Postitatud

Kinnisvara flippimine: ehitajat on leida lihtne, müüa aga keeruline

Kinnisvara flippimine: ehitajat on leida lihtne, müüa aga keeruline

Taasesitusele tuleb Investeerimisfestival 2024 suursündmusel peetud arutelu, kus kinnisvarainvestorid Algis Liblik, Siim Semiskar ja Ännifriid Põder jagasid ausalt ja avameelselt oma kogemusi korterite flippimisest ajastul, mil kinnisvaraturg on justkui pausile pandud. Juttu tuleb sellest, miks on kasumi teenimine praegu keerulisem, kuidas kogenud tegijad oma strateegiaid kohandanud on ning mida peaks alustav investor kindlasti silmas pidama.

Järgneb kokkuvõte Algis Libliku, Siim Semiskari ja Ännifriid Põdra esinemisest, mille on kirja pannud Stiine Reintam.

Korterite flippimine on muutumas raskemaks, sest kinnisvaraturg seisab paigal ning kasumit teenida on keeruline. Korteriflippijad rääkisid investeerimisfestivalil, kust alustada ning mida meeles pidada.

Kuna kinnisvaraturg seisab paigal ning korterite hinnad ei liigu ühele ega teisele poole, siis on täna keerulisem ka ilusat kasumit teenida, rääkisid juba aastaid korterite flippimisega tegelenud Siim Semiskar, Algis Liblik ning Ännifriid Põder.

Siimu kõige kehvem flipp oli Vaidas asuv korter, kus kasumiks kujunes 6000 eurot. Teiste kasumid on kõrgemad, Ännifriidil on see Tallinna kahetoalisel korteril keskmiselt 12 000 eurot, kuid ta on teeninud ka 40 000 eurot. Algise kasumivahemik on 10 000 kuni 20 000 eurot.

Algis on ka kinnisvaramaakler ning tema sõnul on kinnisvaraturu seisak muutumas, sest ostjad on julgemad kui kevadkuudel. See annab aga head lootust, et korterite korda tegemisel panna sisse järgmine käik.

Igal tegijal on enda väike meeskond või äripartner, kellega koos kortereid otsitakse, korda tehakse ja müüakse. Ännifriid rääkis, et kui muidu oli temal oma palgaline meeskond, siis nüüd on ta pidanud meeskonnast loobuma, sest flippijana ei tea, millal saab järgmist objekti üldse töösse võtta.

Siim soovitas korteri flippimist teha siis, kui kinnisvaraturg stabiilselt tõuseb ‒ turg aitab kaasa ning renoveerimisega ei pea kiirustama. Ännifriid lisas aga, et praegu võib ka kortereid renoveerida nii rahulikult kui ka kiiresti, sest turg on paigal ning hinnad ei kuku ega tõuse.

Flippimist saab teha mitut moodi

Igaühel on ka oma viis, kuidas kortereid remonditakse. Ännifriid on see, kes otsib kortereid, kus peab väga palju renoveerima. Ta selgitas, et ei otsi kortereid, mis on enam-vähem korralikud, sest nende väärtust tõsta on väga keeruline. “Ma oskangi näha ainult seda nullist sajani potentsiaali,” sõnas ta.

Enam-vähem korralikke kortereid otsib Siim, kus teeb ise peamiselt värviparandusi ning vahetab köögi ja mööbli välja. Ta rääkis, et tema otsib neid kortereid, mida müüakse valesti ‒ kas korterit presenteeritakse koledalt ja selle eest ei saa tipphinda küsida või on omanikul kiire ning muud probleemid.

Kuna Siimul suurt meeskonda ei ole, siis tema eelis on, et ta saab korteripärleid rahulikult otsida. Näiteks on ta remontinud korterit, mille sai 35 protsenti alla portaalis oleva hinna. Alles kaks kuud hiljem oli korteri omanik nõus Siimu pakkumise vastu võtma. “Ma lähen ebaviisakalt kirvega viskama ja vahest see õnnestub,” rääkis Siim.

Siimu korteriotsingu puhul on ka oluline, et vannituba oleks heas seisus. Ta selgitas, et kuna ta ei ole ehitaja, siis tema oskused on piiratud ning ta teeb neid asju, mida oskab. “Mul on kindel nišš, mida ma otsin, ja kindlates kohtades,” sõnas ta.

Kuna Siim otsib ka täiesti elamiskõlblikke kortereid ja teeb need atraktiivsemaks, siis on turul ka veidi rohkem pakkumisi kui Ännifriidi flipitavaid Mustamäe kortereid. Algis soovitab algajal flippijal minna kindla peale ning osta korter paneelmajja, kus tavaliselt on ka korralik ühistu.

Sarnast flippimise viisi nagu Siim kasutab ka Algis, kuid tema enda kätega ei tee põhiliselt midagi, vaid otsib rahastust ning kinnisvaramaaklerina tegeleb müügiga. Siim tõdes, et korterite flippimise juures ongi oluline ka suutlikkus need maha müüa.

Algise korterid teeb korda üldiselt ehitusfirma. Nüüd proovib Algise meeskond aga midagi uut. Kui varem on sisse ostetud remonditeenust ühelt ettevõttelt, siis nüüd tahavad nad osta allhankeid eri firmadelt. Selle eesmärk on teada saada, kas allhangete kaudu tuleb korteri renoveerimine odavam kui ühelt peatöövõtjalt ehitusteenust tellida.

Ännifriid lisas, et kuna praegu on ka ehitusturg vaiksem, siis on head ehitajat endal lihtsam leida ning ehitustööde järjekorras ei pea nii kaua ootama. “Mida pikem on flipi aeg, seda väiksem on ka flipi tootlus,” lisas Ännifriid siiski juurde.

Fotode autorid: Mailis Vahenurm ja Simo Sepp.

Investeerimisfestival 2025

  • Tänavu üheteistkümnendat korda toimuvat investeerimisfestivali korraldab Investor Toomase Investeerimisklubi.
  • Toimub 11.–13. juulil Järvamaal Toosikannu puhkekeskuses.
  • Toob kokku ligikaudu 2000 investeerimishuvilist ja on sellega Baltikumi kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esineb enam kui 50 oma ala tippu: Carol Wildermuth, Daniel Wildermuth, Ain Hanschmidt, Johan Javeus, Mikk Orglaan, Vesa Puttonen, Kristen Michal, Joakim Saario, Kätriin Helena Huttunen, Nelli Janson, Riin Mäesalu, Taavi Ilves jpt.
  • Investeerimisfestivali aitavad korraldada: LHV, SEB, Enefit Green, Lightyear, airBaltic, Nasdaq Tallinn, Eleving, Merit Tarkvara, Harju Elekter, Veho, Valge Klaar, Coolbet, Tallinna Vesi, Trigon Asset Management, Iute, Õhtuleht, Storent, Ivo Nikkolo, Inbank, A.Le Coq, Aura, CoinsPaid jpt.

🎉Investeerimisfestival 2025 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/

 

Investor Toomase konverentsi korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond