Postitatud

How to master your work and your life – Vishen Lakhiani

Eesti fännist multimiljonär Vishen Lakhiani plaanib ülikoolihariduse pea peale pöörata

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2021 toimunud Vishen Lakhiani esinemine teemal “How to master your work and your life?”.

Muhedat nalja visates rääkis üle 100 miljoni dollarise käibega Mindvalley looja Vishen Lakhiani tänavusel investeerimisfestivalil kokku kogunenud investoritele tegelikust edu valemist. Selgub, et see, mida ülikoolides õpetatakse, aitab ainult 60% edukaks saamisel. Mis on siis see ülejäänud faktor?

Lakhiani sõnul ei piisa inimese täieliku potentsiaali saavutamiseks vaid ülikoolis saadud teadmistest ja nende rakendamisest. Ettevõtete tõeline spurt algab siis, kui lisaks kõigele muule õnnestub täppi panna ka ajastusega.

“Vaadake Airbnb-d! Kui nad alustasid, siis ei andnud ükski investor neile raha, sest kes peaks tahtma teise inimese juures madratsil magada, kui on olemas hotellid?“ tõi ta esile investorite suurimad kahtlused. Airbnb idee õnnestumine tundus naeruväärne. Aga ettevõte tuli turule õigel hetkel ning edasine on ajalugu.

Teine näide õigest ajastusest, mis ettevõtte kiirele käigule lükkas, on eestlaste loodud Taxify ehk praeguse nimega Bolt.

“Ma armastan Bolti, üürin neilt autot ja ise ma autot ei oma. Nad panid inimesed mõtlema sellele, kas igaühel on üldse vaja autot omada. Kes oleks seda võinud veel mõnda aega tagasi arvata,” tõi Lakhiani näite.

Miks ühtedel see õnnestub ja teistel mitte? Lakhiani sõnul aitab igal ettevõtjal saada edukaks see, kui teadlikult pöörata tähelepanu 5 asjale, mida ülikoolides ei õpetata.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastist või videost. 

Järgneb Äripäeva lugu toimunud esinemisest, mille on kirja pannud Anu Lill. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 2. juulil, 2021.

1. Iga rakuga oma valdkonna teadmiste otsimine, õppimine

See tähendab, et kogu aeg on vaja ennast kõige uuemate oma valdkonda puudutavate arengute, uuringute ja teadmistega kursis hoida, olgu või Twitteri abil. Lakhiani sõnul pole kanal enam üldse tähtis, ei pea piirduma ainult kooli või kursustega. Tuleb end harjutada pidevalt otsima uut infot.

2. Intuitsioon ehk alateadvus

Lakhiani sõnul on juhtidel kõhutunde järgimine väga oluline. On tehtud uuringuid, kus selgus, et osa tegevjuhte suudab väga hästi ennustada või arvamustega täppi panna, teised mitte. “Mida intuitiivsem sa oled, seda kasumlikum on ettevõte. See on väga võimas. Seda saab treenida,” selgitas Lakhiani.

Treenimiseks on mitmeid võimalusi, kuid kõige kättesaadavam igaühele on mediteerimine. Kui mediteerides või unes tuleb mõni idee, ei tohiks seda eirata. Niimoodi olevat ka Elon Musk tulnud mõttele arendada oma kosmoserakett, mis oleks teiste omadest parem. “Meditatsioon suurendab mustritest arusaamist ja intuitsiooni ning paljud leiutajad ja tegevjuhid kasutavad seda regulaarselt.” sõnas ta.

3. Selgus

Investor ja ettevõtja peab täpselt teadma, mida ta tahab, et tema aju saaks hakata lahendusi otsima, rääkis Lakhiani. “Kui sa ostad valge Mercedese, siis sellega ringi sõites hakkad sa nägema teisi valgeid Mercedeseid igal pool,” ütles ta. Lakhiani soovitab kirjutada väga täpselt üles, milliseid kliente, millist suhet või tööd inimene soovib.

4. Enda hästi tundmine

Kõige tähtsam enese tundma õppimisel on kriitiline reflektsioon. “Ükskord nägin Starbucksis tuttavat ettevõtjat, kes kirjutas midagi. Paberil oli kirjas küsimus: kuidas ma teenin 100 000 000 dollarit ühe aastaga. Ütlesin talle good luck. Hiljem selgus, et tal õnnestuski selline ulmeline eesmärk täita. Selliste küsimustega suunad ennast tulemust saavutama,” selgitas Lakhiani.

5. Jaga oma visiooni

Lakhiani rääkis loo, kuidas kohtus Silicon Valleys 2013. aastal Elon Muskiga, kes tegeles sel ajal Space Xiga ja ütles, et kümne aasta pärast inimkond koloniseerib Marsi.

Silicon Valleys ei räägita sellest, mida keegi praegu teeb, vaid ainult tulevikust. Ka Lakhiani tulevikuplaanid on kolossaalsed. Tema sõnul hakkab koolitusettevõte Mindvalley juba 2024. aastal konkureerima maailma kõige võimsamate ülikoolidega, nagu näiteks Harvard. Kes räägib oma visioonist ja jagab seda teistega, saadab laiali sõna, mis toob tema juurde kõige targemad pead, kes tahavad seda ideed ellu viia. Nii tahavad ka kõik insenerid Elon Muski juures töötada, sest neid köidavad suured ja olulised visioonid.

Lakhiani sõnul plaanib tema ise Eestisse pikaks ajaks elama jääda, sest tema lapsed on eestlased ja ta armastab seda maad. Oma esinemistes, mida kuulavad ja vaatavad miljonid inimesed sotsiaalmeedias üle kogu maailma, on tal kombeks ka Eestit mainida, sest enda sõnul tahab ta, et riigil läheks aina paremini ja edukamalt. “Oluline on mitte lasta kellelgi Trumpi-sugusel seda maad vussi keerata!” ütles ta.

Kuidas Lakhiani Mindvalleyni jõudis?

Lakhiani töötas arvutiinsenerina ja juhtis Silicon Valleys üht startupi. Pärast läbipõlemist hakkas ta tegelema meditatsiooniga ning hiljem seda ka maailmas rännates õpetama. See teekond viis ta sügavale inimese arengu uurimisse ja analüüsimisse. Nii asutas ta Mindvalley, mille eesmärgiks on arendada inimesi erinevates valdkondades –ärindus, poliitika, haridus, tervis ja vaimsus. Mindvalleys töötab koos üle 300 inimese rohkem kui 50 riigist ning selle kursustest võtab osa rohkem kui 10 miljonit inimest üle maailma.

Rohkem kui 100 miljoni dollarilise aastakäibega üleilmse koolitusfirma Mindvalley asutaja ja juht ning raamatute autor Vishen Lakhiani kolis 2020. aasta suvel alaliselt Tallinna elama.

Mindvalley loodi 2002. aastal New Yorgis, kuid ettevõtte peakontor on Lakhiani kodumaal Malaisias, Kuala Lumpuris. Pakutavad rahvusvahelised koolitused hõlmavad erinevaid valdkondi: avalik esinemine, kiirlugemine, enesekehtestamine, juhtimine, lapsevanemaks olemine, ettevõtlus ja kasvamine, emotsionaalne intelligentsus, stressijuhtimine, meditatsioon, biohäkkimine, käitumine, harjumused ja eesmärkide seadmine jne. Koolitused toimuvad äppide kaudu, üritustena ja töötubadena.

Lakhiani on raamatute “Erakordse elu kood” ja “Buddha ja pahalane” autor. Esimene neist on ilmunud ka eesti keeles.

InvesteerimisFestival 2021

  • Tänavu seitsmendat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Toimus 2.–4. juulil Harjumaal Padisel.
  • Tõi kokku enam kui 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Timo Rein, Vishen Lakhiani, Peep Vain, Ornella Jõgi, Andres Viisemann, Kaja Kallas, Urmas Sõõrumaa jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Mercedes-Benz Eesti, Funderbeam, Tavid, Tallinna Vesi, Õhtuleht jpt.

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond