Postitatud

5 globaalset megatrendi, mida sa ei taha maha magada – Kristjan Lepik ja Taavi Kotka

Megatrendid, mida investor ei tohi maha magada

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2021 toimunud vestlus Kristjan lepiku ja Taavi Kotka vahel teemal 5 globaalset megatrendi, mida sa ei taha maha magada.

Majandusekspert ja investor Kristjan Lepik ning tehnoloogiaettevõtja, investor ja saatejuht Taavi Kotka hoiavad silma peal tulevikusuundumustel ning Investeerimisfestivalil tõid nad oma vaatlustest lähtuvalt välja mitu globaalset megatrendi.

Mõlemad investorid rõhutasid, et igal trendil on omad kasvufaasid. Alguses, kui trend alles kujuneb, on raske aru saada, kuidas see võiks maailma mõjutada. Peamine küsimus on, kas see jääb ja kasvab või hoopis kaob. Sellises järgus, kus trendiga seotud lahendused ja ettevõtted alles otsivad õiget suunda, on olukord sarnane metsiku läänega. Just see aeg ongi õige investeerimiskoht, sest hiljem, kui trend läheb massidesse, on tuluteenimise võimalus väiksem.

Vestlusest kuuleb, millised trendid on praegu oma metsiku lääne faasis.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastist või videost.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud esinemisest, mille on kirja pannud Anu Lill. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 3. juulil, 2021.

1. Krüptotehnoloogia

Praegu, kus krüptokauplemine on hoos ja kõik teavad, mis on bitcoin või etherum, on tegelikult kõige tähtsam märgata ettevõtteid, mis krüptotehnoloogiale oma tegevust ehitavad. Nende poole peaks investor vaatama, sest need lahendused pole veel paisu tagant välja pääsenud. Krüptovaluutade jaoks loodud baastehnoloogia avab täiesti uusi äritegemise võimalusi. Lahendusi alles arendatakse, aga kui need valmis saavad, siis muudavad need maailma. Eksperdid ennustavad, et ka aktsiate ostud ja müügid hakkavad kolme aasta pärast krüptotehnoloogial põhinema.

2. Digiallkirjastamine

Docusign on küll olemas ja tema börsiväärtus on 54 miljardit dollarit, kuid see ei lahenda valdkonna üht põhilist probleemi. Kes on allkirjastamise ajal seadme taga päriselt? Docusignis saab igaüks arvutiekraanil oma allkirja joonistada, kuid inimest see tegelikult ei identifitseeri. Selliste lahenduste väljatöötamise puhul on alati dilemma: mugavus või turvalisus. Eksperdid tõid näite, et pettustest tulenevate kahjude katmiseks tuleb sellistel ettevõtetel nagu Mastercard või Visa välja käia 6 protsenti käibest. On riike, mis on võtnud suuna mugavusele ja jätnud turvalisuse tagaplaanile, kuid seda parandatakse pidevalt. Lõpuks aga maksavad ikkagi tarbijad kõik kulud kinni.

3. Töö automatiseerimine

Lepiku ja Kotka sõnul on eelmisel aastal alanud koroonapandeemia kiirendanud paljusid tehnoloogilisi arenguid. Tõusnud on digitaliseerimine ja töö iseloom muutub palju. Seda just tänu koroona teisele lainele, mis oli piisavalt pikk, et ajutised muutused töötamise iseloomus muutuksid uueks normaalsuseks. Näiteks kasvab kaugtöö populaarsus. See tähendab, et ärikinnisvaral läheb arvatust raskemaks, sest hoonete ümbersättimine pole nii lihtne. Investoritel tasub nüüd silmad lahti hoida, sest plahvatuslikult tuleb peale ettevõtteid, mis loovad kaugtööd paremaks muutvaid lahendusi. See on koht, kuhu investeerida.

4. Robotiseerimine

Kui 70ndatel tegeleti peamiselt andmete kogumisega, siis tänu arvutusvõimuse kasvule on nüüd nihkunud paljudes valdkondades fookus nii analüüsile ja ka uuringu tulemustele vastava lahenduse automatiseerimisele. Seetõttu on mõned töökohad ohus ja hakkavad kaduma. Näiteks raamatupidajatel soovitasid Kotka ja Lepik hakata uut ametit õppima, sest automatiseerimine kaotab selle töö.
Aga robotite pealetungi on oodata ka teistes valdkondades, kus tööandja saab sellest rahaliselt võita. Robot ei vaja ei palka, sotsiaalkindlustust ega jootraha. Ta ei väsi ning on kokkuvõttes inimesest odavam. Investoril tasub otsida kohti, kus väga palju tööjõudu on automatiseeritav. Tuleb tajuda nii ühiskondlikke kui ka tehnoloogilisi trende.

5. India

India on väga suure potentsiaaliga piirkond. Riik areneb ülikiirelt ja digitaliseerib kõike, aga India tehnoloogiline areng on ikka veel algusjärgus. Indialasi on kokku 1,3 miljardit ja nende jaoks on haridus väga tähtis. Nad räägivad inglise keelt ja juhivad paljusid globaalseid ettevõtteid, mis näitab nende ühiskonna kvaliteeti. Hiinast on India palju suurema potentsiaaliga.

6. Mets

Üks trend on lausa meie endi silme all. Metsa funktsioon looduses pole ainult puit, vaid mets seob süsinikku. Muld teeb seda veelgi enam. Roheteema on praegu ülekuumenenud ja rohefondid sisaldavad palju jama. Seadused survestavad igal moel ettevõtteid järjest rohelisemaks muutuma. Kes ei muutu, maksab trahvi või ostab teistelt kalli raha eest kvoote. Metsa väärtust näitab ekspertide sõnul juba see, et peaaegu igaüks, kes metsa ostab, saab juba esimese nädala jooksul pakkumise mets maha võtta.

InvesteerimisFestival 2021

  • Tänavu seitsmendat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Toimus 2.–4. juulil Harjumaal Padisel.
  • Tõi kokku enam kui 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Timo Rein, Vishen Lakhiani, Peep Vain, Ornella Jõgi, Andres Viisemann, Kaja Kallas, Urmas Sõõrumaa jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Mercedes-Benz Eesti, Funderbeam, Tavid, Tallinna Vesi, Õhtuleht jpt.

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond