
Liisi Kirch väsis finantsvabadusest mõne kuuga
Taasesitamisel on suursündmusel Investeerimisfestival 2024 toimunud esitlus, kus rahatarkuse edendaja ja Grüfini kasvujuht Liisi Kirch jagab oma teekonda finantsvabaduseni, rõhutades, et see ei tähenda alati elu lõpuni töötamise lõpetamist. Liisi räägib, kuidas ta koos abikaasaga saavutas finantsvabaduse keskmise palga juures ja kuidas nende kogemus õpetab tähtsustama süsteemide, planeerimise ja koostöö olulisust, et jõuda oma eesmärkideni.
“Finantsvabaduse puhul arvatakse tihti, et see tähendab, et sa ei pea elu lõpuni tööd tegema. Meie saavutasime selle hetke 2021. aastal. Ma pidasin vastu 3,5 kuud ning seejärel tahtsin olla midagi muud, kui vaid ema, hobijooksja ja abikaasa,” kinnitas Liisi Kirch investeerimisfestivalil.
Finantsvabaduseni jõudmise edulugude puhul on tihti oluline roll üliinimlikel pingutustel. Rahatarkuse edendaja ning Grünfini kasvujuht Liisi Kirch kinnitab aga, et jõudis koos abikaasaga finantsvabaduseni keskmise palga juures.
“See on olnud meie teekond. Oleme selle teekonna läbi käinud koos abikaasa Mihkliga, kes on olnud mu suurim toetaja ning suurim kriitik,” ütles Kirch.
Algus oli väga aeglane
Kirchi lugu algas sarnaselt paljude noortega, kellele soovitatakse, et saa hea haridus, hea töökoht ning seejärel peaks haljale oksale jõudma. Ta tegi selle kõik ära, kuid kohale jõudes tundis, et midagi oli ikkagi puudu.
“Kui peaksin 20-aastasele Eesti Pangas töötavale Liisile midagi soovitama, siis ütleksin talle, et tee endale mingi süsteem. Kui sul on süsteem, siis on lihtne – sa pead lihtsalt oma süsteemi järgima,” kinnitas Kirch. Selle mõtte kinnituseks meeldib talle hobina joosta maratone, sest seal on selge süsteem ja ta teab, kuidas see käib.
Kirchi teekond investorina algas süsteemitult. “Investeerisin siis, kui kogemata raha üle jäi,” tõi ta välja. See tähendas, et teekonna algus oli väga aeglane. Oma abikaasaga kohtumise ajaks oli Kirch aga ostnud ühe Mustamäe paneelmaja korteri ning jõudnud 2000 euro suuruse investeerimisportfellini.
“Uhke oli abikaasale öelda, et olen Apple’i omanik,” meenutas Kirch.
Mõtlemise muutmise osas oli oluline roll kingituseks saadud Jaak Roosaare raamatul “Rikkaks saamise õpik”. Sellest raamatust lugesid abikaasad mõtet, et võimalik on olla rahaliselt sõltumatu ja valida, milliseid töid ning kellega ja millises mahus teha.
“Arutasime koos abikaasaga, et kui peaksime veel 45 aastat tööl käima ning igal aastal vaid ühe kuu puhkama, siis meile tundus, et seda on liiga vähe,” ütles Kirch. Seejärel jõudsidki abikaasad ühiselt finantsvabaduse ideeni.
Põhimõtted, mis aitasid finantsvabaduseni
Kirch jagas nelja põhimõtet, mida nad koos abikaasaga finantsvabaduse poole liikudes järgisid:
- Selleks, et meil oleks investeerimiseks raha, pidi meil olema ülevaade, kust raha tuleb ja kuhu läheb ning pidi olema mingi siht, mille poole püüelda.
Kirch kinnitab, et oluline on oma plaanid ja sihid kirja panna. Koos abikaasaga panid nad kirja eelarve ning otsisid võimalusi, kuidas võimalikult palju raha investeerimisse suunata.
Oluliseks motivatsiooniks Kirchi jaoks oli sel teel ühe õppejõu mõte, kes ütles: “Kui sulle tundub, et sul on vähe raha, siis seda olulisem on teha plaan.” - Elasime allapoole oma võimeid.
Kirch on laiemalt teada kui minimalismi esindaja ning seda mõtet peab ta ka üheks finantsvabaduseni viinud põhimõtteks.
“Mõtleme koos abikaasaga läbi, mida osta ning mittevajalikke asju ei soeta,” ütleb ta. - Arutasime asjad läbi.
Kirch peab koos abikaasaga oluliseks kõigest rääkida. “Isegi, kui meil olid erimeelsused, siis meil oli ikkagi ühine siht, sellega andsime oma teekonnale hoogu juurde ja järjepidevalt suheldes tugevdasime omavahelist suhet,” jagas Kirch. - Olime noored ja piisavalt riskijulged ning proovisime kõikvõimalikke varaklasse.
“Kõige suuremad hüpped meie portfellis on tulnud kinnisvaratehingutega ning see on olnud eranditult läbiv joon läbi kõigi nende aastate,” rääkis Kirch.
Finantsvabaduseni keskmiste palkade juures
“Lõpuks jõudis 2021. aastal kätte oodatud finantsiline vabadus. See tähendas, et meil oli varasid nii palju, et need tootsid meile passiivset sissetulekut nii palju, et katsid ära kõik meie kulud,” ütles Kirch.
Koos abikaasaga panid nad aastatel 2014–2021 oma sissetulekutest investeerimisportfelli sisse 140 000 eurot, kuid kasvatasid selle investeerides poole miljoni suuruseks portfelliks.
“Selle 140 000 euro investeerimise perioodi jääb neli aastat, mille jooksul olin neli aastat lastega kodus, tegin karjääripöörde ning hakkasin õpetajaks ja sain mingil perioodil palka alla 500 euro kuus – meie head investeerimisotsused aga kasvatasid ikkagi portfelli,“ ütles Kirch.
Eesmärk võiks olla finantsmugavus
Finantsvabaduseni jõudes mõistis Kirch aga kiiresti, et vastupidiselt laialt levinud arvamusele, ei haihtu sel hetkel kõik mured.
“Finantsvabadusest rääkides mõeldakse tihti seda, et ei pea elu lõpuni enam töötama,” selgitab Kirch. Tema ise pidas kodus nii vastu 3,5 kuud. Seejärel tundis, et temast peab saama midagi muud kui lihtsalt ema, harrastusjooksja ja abikaasa.
Lisaks olid mõlemal abikaasal tol ajal töökohad, millest nad ei soovinud loobuda.
Kirch pakub, et võiksime eesmärgiks seada hoopis finantsmugavuse või finantskindlustatuse.
Tema hinnangul võiks see tähendada olukorda, kus inimestel oleks võimalik soovi korral võtta aasta vabaks, võimalik toetada oma lapsi, ümbritseda ennast sarnaste inimestega, kes tahavad ellu tuua sarnaseid muudatusi.
“Õnnelikuks ei tee nullid pangakontol, vaid see, kui sul on mingi missiooniga töö, kui sa oled välja mõelnud, mis on sinu miks ning millises valdkonnas sa tahad siin maailmas mingit muudatust esile kutsuda,” jagas Kirch.
Tema enda jaoks on see rahatarkuse levitamine, et jõuda võimalikult paljude noorte ja lasteni, et kohe algul head rahatarkuse harjumused sisse harjutada. Selles valdkonnas Kirch ka jätkab.
Fotode autorid: Simo Sepp ja Stella-Kaisa Kanemägi.
Investeerimisfestival 2025
- Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat investeerimisfestivali korraldab Investor Toomase Investeerimisklubi.
- Toimub 11.–13. juulil Järvamaal Toosikannu puhkekeskuses.
- Toob kokku ligikaudu 2000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esineb enam kui 50 oma ala tippu: Johan Javeus, Gerdi Arst, Kätriin Huttunen, Madis Müller, Vesa Puttonen, Tõnu Mertsina, Lev Dolgatsjov, Tanel Kangert, Nelli Janson, Joakim Saario, Kristi Saare, Orm Oja, Alvar Räägel, Liina Pulges jpt.
- Investeerimisfestivali aitavad korraldada: LHV, SEB, Enefit Green, Lightyear, airBaltic, Nasdaq Tallinn, Eleving, Merit Tarkvara, Harju Elekter, Veho, Valge Klaar, Coolbet, Tallinna Vesi, Trigon Asset Management, Iute, Õhtuleht, Storent, Ivo Nikkolo jpt.
🎉Investeerimisfestival 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/
Investor Toomase konverentsi korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investor Toomase Investeerimisklubiga, et olla osa Eesti informeerituimast investorkogukonnast: https://kampaania.aripaev.ee/investeerimisklubi/