Postitatud

“Investor joomas”: kinnisvaraost pole sprint, vaid maraton – ja vahel ka pubis tehtav tehing

“Investor joomas”: kinnisvaraost pole sprint, vaid maraton – ja vahel ka pubis tehtav tehing

Taasesitamisel on suursündmusel Investeerimisfestival 2024 toimunud esitlus, kus kinnisvarainvestor Marti Tellas, tuntud ka kui investor joomas, räägib, miks ta soovitab osta kinnisvara ning millised õppetunnid on ta üheksa aasta jooksul festivali külastades endaga kaasa võtnud.

Järgneb kokkuvõte Marti Tellase esinemisest, mille on kirja pannud Anu Lill.

Kinnisvarainvestor Marti Tellas, keda tuntakse humoorika alternatiivürituse “Investor joomas” asutajana, on külastanud suvist InvesteerimisFestivali kokku üheksa korda ja rõõmustab, et see on üritus, kus laiskadele investoritele viltu ei vaadata.

Enda tutvustuseks rääkis Marti Tellas, et talle meeldib nii investeerimine kui ka pubis käimine. Kümnest festivaliaastast on tal vahele jäänud vaid üks. Fänn kujunes enda sõnul välja 2015. aastal, kui Tellas külastas päris esimest investeerimisfestivalil ja talle avaldas üritus muljet.

Kui aga ühel korral selgus, et Investeerimisklubis – mis seni regulaarselt ka festivali vahelistel aegadel koos käis – enam regulaarseid üritusi ei tehta, otsustas noormees proaktiivselt juhtrolli haarata ja ise alternatiivse klubiõhtu korraldada. Pubis. Ja et asi kõigil selge oleks, tuli ta välja ka oma legendaarse t-särgiga “investor joomas”.

“Esialgu olime sõbraga kahekesi, aga edaspidi hakkas järjest rohkem rahvast kohale ilmuma, investeerimisjuttu ajama.” Tellas tõi veel välja, et särki ka müüakse asjaosalistele ja muudele huvilistele ning sellest saadud tulu annetatakse heategevuseks. Tellase investeerimisprofiil aga on olla pigem kinnisvarainvestor, kes tahab ise higi ja vaeva näha, sest ei usu, et raha võiks kergelt tulla.

Kinnisvaraga tegelemine on ka trenni eest

“Selleks, et kinnisvara osta, siis alguses on vaja raha. Ma ostan investeerimiskortereid, need on kleepuvad, väga mõnus on kipsplaate kitsas trepikojas üles tassida,” rääkis ta. “Väga mõnus tunne, kui olen selle ära teinud. Nagu oleksin midagi suurt saavutanud.”

Samas hoiatas ta, et rahavoogusid sellest kohe sisse voolama ei hakka: investeerimine on tema sõnul maratonilaadne tegevus.

“Te peate uute rahapakkidega jooksma oma korteri suunas igakuiselt. Reisimise peale mõelda ei saa,” kirjeldas ta kinnisvarainvestori igapäevategevust. Nimelt peab investeerimine olema nagu elustiil, kus on vaja püsivust.

Oluline on ka jälgida portfelli, et kas investeerimisteesid ikka peavad. “Kui tees ei pea, siis regulaarselt portfelli jälgides jõuate seda märgata, enne kui kuri kaela tuleb ja saate positsiooni maha müüa. Paljud tuntud investorid teevad avalikult igakuiselt portfelli ülevaateid. Nendel korralikult portfelli jälgivatel investoritel on igatahes minust suurem tootlus, nii et peaksin ka seda tegema hakkama,” rääkis Tellas.

Kaotatud raha on väga raske tagasi teenida, seega ei tasu portfelli lasta liigselt miinusesse vajuda, vaid tuleb riske hallata. Näitena tõi ta välja, et kui portfell kukub 50 protsenti, siis tuleb tootlust teha 100 protsenti, et kaotus tagasi teenida.

Riskihaldus ja likviidsus aitavad portfelli tootlusele kaasa

“Leidke siitsamast seltkonnast mõni kaupleja, kellel on head riskihalduse mudelid, 3-4 näitajat, mida jälgida ja võtke see üle. Liiga keerulist mudelit pole ka vaja. Ise kasutan nt stopp-orderit, mis on nagu turvavöö. Siis tead, et liiga palju portfell kukkuda ei saa,” soovitas ta. Stopp-orderit tuleb kasutada tõusval turul, mitte kukkuvate nugade puhul.

Tellas nentis, et tihti tulevad head võimalused meie juurde juhuslikult. Näiteks keegi tahab korteri flippimiseks 15% intressiga hüpoteeklaenu saada, või Nvidia aktsia hakkab üle 300 dollari tõusma. Kui aga invesotoril raha pole, siis ei saa neid häid võimalusi ära kasutada.

“Veel hullem on rahapuudus kinnisvaraga tegelemisel. Vastik, kui pole raha köögimööbli joaks. Sain sellest hästi aru covidi ajal, et likviidsust tasub alati hoida. Näiteks kui euribor tõuseb, nagu viimastel aastatel, kulub lisaraha marjaks ära.”

