Õigete investeerimisotsuste tegemiseks tuleks üksikaktsiatele panustajatel koostada isiklik vaatlusnimekiri ehk check-list, soovitas Ambient Sound Investmentsi portfellihaldur Arko Kadajane.
Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud Argo Kadajase esitlus kes rääkis teemal “Investeerimisideed, mis edestavad turgu.”
Oma investeerimisteekonna alguses tegeles Kadajane peamiselt graafikute lugemisega ja arvas, et investeerimisega ei saa piisavalt ruttu rikkaks. Graafikute lugemine oli tema sõnul küll väga tore, aga päriselus sellega niisama raha ei teeni ning sellest olulisemaks on hoopis firmade hingeelu tundmine.
Väärtusinvesteerimine töötab tema hinnangul kõikide varaklasside puhul ja siin pole vahet, kas ostad aktsiaid, kinnisvara või metsa. Ta rõhutas, et parimat vara ei peagi ostma kõige soodsamalt.
Kalastada tuleb tema sõnul seal, kus kala on. Alustada tuleks sellest, et valida välja turud, mis ei ole veel nii efektiivsed. Edu võib tulla just taganttuulega turgudelt ja sektoritest, kus ettevõttel on lihtne kliente kõnetada.
Kadajase sõnul külastab ta aastas nelja-viite konverentsi ja on märganud, et kui varem olid esinejate seas investorid, kes tegelesid kasvuga ja vaatasid vähem hinda, siis tänaseks on see olukord muutunud. „Oleme tagasi olukorras, kus hind on jälle au sees ja väärtusinvestorid on tagasi laval,” rääkis Kadajane InvesteerimisFestivali ettekandes, mis keskendus turgu edestavatele strateegiatele.
Kadajase tee investorina sai alguse juba noores eas, enne gümnaasiumit. „Aasta oli siis 1996, kui kõige populaarsem telesaade oli Tiina Joosu juhitud „Kapital“, kus olid külas selle ajastu kõige kuulsamad inimesed. Sealt tekkis ka mul suur huvi ja nii ma sellega alustasin,“ meenutas ta.
Alguses tegeles Kadajane peamiselt graafikute lugemisega ja arvas, et investeerimisega ei saa piisavalt ruttu rikkaks, aga tegelikult tuleks raha teenima hakata. „Ostsin Amazonist kokku igasuguseid raamatuid, mis sel ajal vähegi võimalik oli. Lugesin ja kauplesin päris palju. Kui täna kokku võtta, mida ma õppinud olen, siis ega see mind väga palju õpetanud,“ tunnistas ta. „Graafikute lugemine on väga tore, aga päriselus sellega niisama raha ei teeni.“
Graafikute lugemisest olulisem on hoopis firmade tundmine, rõhutas Kadajane. Sealt edasi liikus Kadajane juba päevakauplemise poole ja mõistis kiiresti, et seejuures on kõige olulisem uudiste lugemine. „Kui hakkasin esimest korda aru saama, millega firmad tegelikult tegelevad ja mida iga uudis ettevõtte aktsia hinnale tähendab, tekkis huvi firmade uurimise vastu,“ sõnas ta.
„Kuidagi komistasin Warren Buffetti kirjade otsa ja – nagu inglise keeles öeldakse – rest is history. Sellest ajast peale olen pühendunud väärtusinvesteerimisele, püüan mõista erinevaid ettevõtteid, püüan aru saada, millal neid osta ja müüa,“ selgitas ta.
Liitintress on kaheksas maailmaime
Väärtusinvesteerimine töötab kõikide varaklasside puhul ja siin pole vahet, kas ostad aktsiaid, kinnisvara või metsa. „Väärtusinvesteerimine on nende ühine nimetaja, mis toimib igal pool,“ poetas Kadajane.
Samas kõlab väärtusinvesteerimise definitsioon Kadajase hinnangul väga kuivana. „See on rahavooga projektide ostmine soodsamalt, kui need tegelikult väärt on. Kõlab lihtsalt, aga päriselus see kahjuks nii lihtne ei ole.“
„Kindlasti saame öelda, mida väärtusinvesteerimine ei ole. Pean kohe ära ütlema, et see pole õnneküttimine ja sellega ei saa ruttu rikkaks,“ rääkis investeerimisekspert. Samuti ei lähtu väärtusinvesteerimine ainult finantsandmetest, et ostan madala kasumikordaja ja kõrge dividenditootlusega ettevõtteid – oluline on aru saada, millega ettevõte tegeleb.
Kadajane rääkis, et parimat vara – lähtudes igast varaklassist – ei pea ostma kõige soodsamalt. „Te võiksite osta mõistliku hinnaga, omada seda vara pikka aega ja siis hakkab ta teile pakkuma ka liitintressi. Mina kutsun liitintressi kaheksandaks maailmaimeks,“ selgitas ekspert ja tuletas meelde, et liitintress hakkab investori kasuks ajaga aina rohkem tööle. „See on väga pikk mäng, see pole nii, et täna alustan ja paari aast pärast olen finantsvaba. Kindlasti see nii ei ole.“
„Mul endal on seinal Warren Buffetti lause, et need, kes magades raha ei teeni, peavad teenimiseks töötama surmani. Ehk liitintress on iga investori suur sõber, seda võiks meeles pidada,“ jätkas Kadajane.
Investeerimine on kannatamine
„Kui oletame, et oleme väga head investorid ja suudame turgu lüüa ning teeme ära isegi parimatele fondijuhtidele, siis peame alati mõtlema selle peale, et kas oleme selleks ka psühholoogiliselt valmis,“ rääkis Kadajane. „Mina nimetan investeerimist kannatamiseks. See tundub äge, aga tegelikult ei ole äge.“
„Kas te suudate unustada turuindeksite ja makropildi põhjaliku jälgimise?“ küsis Kadajane publikult. Loomulikult tuleks indeksite ja makropildiga kursis olla, aga selle põhjal ei saa teha ühtegi otsust, lisas ta. „Pean tunnistama, et ma ei tea, mis tasemel S&P 500 sulgus või mida arvab mõni analüütik, kuhu jõuab lõpuks inflatsioon. Aga ma tean, mis tasemel inflatsioon on ja mida see turgudele tähendab, kuid ma ei kujunda nägemust, kuhu see jõuda võiks, sest see ei ole minu investeerimisteesiga kuidagi seotud,“ rääkis ta.
Kadajane soovitas, et üksikaktsiatesse investeerides tasub valmis olla ka suureks igavuseks, sest vahel ei tehta portfellis mitu aastat ühtegi otsust. Portfell lihtsalt toimib ja kõik on hästi. Üksikaktsiatesse investeerides peaks olema aega ja tahtmist, sest eeltöö võib võtta aega näiteks kaks nädalat või kaks kuud, kuid tulemuseks järeldus, et ettevõte ei ole investeerimiskõlbulik.
„Kui see kõik ei lähe teie loomuga kokku, siis see on täiest okei ega tähenda läbikukkumist. Selleks on olemas indeksid, ostke neid! Ja olge enda vastu aus,“ jätkas ekspert.
Kohustuslik check-list
Investoritele, kelle jaoks üksikaktsiad ja sellega seotud eeltöö sobivad, jagas Kadajane ka mõned soovitused.
„Kalastage seal, kus kala on. Alustame sellest, et valime välja turud, mis ei ole veel nii efektiivsed. Eestist on keeruline valida USA üksikfirmasid, ja valida just nii, et see teeks turgudest rohkem tootlust,“ selgitas ekspert. „Meil ei ole seal tegelikult mingit eelist, meil on raske aru saada, millega ettevõte tegeleb ja mis on tema eelised teiste ettevõtete eest. Valige turg, kus on lihtsam kalastada.“
Valige tagantuulega turud ja sektorid, kus ettevõttel on lihtne kliente kõnetada, soovitas Kadajane. „Seal saab hakkama isegi keskmine juht, sest ettevõte tegutseb turul, mis kasvab nii kiiresti, et see juht ei peagi väga pingutama.“
Kindlasti tuleks välja valida parimad sektorid ja ettevõtteid piisavalt põhjalikult uurida. „Ma ütleksin, et see on väärtusinvesteeringute juures kõige olulisem: tunda projekti, kuhu investeerite. Kui te firmat ei tunne, siis te väärtust leida ei oska.“
„Kui te jõuate väärtuse leidmise juurde, jätke endale alati ka piisavalt suur eksimisruum, sest see kaitseb vigade eest. Kui te olete teinud vea, siis saate sellest hiljem välja nii, et raha ei kao. Meie peamine eesmärk on raha mitte kaotada,“ selgitas Kadajane.
Väga oluliseks peab Kadajane ka vaatlusnimekirjade ehk check–listide koostamist. „Koostage alati check-list, ükskõik mis valdkonda te investeerite. Selle mõte on see, et vahel läheb kaks-kolm aastat, kus te pole oma portfellis teinud ühtegi otsust. Te hakkate unustama, jätma vahel ära asju, mis on tegelikult olulised. Check-list on asi, mida teevad ka piloodid enne õhku tõusmist,“ selgitas ta.
„Check-list on minu jaoks oluline ka selles mõttes, kui mul on portfellis ettevõte, mis on järgmine päev kukkunud 50 protsenti, ja ma vaatan, et ühtegi uudist selle kohta ei leia. Kui ma sellisel hetkel ei suuda oma peas teha otsust, kas osta juurde või müüa maha, sest midagi on muutunud, siis saan aru, et ma ei saa ettevõttest piisavalt aru. Püüan alati jõuda analüüsiga nii sügavale, et kui selline hetk kätte jõuab, siis ma tean, kuidas tegutseda,“ kirjeldas ta oma kogemusi.
Veel soovitas Kadajane, et investor võiks iseendale investeerimisettepaneku teha. „See kaitseb teid selle eest, et te pole liiga emotsionaalne. Teil jääb maha märk, mis oli selle ettepaneku mõte ja tees. Pange sinna kirja mingid KPI-d, mis seda ettevõtet iseloomustavad ja mida hakkate hiljem tulemustes jälgima. See ei pea olema pikk analüüs, piisab ühest leheküljest,“ soovitas ta.
„Kui see ettevõte on teie portfellis olnud kolm kuni viis aastat, siis hakkate nende KPI-de järgi firmat kogu aeg võrdlema ja teil on siis väga lihtne teha otsus, et nüüd on midagi juhtunud ja see, mis enne töötas, enam ei tööta,“ põhjendas Kadajane ja lisas, et kui selline läbimõtlemine vahelt ära jätta, muutub hiljem otsustamine liiga emotsionaalseks.
Arko Kadajane soovitas kuulajatele, et kui portfelli on sattunud väga hea vara, siis tasub seda ka hoida. „Müüge ainult siis, kui see vara on tõesti ebamõistlikult kallis,“ märkis Kadajane, lisades, et rumalate otsuste vältimiseks tasuks kõigil endale ka üks hobi leida.
InvesteerimisFestival 2023
- InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
- Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
- Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
- InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.
🎉InvesteerimisFestival 2024 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/
Festivali korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investorite Facebooki grupiga, et osaleda aruteludes ja saada põnevat infot https://www.facebook.com/groups/1591687221066735/
- Investorile kasulikud exceli põhised tööriistad leiad siit: https://investeerimisklubi.ee/tooriistad/
- Kiika, milliseid keskkondi Investeerimisklubi eestvedajad soovitavad: https://investeerimisklubi.ee/investeeri/
NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.