Investor Toomas: tegin panuse kiibivõidujooksu liidrile
Taasesitamisel on suursündmusel Investor Toomase konverents 2024 toimunud esitlus, kus investor Toomast kehastav Juhan Lang lahkab investor Toomase ostuideed ja sisestab ostuorderi otse lavalt. Alates konverentsi laval tehtud ostust on Nvidia aktsia kallinenud vähem kui aastaga enam kui 120%.
Olin Nvidiasse investeerimisele lähedal juba 2016. aastal lugeja Aivo soovituse peale. Kahju, et ma toona soovitust kuulda ei võtnud, vaid lõin põnnama aasta varem tehtud 150protsendise tõusu peale. Sain õppetunni, et tõusu ei maksa karta ja kui on asjalik aktsia, siis küll ta tõuseb veel. Loodan, et Aivo ise ostis ja hoiab tänaseni – sest nüüdseks on aktsia umbes 20 korda kõrgemal.
2022. aasta suvel uurisin kiibisektorit ja leidsin, et “investeerida tasub, aga mitte täna”. See polnud väga vale mõte, sest samal sügisel kukkusid kiibiaktsiad kümnendi põhja. Kuid sealt algas ralli, mille magasin täiesti maha. Alles mullu mais jõudis teiste kiibiettevõtete ees spurtiv Nvidia taas minu vaatevälja – aga jällegi ma ei ostnud, sest pelgasin, et ralli kaua ei kesta.
Noh, kolmandat korda ma enam seda viga ei tee, et jätan ostmata. Prognoosi kohaselt on kiibirallis veel küllalt vurtsu sees, eriti Nvidias. Niisiis otsustasin kaasa lüüa, ostes otse investor Toomase konverentsi laval 20 aktsiat hinnaga 594,91 dollarit tükk. Kui hind täna eest ära silkab, siis muudan orderi turuorderiks ringi. Et positsioon on väga riskantne, otsustasin riskida vaid 1,8 protsendiga portfellist. Kui ootused paika peavad ja ralli jätkub, siis selle positsiooni osakaal portfellis suureneb ise.
Käimas on kiire kasvu faas
Nvidia on praegu tõusnud turuväärtuselt USA kalleimate börsiettevõtete sekka. Seda edetabelit juhivad Microsoft ja Apple vastavalt 2,9 ja 2,8 triljoni dollariga, neile järgnevad Alphabet 1,8 ja Amazon 1,6 triljoniga. Siis tulebki 1,4 miljardiga Nvidia. Nüüd on mul portfellis esindatud viiest neli, puudu on vaid Amazon.
Annan endale aru, et näiteks kahekordse turuväärtuse tõusu tegemiseks peaks Nvidia jõudma Apple’iga ühele pulgale. Kas see on võimalik? Miks mitte, sest Nvidia mulluste majandustulemuste põhjal on ettevõtte plahvatuslik kasv alles nüüd õige hoo sisse saanud. Kui Apple triljoni verstapostist möödus, oli tal sedavõrd kiire kasvu aeg juba selja taga.
Praegu kestva 2024. majandusaasta (majandusaasta on Nvidial ebaharilik, lõppedes sama numbrit kandva aasta jaanuari lõpus) esimeses kvartalis näitas ettevõte 7,2 miljardi dollarist käivet ja 2 miljardi dollarist netokasumit. Varasema aasta sama kvartaliga võrreldes kukkus käive 13% ja kasvas kasum 26%. See kvartal oli veel täitsa rahulik, kuid seejärel võeti tuurid üles: teine kvartal tõi 13,5 miljardit käivet ja 6,2 miljardit netokasumit, mis on vastavalt 101% ja 843% kasvu aastaga.
Augustist oktoobrini ulatuv kolmas kvartal keeras vinti aga veelgi peale: rekordiline käive 18,1 miljardit dollarit ja rekordiline netokasum 9,2 miljardit. Aasta varasema sama perioodiga võrreldes kasvas käive 206% ja netokasum 1259%. Mida viimane kvartal ja kogu majandusaasta toob, seda saab näha veebruaris, kuid ma otsustasin, et seda uudist on parem oodata aktsiatega kui aktsiateta. Seda enam, et ettevõtte enda ootused on 20 miljardit käivet ja kolmanda kvartaliga sarnane kasumlikkus, mis tundub pisut tagasihoidliku pakkumisena.
Selle majandusaasta kolme esimese kvartali käibest on andnud lõviosa andmekeskustele tehistaibu (AI) kiipide müümine. Kolmandas kvartalis andsid andmekeskuste AI-kiibid käibest 80%. Eeldades, et tehistaibubuum jätkub veel mõnda aega samas mahus, võiks prognoosida järgmise majandusaasta käibeks ja kasumiks vähemalt neljakordse viimase kvartali tulemuse, mis teeks siis aastas umbes 70 miljardit dollarit käivet ja 35 miljardit kasumit.
