Vestleme Kristjan Liivamägi ja Paavo Siimanniga II pensionisamba muutmise senistest plaanidest ning arutame, kas ja mida võiks sambasse kogunenud kapitaliga teha.
Esmakordses Investeerimisklubi mastermind saates vestleme Kristjan Liivamägi ja Paavo Siimanniga II pensionisambasse kogunenud kapitali teemadel. Täpsemalt mõtestame läbi 19. juuni 2019 seisuga teadaolevad muudatusettepanekud ning arutame, kas, kuhu ja kuidas investeerida kapital eeldustel, mis olid teada saate lindistamise hetkel.
Kristjan on enam kui 13-aastase kogemusega investor, omades kogemust nii aktsiate, laenude kui ka kinnisvaraga. Täna töötab ta Tallinna linna finantsteenistuse juhtivspetsialistina omades varasemat pikaajalist kogemust audiitorbüroo Ernst & Young juhtiv- ja vandeaudiitorina.
Kristjan annab tudengitele oma tarkust edasi nii Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor kui ka Tallinna Tehnikaülikoolis erinevate rahanduseteemaliste õppeainete raames. Kristjan omab doktorikraadi finantsökonoomikas, uurides investorite käitumist finantsturgudel ning kirjutades doktoritöö teemal “Haridus ja investori käitumine”.
Paavo on finantsvaldkonna ekspert ja doktor, olles hiljuti kaitsenud doktoritöö teemal “Efektiivsusmaatriksi kasutamine finantsaruannete analüüsimisel”. Lisaks jagab ta teadmisi ettevõtluse, finantsaruannete analüüsi ja finantsjuhtimise teemadel nii Taltech’s kui ka erinevate muude projektide raames. Paavol on lisaks akadeemilisele taustale tugev praktiline kogemus, olles olnud valdkonnas kättpidi sees näiteks GlaxoSmithKline’i finantsanalüütikuna, AstraZeneca finantsjuhina SRÜ piirkonnas ja Circle K Eesti finantsdirektorina.
Saate esimeses pooles tutvustame põgusalt seni teadaolevaid II samba muudatusettepanekuid ning arutame üheskoos mastermind’i külalistega:
- Millistesse II samba pensionifondidesse kogume me täna?
- Miks oleme valinud just need fondid?
Jätkame fookusega II pensionisamba muudatuste teemadel ning arutame:
- Millised on esmased mõtted seoses olulisemate muudatustega?
- Millised on seni planeeritu peamised võimalused ja riskid?
Käsitleme muudatusettepanekuid aktiivse ja passiivse investortüübi vaatest ning mõtestame:
- Kuidas võiksid toimida investorid, kes soovivad ja eelistavad oma vara ise aktiivselt juhtida?
- Milliseid investeerimisstrateegiaid võiks rakendada investeerimiskonto tänaste võimaluste piires, et jätkata passiivse investorina pensionivarade kogumist?
- Teemaploki kokkuvõtteks – kas uue II samba kapitaliga peaksid kõik hakkama rohkem aktiivseteks investoriteks?
Käsitleme ka plaanitavate muudatusega kaasnevaid võimalikke riske ning arutame:
- Millised võivad olla tänaste II samba pensionifondide reageeringud uue süsteemi jõustumisel? Kas ja millised fondid võivad saada enim mõjutatud?
- Kas ja kuidas võivad muudatused mõjutada üldiselt Eesti ja Baltikumi kapitaliturge, Eesti majandust?
Mastermind’i lõpetuseks võtame läbi põhilised mõtted, millele võiks/peaks mõtlema enne kui teha oma otsus edasise pensionikogumise osas.
Me oleme ülimalt tänulikud mastermind’i kaasmõtlejatele, Paavole ja Kristjanile, meiega ühinemast ning hinnalisi mõtteid ja ideid jagamast. Oli ülimalt põnev ja kasulik arutelu, kust loodetavasti saavad palju mõtteid nii investorid, pensionikogujad kui ka seadusandja esindajad.
Kasutatud materjalid:
Meeskond:
Marko Oolo, Markus Roogna, Ahti Kaskpeit
Lisaks:
- Ühine ka investorite Facebooki grupiga, et osaleda aruteludes ja saada põnevat infot https://www.facebook.com/groups/1591687221066735/
- Investorile kasulikud exceli põhised tööriistad leiad siit: https://investeerimisklubi.ee/tooriistad/
- Kiika, milliseid keskkondi Investeerimisklubi eestvedajad soovitavad: https://investeerimisklubi.ee/investeeri/
- Kui soovid õppida veelgi rohkem varaklasside, börsiaktsiate või ühisrahastuse kohta, siis külasta Investeerimisklubi instituuti: https://investeerimisklubi.ee/instituut/
NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.