Tellas seletas, et investoritel pole mõtet koguaeg oodata mingit “elu tehingut”. Paljud algajad investorid tahavad tema sõnul kiirelt rikkaks saada. “Ostaks heameelega aktsiat, mis tõuseb 5 korda aastas või korteri, kuhu panna uus tapeet ja kahekordse hinnaga maha müüa. Sellised diilid enamasti ei toimi,” hoiatas investor.

Ta viitas, et ta ise teeb tihti üht viga, mida nimetatakse ankurdamiseks. Näiteks tõi ta, et investoril on portfellis Microsoft, mis on väga hästi kasvanud, aga nüüd tahaks hoopis Nvidiat osta, kuna see tõuseb jõudsamalt. Kuidas aga vana head positsiooni müüa, et osta teist? Kumb ikkagi on parem? Tegelikult peaks investoril kõik varad olema alati müügiks. Samuti tuleb oma portfellis olevaid varasid hajutada.

Osta tugevust, müü nõrkust ja suurenda sissetulekut

Kõik teavad, et müüa tuleb kaotajaid, juurde osta võitjaid, kuid inimloomus mängib meile vingerpussi ning tahab just vastupidi teha, rääkis Tellas. Ja et portfell kiiremini kasvaks, tuleb sinna ka raha juurde lisada, suurendades selleks oma sissetulekuid.

“Säästmisega ühest kartulist kahte ei tee,” tõi ta näite. “Säästumääraga võid hoopis hulluks minna. Võtke parem endale lisatöö või kasvõi viis töökohta, nagu Mihkel Kukk,” muigas investor.

Ütlemata ei saa jätta seda, et äritegemine on see, mis tegelikult raha kõige kiiremini kasvatab. Samuti tuleks haarata kinni võimalustest saada tööandja optsioone, mida jagatakse paljudes idufirmades.

Investeeringute analüüs tuleb investoritel alati ise ära teha ja soovitajaid mitte kuulata, sest tegelikult ei vastuta keegi oma soovituste eest. Samas on hea leida enda ümber teekaaslased.

“Meie arutame oma seltsilistega investeeringud läbi, analüüsime, püüame kriitiliselt kõik aspektid välja tuua. Nii teeme vähem vigu, sest me katsetame rohkem asju läbi, saame üksteiselt soovitusi raamatute kohta ja loomulikult oma portfelle üksteisega võrrelda ja inspiratsiooni. Ja kui halvasti läheb, siis kellelgi läheb veel halvemini,” sõnas ta.

Et raha kaotab pidevalt väärtust, soovitas Tellas olla pidevalt pikaajaliselt investeeritud ja hoida raha varades. “Hea näide on pikalt omatud kinnisvara. Kas siin on keegi, kes ostis 15 aastat tagasi kinnisvara ja seda kahetseks?” uuris Tellas. Ühtegi kätt saalist ei tõusnud. Kostsid vaid hüüded, et kahju et omal ajal rohkem kinnisvara kokku ei ostnud.

Külastaja uuris Marti Tellaselt, et kas praegu on hea aeg kinnisvara osta. “Jah ja aina paremaks läheb,” vastas investor.

Mis on aga festivali üheksa aasta väisamise suurim õppetund? “Valige vegan toit, siis te ei pea järjekorras seisma,” kõlas vastus. Naer saalis.

Festivali olulisimad õppetunnid 10 aasta jooksul:

  1. Järjepidevus – jälgi regulaarselt oma portfelli
  2. Ära kaota raha – leia sobiv riskihaldusmudel, kasuta stop-orderit
  3. Likviidsus – hoia vaba raha ootamatute rahavajaduste jaoks, nt heade investeerimisvõimaluste ilmnemiseks
  4. Ebareaalsed ootused – ära ankurda oma hetkepositsiooni, ega oota “elutehingut”
  5. “Turn-around” ootus – parem osta tugevust, mitte nõrkust ja hajuta.
  6. Hoia võitjaid, müü kaotajaid – lase rahal kasvada, hoida tunded kontrolli all
  7. Suurenda sissetulekuid – leia lisatöö, tegele ettevõtlusega
  8. Investeeri ainult sellesse, mida mõistad – usalda sisetunnet, mitte teiste soovitusi
  9. Ole investeeritud
  10. Leia mõttekaaslased, kellega infot vahetada

Fotode autorid: Simo Sepp ja Stella-Kaisa Kanemägi.

Investeerimisfestival 2025

  • Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat investeerimisfestivali korraldab Investor Toomase Investeerimisklubi.
  • Toimub 11.–13. juulil Järvamaal Toosikannu puhkekeskuses.
  • Toob kokku ligikaudu 2000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esineb enam kui 50 oma ala tippu: Johan Javeus, Gerdi Arst, Kätriin Huttunen, Madis Müller, Vesa Puttonen, Tõnu Mertsina, Lev Dolgatsjov, Tanel Kangert, Nelli Janson, Joakim Saario, Kristi Saare, Orm Oja, Alvar Räägel, Liina Pulges jpt.
  • Investeerimisfestivali aitavad korraldada: LHV, SEB, Enefit Green, Lightyear, airBaltic, Nasdaq Tallinn, Eleving, Merit Tarkvara, Harju Elekter, Veho, Valge Klaar, Coolbet, Tallinna Vesi, Trigon Asset Management, Iute, Õhtuleht, Storent, Ivo Nikkolo, Inbank, A.Le Coq, Aura jpt.

🎉Investeerimisfestival 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/

 

Investor Toomase konverentsi korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond