsent hoopis teine, kuna 1miljonilise portfelli juures oleks kaotuse piir 20 000 eurot, mis on juba suur summa. Selle tõttu võtab Elder oma portfelliga vaid alla 0,25% suurust riski ehk kaotuse suurus oleks väiksem, kui suuremate summadega kaubelda.
Paarituhandeeurose portfelli puhul soovitas Elder aga investoritele, et tasuks panna rohkem rõhku kauplemispäeviku pidamisele, mitte portfelli kahekordistamisele. Ta lisas, et hea päeviku pidamine ning oma tehingute ajaloo üles märkimine võib pakkuda tulevikus erinevaid võimalusi. Elder rääkis, et tema tuttav oli teinud aastaid head tööd kauplemisega, kui halva aasta järel kaotas kõik, kuid hea maine ja mineviku tulemuste tõttu õnnestus tal kauplemisettevõttelt saada rahastust kauplemiseks. Ta lisas, et kauplemisettevõtted rahastavad häid kauplejaid kindlatel tingimustel ja see annab võimaluse teenida heade tehingutega osa kasumist võõra rahaga.
Fotode autor Simo Sepp.
Investeerimisfestival 2025
- Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat investeerimisfestivali korraldab Investor Toomase Investeerimisklubi.
- Toimub 11.–13. juulil Järvamaal Toosikannu puhkekeskuses.
- Toob kokku ligikaudu 2000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esineb enam kui 50 oma ala tippu: Carol Wildermuth, Daniel Wildermuth, Ain Hanschmidt, Johan Javeus, Vesa Puttonen, Kristen Michal, Joakim Saario, Kätriin Helena Huttunen, Nelli Janson, Riin Mäesalu, Taavi Ilves, Ain Hanschmidt jpt.
- Investeerimisfestivali aitavad korraldada: LHV, SEB, Enefit Green, Lightyear, airBaltic, Nasdaq Tallinn, Eleving, Merit Tarkvara, Harju Elekter, Veho, Valge Klaar, Coolbet, Tallinna Vesi, Trigon Asset Management, Iute, Õhtuleht, Storent, Ivo Nikkolo, Inbank, A.Le Coq, Aura, CoinsPaid, Elisa jpt.
🎉Investeerimisfestival 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/
Investor Toomase konverentsi korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investor Toomase Investeerimisklubiga, et olla osa Eesti informeerituimast investorkogukonnast: https://kampaania.aripaev.ee/investeerimisklubi/