Kasparov edestas Müüri 107protsendilise tootlusega
Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2021 toimunud vestlus Marat Kasparovi ja Madis Müüriga teemal “Sa ei suuda minuga konkureerida”.
Facebooki finantsvabaduse grupis tekkis Madis Müüri ja Marat Kasparovi vahel vaidlus, mille tulemusena lükkas Müür käima investorite võistluse tootluste võrdlemiseks. Investorid võistlesid päris rahaga teenitud tootlustega. 2021. aasta InvesteerimisFestivali ajaks juhtis Kasparov võistlust Müüri ees 107protsendilise tootlusega.
Madis Müür on tuntud iduinvestor ning investeerimisega taasalustas ta 2015. aastal. Praegu tegeleb Müür start-up-investeeringutega ning portfell koosneb peamiselt Funderbeamis kaubeldavatest osakutest. Müür avaldab oma mõtteid ja portfelli ülevaateid rahaasjad.ee blogis ning on ka EstBANi liige.
Marat Kasparov on täiskohaga päevakaupleja. Ta on võitnud LHV “Börsihai” aktsiamängu aastatel 2012 ja 2013. Samuti veab Kasparov stockfanatt.com-i nimelist lehte, kus avaldab oma blogi ja kommentaare tehingute ja soovituste kohta.
Vestlusest kuuleb, mõlema investori strateegiatest ning sellest, millised on olnud nende suurimad vead ja õppetunnid.
Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis või videos. Vestluse viis läbi Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.
Kasparov edestas Müüri 107protsendilise tootlusega
Investeerimisfestivalil mõõtu võtnud Marat Kasparov ja Madis Müür rääkisid oma investeerimise strateegiatest ning tõid välja, millised on olnud nende suurimad vead ja õppetunnid. Veebruarist käima läinud investorite võistlust juhib Kasparov, kuid Müür veel alla ei anna.
Võistlusel osaleb Kasparov oma kauplemisportfelliga, mis on viie kuuga 107 protsenti tootlust toonud. Kasparov peab oma edu pandiks pere puudumist ja kindlat eesmärki, millega teised konkureerida ei suuda. Võistlusega tahab Kasparov tõestada, et ka väikest kasvu tegevate aktsiatega on võimalik iduinvesteeringutest kõvemat tootlust teenida.
Müüri sõnul on ta võistlusel viimane ning alates mõõduvõtu algusest on ta portfell vähenenud poole miljoni võrra ehk on umbes 20 protsenti. Võrreldes aasta algusega on ta enda sõnul siiski nullis. Müür lisas, et on oma investeeringutega rahul ning usub, et kõik on väga paigas. Ta kiitis ettevõtteid ja juhte, kes edasi rühivad ning loodab saada häid tulemusi aasta teises pooles. Müür selgitas, et investeerimine on maraton ja seega ta muret ei tunne.
Müür leidis, et pokkeritaustaga on iduinvesteeringutega lihtne alustada, kuna otsuseid peab suuresti tegema inimeste tundmise pealt. „Kui poisil on aus nägu peas ning ta natukene saab aru, mis ta teeb, siis sõidame,“ rääkis Müür oma esimestest investeeringutest. Siiski tõi ta välja, et oluline on ka vedamine, mis tähendab, et inimene peab olema valmis, kui mõni võimalus tuleb.
Müür on suurema osa oma portfellist paigutanud iduinvesteeringutesse ning tõi välja, et ajalooliselt on idudesse investeerimine toonud 20 kuni 30 protsenti tootlust, mida loodab ka edaspidi saada.
Müür kiitis oma viimast investeeringut Jeff App´i, mis on Vietnamis tegutsev Läti idufirma. Seal osales ta teises ringis. Esimeses ringis ei julgenud Müür veel investeerida, kuna arvas, et hakkab mingite lätlaste puhkust kinni maksma, nagu ta oli oma investeerimiskarjääri alguses teinud.
Kaupleja peab olema suure riskitaluvusega
Marat Kasparov tegeleb peamiselt päevakauplemisega ning lisaks leidub tema portfellist ka iduinvesteeringuid. Nendest peamisena tõi ta välja Change’i, mis moodustab tema portfellis pea ühe protsendi. Lisaks on Kasparovi portfellis IconFit ja punktid.com. Ta rääkis, et punktid.com tuleb ka aasta lõpus First North alternatiivturule ja soovitab seda jälgida. Kasparov lisas, et ka Change on investeerinud sellesse lehekülge.
„Peab olema fanatt ja midagi väga tahtma ning lisaks on riskiadekvaatsus väga oluline. Eesti loomuga see väga ei sobi – peab olema tugeva riskitaluvusega, kui tahad raha teenida päevakauplejana,“ rääkis Kasparov investeerimisfestivali laval.
Kasparov kritiseeris ka Müüri ja ütles, et tema postitustes on vähe fakte ja need on sisutühjad. Ta lisas, et ise millegi loomine ja kodus mingi ettevõtte promomine on kaks erinevat asja. Kasparov investeerib oma blogisse ning igakuiselt külastab lehte üle 20 000 inimese, mis jätab Müüri blogi kaugele seljataha. Müüri sõnul külastas tema blogi mõni aeg tagasi umbes 10 000 inimest kuus.
Kasparov noomis ka Äripäeva, kes tema sõnul alguses kajastas investeerimisevõistlust ning tegi Müürist artikleid, kuid nüüd, kui Kasparov juhib, on meedia vait. „Kus on minu au ja kuulsus,“ mõtiskles ta.
Marati sõnul on tema jaoks punaseks lipuks tooraineturgude hinnad, mis erinevad päriselust pea poole võrra. Ta lisas, et viimati nägi ta sellist käitumist 2008. aastal nafta hindade puhul.
Kaotused ulatuvad poole miljonini
Kasparov tõi välja, et suurima võimendusega on ta turgudel kaubelnud üks-neljale, mis on toonud head tootlust. Samas pidas Müür võimendust riskantseks ning tõi välja, et investeerib kuni 5protsendilise võimendusega. Ta tõi välja, et on varasemalt saanud kõrvetada, kui investeeris eelmise kriisi ajal pea 30%-40% suuruse võimendusega.
Mõlemad investorid on pidanud panema proovile ka oma riskitaluvuse, kuna langused portfellides on olnud meeletud. „Päevaga nägin 500 000 miinust, kuid siiski lõpetasin 700 000ga plussis,“ rääkis Kasparov. Ta lisas, et õnneks neelas selle kaotuse alla, ning suutis ka positsiooni suurendada. Müüri suurim kaotus ongi tulnud võistluse jooksul, kui tema portfell on langenud pea pool miljonit.
Müür lisas, et iduettevõtetega on keeruline, sest kui hind on langenud, siis ei osta keegi seda osa sinult ära. Ta lisas, et pani alguses umbes 40 000 eurot sisse. Mitmed investeeringud tegid suuri langusi, kuid jõudsid lõpuks ka tippu. „Võtvatelt hobustelt ei hakka stardis pead maha lõikama ja investorina tahadki neid väga häid ettevõtteid pikaajaliselt omada. Mina väga ei müügi,“ rääkis Müür.
InvesteerimisFestival 2021
- Seitsmendat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldas Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
- Toimus 2.–4. juulil Harjumaal Padisel Kallaste Talus.
- Tõi kokku enam kui 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esines ligi 45 oma ala tippu: Timo Rein, Vishen Lakhiani, Peep Vain, Ornella Jõgi, Andres Viisemann, Kaja Kallas, Urmas Sõõrumaa jpt.
- InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Mercedes-Benz Eesti, Funderbeam, Tavid, Tallinna Vesi, Õhtuleht jpt.
Festivali korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investorite Facebooki grupiga, et osaleda aruteludes ja saada põnevat infot https://www.facebook.com/groups/1591687221066735/
- Investorile kasulikud exceli põhised tööriistad leiad siit: https://investeerimisklubi.ee/tooriistad/
- Kiika, milliseid keskkondi Investeerimisklubi eestvedajad soovitavad: https://investeerimisklubi.ee/investeeri/
NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.