Valik investeerimisraamatuid, mis on igale investorile soovituslikud!
Investeerimine on väga lai valdkond ning selles orienteerumiseks on tarvis õppida selgeks põhitõed. Laialdased teadmised aitavad vältida vigu ning säästa raha kaotustelt. Sellepärast ongi investeerimisraamatute lugemine üks kõige levinumaid soovitusi, mida alustajatele investoritele jagatakse.
Raamatute lugemine annab võimaluse omandada vaid mõnesaja leheküljega edukate investorite kontsentreeritud teadmised, mida nad on kümnete aastate jooksul kogunud.
On ütlemine, et ühe raamatu lugemine annab sulle autori arvamuse, kümne raamatu lugemine mingi arvamuse ning saja raamatu lugemine aitab kujundada oma arvamuse.
Sellepärast soovisime kokku koondada valiku kasulikke investeerimisraamatuid, mida on hea lugeda nii algajatel kui ka edasijõudnud investoritel.
“Rikkaks Saamise Õpik” triloogia – Jaak Roosaare
Eesti kõige populaarsemad finantsalased teosed, mida on lugenud kümned tuhanded eestlased. Esimene raamat ilmus 2014. aastal.
Raamat jaguneb kolmeks alateemaks. Esiteks selgitatakse lugejale, mis on rikkus, kuidas seda mõõta ja kuidas endale eesmärke seada. Teises osas räägib Roosaare tema sõnul rikkuse kõige olulisemast faktorist – säästmisest. Kolmandas osas jõutakse investeerimiseni ning juttu tuleb täpsemalt sellest, kuidas oma sissetulekut kasvatada.
2. Aktsiatega Rikkaks Saamie Õpik
See raamat on jätk Rikkaks saamise õpikule, keskendudes aktsiatele. Enamasti räägitakse aktsiatest ja börsist just kauplemise ja spekuleerimise võtmes. Kui Sa pole varem sellest teemast midagi kuulnud, siis tundub see ilmselt keeruline, ohtlik ja midagi kättesaamatut. Jaagu eesmärk on seda suhtumist muuta ja näidata, et tänu aktsiaturule on meil kõigil võimalik saada omanikeks. Ja et see on lihtsam ja turvalisem kui töökoha otsimine või hoidmine. Sellest raamatust saad teada kuidas: Osta ja müüa aktsiaid; Luua endale kasvav dividenditulu; Analüüsida ettevõtteid ja aktsiaid; Investeerida passiivselt; Kasutada võimenduslaenu; Kasutada optsioone.
3. Kinnisvaraga Rikkaks Saamise Õpik
See RSÕ jätku raamat keskendub kinnisvarale. Lisaks Jaagu enda loole jagab ta ka seitsmeerineva kinnisvarainvestori kogemusi ja mõtteid. Olgu turul buum või krahh, enne reaalsete tehingute tegemist tasub õppida teiste kogemustest ja vigadest. Jaak soovitab, et see raamat võiks olla teejuhiks oma kinnisvaraimpeeriumi loomisel!
“Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse” – Seppo Saario
Raamat räägib lihtsalt, loogiliselt ning elutruult sellest, kuidas aktsiaturud toimivad. Vanameistril jagub rohkelt praktilisi nippe, kuidas turult rammusamaid palu noppida, kahjumeid minimeerida ja investeeringute riskiastme muutumist prognoosida.
Saario, kelle õpetussõnade najal on nii siin- kui ka sealpool Soome lahte üles kasvanud terved põlvkonnad aktsionäre, on veendunud, et edukas saab olla üksnes see investor, kes suudab muutustega kohaneda, kahanevatest ärivaldkondadest nutikalt taanduda ning uusi kasvuvõimalusi märgata.
Kui nii mõnigi investeerimisraamat viskab lapates õhku korraliku pahmaka teoreetilist tolmu, siis üle kuuekümne aastase investeerimiskogemusega Saario on puhas praktik, kes jagab lahkelt kogunenud nippe. Ta ei salgagi, et hindab börsiettevõtteid siiani jalgadega, käies kohapeal tutvumas nendega, mille väärtpaberid ta omab. Ta on veendunud, et põhimõtteid, mis on sind alati teeninud, pole mõtet niisama üle parda visata.
“Intelligentne investor” – Benjamin Graham
Benjamin Graham on tuntud kui väärtuspõhise investeerimise isana. Ta kirjutas “Intelligentse investori” esimest korda rohkem kui pool sajandit tagasi, aastal 1949. Seda raamatut peetakse üheks legendaarsemaimaks investeerimisraamatuks läbi aegade.
Grahami raamatus tehakse selgeks ajatud ja universaalsed põhitõed, kuidas toimib börs ja kuidas investeerida nii, et investori pikaajalised riskid võimalikult madalaks jääksid. “Intelligentses investor” raamatu printsiipe ja põhitõdesid nimetatakse igihaljateks, kuna need on jäänud pidama läbi mitmete majanduslanguste ja -tõusude.
Eestikeelne versioon ja inglisekeelne versioon.
“Aruka investori taskuraamat” – John C. Bogle
Kasiinos võidab alati maja, hipodroomil kihlveokontor. Investeerimisega on lugu sama, leiab „Aruka investori taskuraamatu“ autor John C. Bogle. Ta on veendunud, et aktsiaturgudel on võitjaks finantskrupjeed ning kaotajaks investorid. 1974. aastal Vanguardi ja 1975. aastal maailma esimese indeksifondi asutanud Bogle leiab, et kui vähendada aktsiatega kauplemise osakaalu, suureneb märgatavalt võimalus teenida õiglast osa turu tootlusest.
Ligemale veerandsaja aasta jooksul, mis on möödunud autori esimese raamatu avaldamisest, on indeksifondid, mille varad on kasvanud 168 korda, end igati kehtestanud. Bogle keskendubki oma raamatus sellele, miks ja kuidas lõpetada viimastel aastakümnetel ligi 565 miljardit dollarit aastas enda taskusse pistnud krupjeede nuumamine. Kuid juttu tuleb paljust muustki kui vaid indeksifondidest, investeerimiskuludest ning sellest, miks pikaajaline investeerimine annab märksa paremaid tulemusi kui lühiajaline spekulatsioon. Bogle ise seadis raamatu eesmärgiks muuta lugeja arusaama investeerimisest laiemalt. Ja nii räägibki ta lisaks finantsturu toimeloogikale ka näiteks diversifitseerimise kasulikkusest ning ohtudest, mis on seotud üksnes fondi minevikutootlusele lootma jäämisega või keskmise juurde tagasipöördumise põhimõtte eiramisega.
Eestikeelne versioon ja inglisekeelne versioon.
“Aktsiad pikaajalise investeeringuna” – Jeremy J. Siegel
Tegemist on selle raamatu viienda väljaandega, kus autor käsitleb keskselt ja esiplaanil viimase aastakümne sündmusi. Olid ju aastad 2008–2009 tunnistajaks sügavaimale majanduskriisile ja börsikrahhile alates 1930-ndate Suurest depressioonist. USA aktsiaturgude tõus 2013. aastaks uutele rekordtasemetele ainult kinnitab selle raamatu kandvat ideed: et aktsiad ongi parim pikaajaline investeering neile, kes õpivad lühiajalist volatiilsust taluma.
Eestikeelne versioon ja inglisekeelne versioon.
“Üks samm Wall Streetist ees” – Peter Lynch
Kui üldse keegi väärib tiitlit „USA parim rahategija“, siis on selleks Peter Lynch. Üks tema kuulsamaid mantraid ütleb, et amatöörinvestoritel on täpselt sama suur võimalus noppida aktsiaturult kasumit kui professionaalidel. Veelgi enam, tegelikult on amatöörinvestoritel rida eeliseid nende ees, kes seda elukutseliselt teevad. Raamatus „Üks samm Wall Streetist ees“ selgitab Lynch, millised need on ning kuidas need enda kasuks raha teenima panna.
Lynch on veendunud, et investeerimisvõimalused vaatavad meile absoluutselt kõikjalt vastu. Päevast päeva puutume me kokku toodete ja teenustega, mis võivad oodatust märksa kasulikumaks osutuda. Ja just siin peitubki amatööriinvestorite üks vaieldamatu eelis – vabadus ning paindlikkus reageerida veel enne kui suured ninad jaole saavad.
Eestikeelne versioon ja inglisekeelne versioon.
“Ingel” – Jason Calacanis
Viimase kahekümne viie aasta jooksul on Jason Calacanis teeninud korraliku varanduse, paigutades ingelinvestorina oma raha mitmetesse pööraselt edukaks osutunud idufirmadesse. Sajandi investeerimispiibliks tituleeritud raamatus demonstreerib kümneid miljoneid teeninud mees kuulikindlaid meetodeid, mille abil idufirmadega massiivset rikkust kokku ajada.
Idufirmades saab raha teha kahel viisil – sa kas lood midagi või investeerid nendesse, kes seda sinu eest teevad. Calacanis räägib lihtsalt ja haaravalt, kuidas ta tõelise autsaiderina jala ukse vahele sai. Calacanis on veendunud, et rikkus ei sõltu sinu taustast, s.t vanemate rahakotist, kooli renomeest ega ka õpiedukusest. Ta väidab, et kogu trikk taandub võimekusele mõista, kuidas üks edukas ingelinvestor mõtleb. Nii ta selgitabki, kuidas rahamehed uusi ettevõtmisi hindavad, riske ja kasusid kalkuleerivad ning fenomenaalsete kasumimarginaalidega otsuseid langetavad.