Aktsia kohta teenitav kasum võiks järgmisel aastal olla umbes 15 dollarit, mis praeguse hinna juures annaks P/E suhteks 37. See on küll kallivõitu, kuid palju parem kui nelja viimase kvartali tulemustel põhinev P/E, mis on kaks korda kõrgem. Ehk isegi kui tulemused ei ületa mu tagasihoidlikku prognoosi ning aktsia hind ka ei kasva enam, peaks P/E ikkagi alanema ja mu investeeringu riskiastet niiviisi vähendama.
Investeerin esimese komistuseni
Nvidial on kahtlemata vallikraav, mis ühel õigel investeeringul olema peab. Aga see pole mitte Apple’i tüüpi vallikraav, mille moodustavad ühtsesse ökosüsteemi seotud seadmed ja laiaulatuslik ustav fännibaas. Apple’i tüüpi vallikraaviga kindlus on sisuliselt vallutamatu, seda saab lõhkuda ainult seestpoolt. Nvidia vallikraav on pigem Teslaga sarnane: see on tehnoloogiline edumaa konkurentide ees. See on selline “mina nägin auhinda esimesena ja pistsin selle poole kohe lippama” tüüpi vallikraav.
Nvidia puhul moodustab vallikraavi graafikakiipidega tehtud arendustöö, mis nüüd on viinud välja serveritesse ja laiatarbearvutitesse sobivate tehistaibukiipideni. Suured konkurendid AMD ja Intel tabasid tehistaibu trendi hiljem, kuid on nüüd hoogsalt samas suunas lippamas, avaldades teateid uute AI-võimekusega kiipide kohta pea sama sagedasti kui Nvidia.
Näiteks jaanuaril alguses Las Vegases toimunud tehnoloogiamessil CES 2024 esitles Nvidia uut AI-võimekusega lauaarvuti graafikaprotsessorit GeForce RTX 4080 Super, mille järel lõi AMD kohe letti tööjaama AI-võimekusega protsessorikiibi Ryzen 8000G. Intel vastas rivaalidele omakorda oma protsessorite neljateistkümnenda, AI-võimekusega põlvkonnaga. Lisaks on kõigil kolmel edusamme autodesse tehistaibukiipide paigutamises, millises on igal kiibiettevõttel üks või mitu suurtest autoettevõtetest partnerit.
Nii et Nvidia võimekus teenida tehistaibumaaniast kõige suuremat kasumit sõltub sellest, kui kõvasti ettevõte arendusele pihta annab ja oma edumaad hoiab. Eest ära tuleb lipata vähemalt sama kiiresti kui teised järele jooksevad. Ja piisab liidril vaid korra komistada, kui ongi teised kannul ja möödas.
Vallikraavi ebakindlust arvestades ei ole Nvidia kindlasti “osta-ja-unusta” tüüpi aktsia, nagu Apple. Sellel investeeringul tuleb hoolikalt silm peal pidada – nagu näiteks Teslal. Mida ma tegelikult eriti ei teinud ja mistõttu mul Teslast ka maksimaalselt kasumit võtta ei õnnestunud. Nvidia puhul ma seda viga ei korda – investeerimishorisont on mul küll viis aastat, kuid plaanin võtta kasumit kohe, kui hakkavad ilmnema märgid sportlase väsimusest või komistamisest. Seniks pöidlad pihku!
11 kuud hiljem
20. jaanuaril konverentsi laval edastatud ostuorder limiithinnaga 59,49 USD (arvestatud 10.06.2024 10:1 split) sai täidetud. Täna ehk 332 päeva hiljem on ühe NVIDIA aktsia hinnaks 132,03 USD ning positsiooni tootlus on suurem kui 120%.
Järgmise aasta investor Toomase konverentsil, mis toimub 18. jaanuaril 2025, jagavad oma parimaid investeerimisideid nii investor Toomas, kes jätkab traditsiooni esitleda oma TOP 1 investeerimisideed kui ka Lev Dolgatšjov, kes sel aastal esmakordselt astub lavale oma investeerimisideega. Ära jäta kasutamata võimalust osaleda ja ammutada ideid ja teadmisi investeerimisvaldkonna tipptegijatelt!
Fotode autor: Raul Mee.
Investor Toomase konverents 2024
- Investor Toomase konverentsi korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
- Kaheksas Toomase konverents toimus 20. jaanuaril Kultuurikatlas ja ka virtuaalselt.
- Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi suurim investeerimiskonverents.
- Esines ligi 40 oma ala tippu: Alexander Elder, Viljar Arakas, Ragnar Klavan, Kristjan Liivamägi, Darius Maikštėnas, Lev Dolgatsov, Katri Teller jpt.
- Investor Toomase konverentsi aitasid korraldada: LHV, Nasdaq Tallinna börs, Enefit Green, Valge Klaar, Tallinna Sadam, Ignitis Group, Harju Elekter, Eleving Group, Šiaulių bankas, Õhtuleht, TextMagic, Veho, Novaturas, Taltech, Moneyzen, Selver, Admirals ja Profitus jpt.
🎉Investor Toomase konverents 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 investortoomas.ee
Investor Toomase konverentsi korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investor Toomase Investeerimisklubiga, et olla osa Eesti informeerituimast investorkogukonnast: https://kampaania.aripaev.ee/investeerimisklubi/