Postitatud

Hardi Meybaum: rikas mees teab, millal tal on piisavalt

Hardi Meybaum: rikas mees teab, millal tal on piisavalt

Taasesitamisel on suursündmusel Investeerimisfestival 2024 toimunud esitlus, kus GrabCAD kaasasutaja ja Eesti 2.0 asutaja Hardi Maybaum jagab oma teekonda eduka idufirma loomisest riskikapitalistiks. Ta räägib, miks parimad äriideed sünnivad isiklikust vajadusest ning miks edu saavutamiseks tuleb õppida katsetades, kogedes tagasilööke ja leides õiged inimesed.

Järgneb kokkuvõte Hardi Maybaumi esinemisest, mille on kirja pannud Jaan Martin Raik.

Äris edu saavutamiseks tuleb arendada toodet, mille järele näed oma igapäevaelus vajadust ka ise, mitte kunstlikult rikkuse valemit otsida, leidis CrabCADi asutaja Hardi Meybaum InvesteerimisFestivalil.

100 miljoni dollariga CrabCADi maha müünud ettevõtte kaasasutaja Hardi Meybaum tõdes, et läks peale ettevõtte maha müümist 2014. aastal kohe uuesti tööle ja sisenes riskikapitalisti ärisse. Meybaum rääkis, et teekond selleni oli aga kõike muud kui kerge ja pakkus mitmeid õppetunde, kuidas edukat startupi ehitada.

Inseneridele mõeldud ettevõtte CrabCADi esimese versiooniga oli plaan luua keskkond, kus kõik insenerid saavad oma plaane jagada, kuna see oli midagi, mille kaudu saab Meybaumi hinnangul õppida. Ta rääkis, et ta õppis programmeerima selliselt, et võttis kellegi teise koodi ette, kuid sarnast võimalust inseneridel polnud, et kellegi varasemalt töölt õppida. Seega tuli CrabCADi idee enda vajadusest, kuna õppis mehhaanikat ja töötas insenerina.

„Sunnitud äriideesse ma üldse ei usu, et käi ringi ja otsi, mis äri saaks teha,“ rääkis ettevõtja, et tema pole näinud kedagi, kes selliselt leitud äriideega oleks edukas. Tema jaoks on olnud projektipõhine lähenemine edu alus ning selliselt lähenedes on see huvitavam kui ka tõenäolisem, et ehitad midagi suuremat. Projektipõhiselt on ka oluliselt lihtsam sellega liikuda kiiresti uude ideesse.

Meybaum lisas, et tol ajal ei teadnud ta, mis asi on startup ning neil ei olnud suurt ideed, kuid alustati vaikselt oma asja nokitsemisega, mis oli neile endale kasulik. Siis selgus, et see oli kasulik ka teistelegi. Esimese toote panid nad internetti välja ja lehekülg läks maha, kuna nii palju kasutajaid soovis seda. Seejärel tõi Meybaum näite, et kui USAs Long Islandil oli sel ajal 2000 inseneri bürood, siis Eestis oli 2000 inseneri, ehk loogiline oli minna seda ettevõtet USAsse tegema. Ta lisas, et tuleb kolida kliendile lähemale.

Alustades aga lihtne ei olnud, kuna kõik investorid ütlesid alguses ära. Meybaum avaldas, et ühe investori kirjelduste kohaselt on ta nagu buldog, kes hoiab jalast kinni ja lahti ei lase. Näitena tõi ta esimese investori USAs, kes investeeris neisse, kuna Meybaum ilmus alati igale üritusele kohale ja oli järjepidev.

Investoritele tegi asutaja umbes 100 presentatsiooni enne kui esimese neist pardale sai. Samas tõdes Meybaum, et iga ettekanne oli vajalik, kuna sai iga kord ka tagasisidet või nõu, mida teisiti teha. Olgugi, et alati ta samal meelel investoritega ei olnud. Ettevõtja arvas, et esimese investori sai ta tänu sellele, et leidis lihtsalt õige inimese. Ta andis nõu, et igale ettevõttele on õige investor olemas. Kuigi ka temale saadetakse täna ideid, siis alati ei ole ta õige investor nende jaoks ning ta soovitab otsida, kuni õige investor on leitud.

Põneva loona tõi Meybaum esile seiga, kus pääses ühe suurfirma juhi lähedale tänu sellele, et läks konverentsile, mille pilet oli 10 000 dollarit. Meybaum meenutas, et raha tal ei olnud ning Las Vegases toimunud üritusel osalemiseks kirjutati otse korraldajatele, et kas saaks tasuta sisse ja vastutasuks kirjutab ta sellest oma blogis loo. Nii saigi Meybaum tasuta pileti ja pressikaardi, millega õnnestus tal saada ka suurfirma juhi lähedale, kellele oma ideed tutvustas ja omale mentoriks sai.

