
Riskispetsialistid: riskid tasuvad ennast alati ära
Taasesitusele tuleb Investeerimisfestival 2024 suursündmusel peetud arutelu, kus vestlesid Lightyeari kaasasutaja Martin Sokk, NordicNinja juhtivpartner Rainer Sternfeld ja Superangeli partner Marko Oolo. Kogenud ettevõtjad rääkisid ausalt, kuidas nad on teinud otsuseid olukordades, kus risk oli kõrge ja ebakindlus suur – olgu selleks investeering, karjääripööre või ettevõtte rajamine. Nende kogemused pakuvad väärtuslikke õppetunde igaühele, kes otsib tasakaalu julguse ja vastutuse vahel.
Elus palju karjääri- ja finantsriske võtnud Martin Sokk ja Rainer Sternfeld rääkisid investeerimisfestivalil oma kogemuse põhjal targast riskide võtmisest.
Asjad, mida kardad teha, on just need, mida peab tegema, ütles Sternfeld. Ta on 250 miljoni euro suuruse riskikapitalifondi NordicNinja üks juhte, kooli kood/Jõhvi üks asutajatest ja podcast’i “Globaalsed eestlased” juht. Lisaks on ta müünud Californias ühe tehnoloogiaettevõtte maha.
Sarnase mõtte käis välja ka Sokk. “Kõige suurem risk, mida sa võtad, on alati see, et sa ei tee seda asja,” ütles investeerimisplatvormi Lightyeari asutaja. Sokk on olnud tööl ka mitmes suures Eesti ettevõttes.
Soku sõnul on teda riskide puhul kaks asja alati üllatunud. Kui Sokk läks suurde ettevõttesse tööle, ei lahendanud paljud inimesed probleeme, sest nad ei tahtnud midagi valesti teha. Sokk selgitas, et riske võttes saab ju probleemid lahendatud ning sellest ka õpitud.
Riskid on ka väga erinevad inimeste jaoks, rääkis Sokk. Ta tõi näiteks Lightyeari alguse, kui läksid teise asutajaga platvormile raha kaasama. Nad soovisid 700 000 eurot, kuid investor sõnas, et alla miljoni euro Lightyear ei saa. “Ta ütles, et see ei tekita riski minus ‒ ma kulutan liiga palju aega, et teile nii vähe raha anda,” sõnas Sokk, mida esimene investor rääkis. Sokk lisas, et tema jaoks oli toona uskumatu, et miljonist väiksem summa ei tekita investoris isegi riskitunnet.
Riskid, riskid, riskid
Mõlemad mehed on oma elu jooksu võtnud peamiselt karjääris riske. Sternfeld rääkis, et ta ei ole kunagi planeerinud oma karjääri ja on läinud lihtsalt sinna, kus on uusi võimalusi pakutud.
Sokk rääkis suurest riskist, mida ta on oma karjääris võtnud. Suure pöörde karjääris tegi ta siis, kui läks Eesti Energiast tööle alles noorukesse TransferWise’i. Ta selgitas, et Eesti suurimas energiaettevõttes oli tal oma tiim ning karjääriredelil oli palju häid ja soodsaid võimalusi. TransferWise’is (praegune Wise) oli aga Kristo Käärman, kes ütles veel Eesti Energias töötanud Sokule, et firma värbab ja laseb inimesi kiiresti lahti.
Soku sõnul ei olnud kuidagi loogiline liikuda uude töökohta sellise suhtumisega firmas. “Mis mind aga inspireeris selle juures, oli see, et nende liikumiskiirus oli hoopis teise koha peal,” sõnas ta. Sokk tõi näite, et kui Eesti Energias arutati plaane pool aastat ette, siis Käärman tahtis plaane täide viia juba järgmisel päeval, kui mitte samal päeval. “See samm oli minu jaoks inspireeriv, aga samas väga-väga hirmuäratav,” tõdes Sokk.
Sternfeldi onu kutsus teda pereettevõttesse, mis tootis masinaehituse detaile, samal ajal, kui toonane tudeng veel õppis ja tegi ülikoolis tööd. Kuigi Sternfeldile meeldis ülikoolis ja ta tegi seal lahedaid projekte, läks ta pereettevõttesse ning hakkas firmat juhtima.
Oma firmadega suurimad riskid
Pärast mitut töökohta Eesti ettevõtetes lõid ettevõtjad lõpuks ka oma firmad. Sternfeld lõi oma idufirma Planet OS Californiasse ning Sokk Lightyeari. Ettevõtjad rääkisid, millal nad said aru, et riskida oma ettevõtte loomisega.
Sokk selgitas, et tema risk oli suuremas osas maandatud sellega, et sellist toodet nagu Lightyeari investeerimisplatvorm ei olnud Euroopa turul olemas. Seega, selleks oli suur nõudlus, kuid keegi ei pakkunud seda. Probleemi raamistik aitas Sokul ka endalt pinget ja riske vähemaks võtta.
Sternfeldil oli olemas ka oma probleem, mida tahtis lahendada Planet OSiga. Kuna USAs oli riskikapitali kaasamiseks palju rohkem võimalusi kui Euroopas, siis pidi Sternfeld oma idufirmaga ka üle ookeani elama minema ajal, kui tema enda laps oli vaid ühekuune ning kedagi ta uues riigis ei tundnud. “Riske sai piisavalt võetud, aga ma ei kahetse midagi,” sõnas ta.
Fotode autorid: Simo Sepp ja Stella-Kaisa Kanemägi.
Investeerimisfestival 2025
- Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat investeerimisfestivali korraldab Investor Toomase Investeerimisklubi.
- Toimub 11.–13. juulil Järvamaal Toosikannu puhkekeskuses.
- Toob kokku ligikaudu 2000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esineb enam kui 50 oma ala tippu: Carol Wildermuth, Daniel Wildermuth, Ain Hanschmidt, Johan Javeus, Mikk Orglaan, Vesa Puttonen, Kristen Michal, Joakim Saario, Kätriin Helena Huttunen, Nelli Janson, Riin Mäesalu, Taavi Ilves jpt.
- Investeerimisfestivali aitavad korraldada: LHV, SEB, Enefit Green, Lightyear, airBaltic, Nasdaq Tallinn, Eleving, Merit Tarkvara, Harju Elekter, Veho, Valge Klaar, Coolbet, Tallinna Vesi, Trigon Asset Management, Iute, Õhtuleht, Storent, Ivo Nikkolo, Inbank, A.Le Coq, Aura jpt.
🎉Investeerimisfestival 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/
Investor Toomase konverentsi korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investor Toomase Investeerimisklubiga, et olla osa Eesti informeerituimast investorkogukonnast: https://kampaania.aripaev.ee/investeerimisklubi/