Investor Lev Dolgatsjov avaldas kuus soovitust jõukuse kasvatamiseks ja hoidmiseks ning vürtsitas neid lõbusate lugudega enda elust. Ta tõdes, et kuigi kilekotti ta osta ei raatsi ning taarat prügikasti ei viska, siis kallite hobide pealt ta kokku ei hoia ning oma kuludest pole tal aimugi.
Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud Led Dolgatsjovi esitlus teemal “KIIRTEE. Viis praktilist ideed jõukuse kasvatamiseks ja hoidmiseks.”
“Kolm kuud tagasi sain kõne Äripäevast, et tule räägi ja sinu teema on “Kiirtee. Viis praktilist ideed jõukuse kasvatamiseks ja hoidmiseks”. No kui mul ei ole valikut siis, räägin sellest,” muigas Dolgatsjov.
Esimene soovitus: ettevõtlus on kõige kindlam viis jõukuse kasvatamiseks
Praegu on kõik Dolgatsjovi ärid seotud investeerimise ja varahaldusega, kuid ta alustas hoopis teisest valdkonnast. Juba 1980ndate lõpus keskkooli ajal läks ta Tallinna keskturule enda kasvatatud kaktuseid müüma. “Mõnel kuul ma sain aru, et minu sissetulek on minu ema omast suurem,” meenutas Dolgatsjov.
Pärast keskkooli jättis ta ettevõtluse mõneks ajaks kõrvale. Ülikooli asemel hakkas ta punkrokkbändi tegema, millega lootis maailmakuulsaks ja rikkaks saada. “Aga selgus, et selle eest saab kasti Tartu Õlletehase õlut. Kogu pundi peale 20 pudelit, neli tükki näo peale. Sellega väga edasi ei jõua,” kirjeldas Dolgatsjov toonast pettumust.
Seejärel alustas ta arvutijuppide äri: otsis kuulutuselehtedest müüjad, kellelt ostis odavalt ja müüs seejärel kallimalt edasi. Äri läks käima ja peagi lõi ta ettevõtte, rentis kontoriruumi ja võttis esimese töötaja.
“Ma mäletan väga hästi seda tunnet, kui me võtsime esimese palgalise töötaja. Siis ma sain aru, et nüüd ma olen äge mees. Mul on olemas inimesed, kes teevad tööd, saavad palka, mina lõin neile töökoha ja mina saan lisandväärtuse,” meenutas ta.
Dolgatsjov rääkis, et loomulikult saab öelda, et kuna ta ei ole millegi muuga tegelenud kui ettevõtlusega, siis on tal lihtne väita, et ettevõtlus on parim viis jõukuse kasvatamiseks. Samas tõestab tema sõnul seda väidet kas või tähelepanek, et kallite hobidega tegelevad suures osas ettevõtjad.
“Kes arvab, et golf on kallis hobi? Ei ole. Proovige autodega ringrajal kiiresti sõitmist. Isegi kui mitte midagi ei juhtu, on see väga kallis hobi. Kui midagi juhtub, ja mul juhtus rohkem kui üks kord, siis on veelgi valusam, aga põnev,” rääkis ta. Ringrajal käivad tema sõnul peamiselt sõitmas ettevõtjad ning üksikud kõrgepalgalised.
Teine soovitus: kuluta vähem, kui teenid
Kadri Mäsak rääkis enne Dolgatsjovi investeerimisfestivalil, et täpne eelarve koostamine, eesmärkide seadmine ja finantsilise tuleviku planeerimine on väga olulised, et saada miljonäriks.
Dolgatsjov tõdes, et tema neid punkte täita ei suuda. “Mul ei ole pere-eelarvet, mul ei ole aimu, kui palju ma kulutan, enam-vähem ma tean suurusjärku,” rääkis ta lõbusalt. “Aga kuidagi ikka töötab.”
Dolgatsjov tõdes, et on küll üritanud eelarvet pidada, kuid edutult.
“See lõpeb alati sama tulemusega. Ma saan aru, et ma võin taarat prügikasti visata ja Rimis või Selveris tohutult ebameeldiva raha eest kilekoti osta ja minu elus mitte midagi ei juhtu, aga mul on sellest rahast kahju,” rääkis ta. Samal ajal vastuoluliselt on Dolgatsjov nõus maksma suure summa, et käia Saksamaa kuulsal Nürburgringi ringrajal autodega kihutamas. Kuid sealgi näeb ta omasuguseid. Ta tõi näiteks ühe soomlase, kes kihutas terve suve iga päev kallite autodega, kuid polnud kohalikus kõrtsis nõus maksma 17 eurot šnitsli eest, vaid ostis 10 euro eest vorsti.
“Aga elu on põnevam, kui sa oskad restoranis menüüd lugeda nagu raamatut: vasakult paremale, mitte paremalt vasakule, et sa loed hinda ja siis vaatad, mis toit see on,” muheles Dolgatsjov.
Ta selgitas, et jõukamaks saab ka kulude kokkuhoidmisega: kui keskenduda tulude kasvatamisele, saavad ka kulud tõusta ja nii on elu oluliselt huvitavam.
Kolmas soovitus: hajuta
Hajutada tuleb nii ettevõtluses kui oma investeerimisportfellis, rõhutas Dolgatsjov. Ta tõi näiteks, et Cleveronil oli mõne aasta eest üks suur klient Walmart ja kui viimane loobus, sai ettevõtte tugeva löögi.
“Tuluallikate ja rahavoogudega on samamoodi. Kui kogu portfell on pandud ühte väga suure intressiga laenu ja nad maksavad iga kuu, on väga hea püsiv rahavoog. Aga mis siis saab, kui nad ei maksa? Siis on rahavoog null,” ilmestas Dolgatsjov ja rõhutas, et sama ettevõtte aktsiate ja võlakirjade ostmine ei ole seejuures hajutamine.
Samas ei pea iga investor olema osav igas varaklassis. Tasub investeeringuid hajutada varade vahel, mille haldamisel on investor kõige tugevam, lisas Dolgatsjov. “Kui sa oskad kinnisvaraga edukalt toimetada, ära üldse vaata, et sul peab 10 protsenti kuskil bitcoinis olema, ei pea,” selgitas Dolgatsjov.
Neljas soovitus: aktsepteeri kaotusi
Kui Berkshire Hathaway asutaja Warren Buffetti peamine investeerimise põhimõte on, et ära kaota raha, siis Dolgatsjovi tõlgenduse järgi tähendab see, et miinuses positsioonist tuleb loobuda, mitte jääda ootama, millal see taastub. Samuti ei tasu lihtsalt hinna madalamale keskmistamise pärast aktsiaid juurde osta.
“Baltikaga näiteks inimesed ootasid aastaid, et mingisugune ime juhtub. Ei juhtu,” rääkis Dolgatsjov.
Ta tõi teema ilmestamiseks võrdluse paarisuhtest, kus mees abiellus naisega, kellega ta õnnelik ei olnud, kuid naisest loobuda ka ei tahtnud, kuna oli talle juba kalli kasuka ostnud. “Investeering on juba tehtud. Järgmisele pean ka kasuka ostma ja ma ei tea, kas ta on parem,” jagas Dolgatsjov õnnetu mehe mõtteid.
Samuti pole Dolgatsjovi sõnul mõtet muretseda teenimata kasumi pärast. “See on täitsa okei, et keegi kuskil teenib krüptoga või mis iganes asjaga ja sina ei teeni,” ütles ta.
Viies soovitus: ära ole karjaloom
Investor peab teadma, kuhu ta jookseb, miks ta jookseb ja kas on üldse vaja joosta, kui kõik jooksevad, rääkis Dolgatsjov.
Ei tasu raha panna ühisrahastusse vaid selle pärast, et keegi pakub sulle ulmelist tootlust, hoiatas ta. Samalaadse punase lipuna näeb Dolgatsjov krüptorahasid, kus peamise argumendina rõhutatakse, et müntide kogus on piiratud.
Vale arusaama võivad Dolgatsjovi sõnul maalida ka investorist suunamudijal, kellel on kõikides varaklassides investeeringud. See on tema sõnul nii vaid seetõttu, et suunamudijad tahavad igast varaklassist rääkida. “Kui keegi tuleb konsultatsioonile, maksab raha, siis tal on ekspertiis. Lihtsalt neil on kõik proovitud, et oleks, millest rääkida,” teadis ta.
Dolgatsjov rääkis ka ühest enda kogemusest tuntud investori Rahakratiga. Nimelt olevat viimane talle pakkunud võimalust investeerida ühte riistvara ettevõttesse, kel on tootest töötav prototüüp juba valmis. Rahakratt oli rääkinud, et 10 000 euro eest saaks osta 40–50 protsenti ettevõttest.
“Järgmisena teeme ühisrahastuses paari miljoni vooru ja järgmisena on Tallinna börsi IPO. Kaarel Otsaga peaaegu kõik kokku lepitud, ta ei ole sellest teadlik, aga peaaegu, tal on ju vaja uusi IPOsid. Teeme ära. Aga mul endal on hetkel likviidsusega probleeme, ma võtaks ühe tonni eest ja sina pane üheksa,” vahendas Dolgatsjov Rahakratti pakkumist.
Dolgatsjov ise sellesse ettevõttesse raha ei pannud ja ta ei tea, kas Rahakrattki kunagi pani. Kui keegi pakub kõrge tootlusega “ainult sinule” investeerimisvõimalust, siis on risk alati suur, rõhutas ta. “Madal tootlus veel ei tähenda, et risk on madal, aga kui on kõrge tootlus, siis on alati kõrge risk,” õpetas Dolgatsjov.
Kuues soovitus: mida suurem raha, seda tähtsam on sinu ekspertiis
Selle soovituse ilmestamiseks rääkis Dolgatsjov Soome rallisõitjast Marcus Grönholmist, kes sõitis alati sellise näoga, nagu tal oleks väga hirmus ja väga valus. Mõnikord on aga Dolgatsjovil investeerimismaailmas sama tunne. “Mida rohkem ma saan teada, seda hirmsam on sõita,” naljatles Dolgatsjov.
Kogemused on talle õpetanud, et paljud inimesed kas teadlikult või tahtmatult valetavad. Seetõttu soovitab ta kõik lepingute tingimused alati läbi lugeda. Ta tõi näiteks, kuidas ta kunagi müüs Swedbankis Admiral Marketsi võlakirju 10 000 euro eest, aga kuna võlakirjad osteti mitmes osas ja iga osa eest pidi ta maksma minimaalset teenustasu, läks see tehing talle kokku maksma 450 eurot.
Samas idufirmadega on Dolgatsjovi sõnul nii, et mida rohkem kogemust saad, seda hirmsam on nendega kaasa sõita.
“Start-up-investeeringud on minu jaoks puhas filantroopia. Sellepärast hakkasin ma investeerima ainult oluliste probleemidega tegelevatesse idufirmadesse, et kui see raha nagunii põleb, siis las ta põleb rohelise leegiga,” rääkis Dolgatsjov. “Aga miks ma, loll, seda endiselt teen? Sest see on väga põnev.”
“Mina olen peaaegu 50 aastat vana, uskuge mind, aastad jooksevad aina kiiremini. Me valime ise, kas me sõidame sellel kiirteel ehmunud näoga või suure naeratusega, tulemus on sama, aga tuju on teine. Ja sõltumata sellest, mis muusika mängib börsidel, me saame oma autos või kodus oma muusika panna ja nii kõvasti, kui ise tahame,” ütles Dolgatsjov.
InvesteerimisFestival 2023
- InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
- Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
- Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
- InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.
🎉InvesteerimisFestival 2024 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/
Festivali korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investorite Facebooki grupiga, et osaleda aruteludes ja saada põnevat infot https://www.facebook.com/groups/1591687221066735/
- Investorile kasulikud exceli põhised tööriistad leiad siit: https://investeerimisklubi.ee/tooriistad/
- Kiika, milliseid keskkondi Investeerimisklubi eestvedajad soovitavad: https://investeerimisklubi.ee/investeeri/
NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.