Oma viimase aja mentoritest rääkides tõdes Meybaum, et nad on kõik surnud. Täpsemalt meeldib talle lugeda erinevaid autobiograafiaid, mille autorid on siit ilmast lahkunud. Mentorid on teda aidanud erinevatel hetkedel erinevat moodi. „Algusaastatel kui palkasin töötajaid USAs, siis ma sellest väga palju ei teadnud ja sain nõu, millal palgata, millal vallandada ja millal raha kaasata,“ rääkis Meybaum. Ta lisas, et valis mentori selle järgi, mida nad ise on saavutanud, ehk kui müügimees hakkab rääkima toote ehitamisest, siis seda ei ole mõtet kuulata.

CrabCADi müümiseni viis Meybaumi sõnul see, et jaks hakkas otsa saama. Seega tegi ta arvutuse, mis näitas, et kui ta jätkaks veel 10 aastat kasvatamist, siis saaks ta sama palju ettevõtte eest, kui sel ajal müües. Seda selle pärast, et ettevõte küll kasvas edasi, kuid iga mõne aja tagant tuleb rahakaasamisega ka oma osalust lahjendada. Raha tõstmine tähendab, et iga 8-12 kuu järel osanike osalus ettevõttes lahjeneb. Samas tõdes Meybaum, et tegi arvutustes väikse vea ja oleks pidanud ikka veidi veel osalust hoidma.

Riskikapitalistiks

Riskikapitali valdkonda liikus Meybaum pärast CrabCADi müümist ja tegutseb selles valdkonnas siiani. Siiski sai ta hea nõuande ühelt partnerilt, kes soovitas esimene aasta mitte ühtegi investeeringut teha ja mitte midagi muuta oma elus. Meybaum rääkis, et kolis küll üürikorterist ära, aga muus osas kuulas nõuandjat ning see oli väga hea otsus.

Ühe riskikapitalisti saladusena tõi ta välja, et kui üks firma pankrotti läheb, siis selle peale pole vaja liiga palju pead murda. Pigem on hullem, kui oled jätnud investeerimata mõnda edukasse ettevõttesse.

Ta tõi esile, et on investeerinud 38 ettevõttesse ja üks neist asub Eestis. „Olen investeerinud Lightyeari ja loodan, et tuleb üks kõige edukam ettevõte minu portfellis,“ rääkis Meybaum. Portfelli suuruse osas vastas Meybaum, et tal on piisavalt. Ta lisas, et enamus sõpru USAs ajavad taga mingit numbrit, kuid tema on sellest loobunud, kuna rikas inimene teab, millel tal on piisavalt.

Oma kogemusest riskikapitalifirmas rääkis Meybaum, et sealsel juhil oli komme iga päev kontorisse tulles küsida küsimus. Meybaumile jäi meelde küsimus, et mis on kõige edukam ettevõte tema portfellis, mille peale hakkas mõtlema ning enne kui jõudis midagi öelda, vastas juht, et sa ei tea. Selle tõttu leidis Meybaum, et ei kuluta enda aega juurdlemisele, et millest tuleb uus hitt, vaid proovib kasulik olla.

Fotode autorid: Simo Sepp ja Stella-Kaisa Kanemägi.

Investeerimisfestival 2025

  • Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat investeerimisfestivali korraldab Investor Toomase Investeerimisklubi.
  • Toimub 11.–13. juulil Järvamaal Toosikannu puhkekeskuses.
  • Toob kokku ligikaudu 2000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esineb enam kui 50 oma ala tippu: Johan Javeus, Gerdi Arst, Kätriin Huttunen, Madis Müller, Vesa Puttonen, Tõnu Mertsina, Lev Dolgatsjov, Tanel Kangert, Nelli Janson, Joakim Saario, Kristi Saare, Orm Oja, Alvar Räägel, Liina Pulges jpt.
  • Investeerimisfestivali aitavad korraldada: LHV, SEB, Enefit Green, Lightyear, airBaltic, Nasdaq Tallinn, Eleving, Merit Tarkvara, Harju Elekter, Veho, Valge Klaar, Coolbet, Tallinna Vesi, Trigon Asset Management, Iute, Õhtuleht, Storent, Ivo Nikkolo, Inbank, A.Le Coq, Aura jpt.

🎉Investeerimisfestival 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/

 

Investor Toomase konverentsi korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond