Postitatud

Valem, mis avas kõik uksed: Kristel Kruustüki lugu 100 miljoni dollari firma ehitamisel

InvesteerimisFestival 2023 Eduloolaval räägib Kristel Kruustük oma loo, kuidas ta asutas Testlio ja kuidas temast sai Eesti noorim naismiljonär.

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud Kristel Kruustüki esitlus kes rääkis teemal “KIIRTEE. Ettekandjast miljoniettevõtte asutajaks.”

Kruustüki sõnul ei teadnud ta pärast keskkooli lõppu, mida oma eluga peale hakata. „Koolis olin keskmine õpilane, matemaatikas kehv. Suuri eesmärke polnud,“ ütles ta. Tänaseks on ta üles ehitanud 100 miljonit dollarit väärt ettevõtte.

Kruustüki hinnangul on oluline leida üles need inimesed, kes sind toetavad, sest üksi ei jõua sa kuhugi. „Mul on alati midagi kelleltki õppida,“ rääkis Kruustük.

Järgneb kokkuvõte Kristel Kruustüki eelmise aasta InvesteerimisFestivali esinemisest mis avaldati esimest korda 7. juuli 2023 Äripäevas, autoriks Heli Künnapas.

Tänaseks päevaks globaalse 100 miljonit dollarit väärt ettevõtte üles ehitanud Kristel Kruustük tunnistas Investeerimisfestivalil, et ei tahtnud tegelikult üldse ettevõtjaks saada. Tal oli aga olemas üks oluline eelis, mis avas siiski kõik uksed tänasesse päeva.

„Oluline, et leiate inimesed, kes teid toetavad, aitavad edasi minna ja elavad teile kaasa,“ tõi Kruustük InvesteerimisFestivalil välja ühe asja, mis teda sel teel on aidanud.

Kruustük meenutas, et kasvas üles väikeses kohas nimega Kose. „Keskkooli lõpetades ei teadnud ma, mida oma eluga peale tahaksin hakata. Koolis olin keskmine õpilane, matemaatikas kehv. Suuri eesmärke polnud,“ ütles ta.

Nii sattus Kruustük suveks Londonisse õe juurde tööle ja mõtles, mida oma eluga peale hakata. Õde rääkis talle tehnoloogia valdkonnast. „Minu jaoks seostus IT tol ajal stereotüübiga, et see on pika patsiga poiste eriala ja vajab väga palju matemaatikaoskust, mida mul polnud,“ rääkis Kruustük. Pärast stereotüüpide murdumist viis elu Kruustüki just IT kolledžisse, kuid ta tunnistab, et programmeerimise õppimise otsus lihtsalt ei tulnud.

Varajane unistuste täitumine

Teisel õpinguaastal mõistis Kruustük, et tahaks tööle minna, kuid oskusi oli talisegi praktikandina töötamiseks vähe. Üks tuttav soovitas talle aga testijaks minna. Ta alustaski ühes väikeses firmas, liikus seejärel suuremasse ning avastas, et see meeldib talle.

„Mulle meeldis testija amet, sest see andis võimaluse teha seda, milles olen tugev,“ ütles Kruustük. Nii tuli otsus sel teel edasi liikuda.

IT kolledži lõpetamise järel mõistis Kruustük, et on 22-aastaselt saavutanud kõik, millest noorena unistas – kodu, auto, sissetulek, iseseisvus. „Mul on ikkagi elus olnud soov edasi liikuda, see õpetab palju enda ja teiste kohta. See on õppimise protsess,“ rääkis Kruustük. Nii tegi ta pärast kooli lõpetamist elukaaslasele ettepaneku Eestist ära kolida. Noored kolisid San Franciscosse. Kahe nädala pärast otsustati aga üheskoos, et see pole ikka see ja liiguti edasi Dominikaani Vabariiki.

Uus algus mittekellegina

Järgmiseks peatuspaigaks sai London, kus tuli taas nullist alustada.

„Londonis alustasin mittekellegina. Töö saamise protsess muutus väga raskeks. Olin lootust kaotamas, aga mu õe olemasolu ja inspiratsioon aitas raskustest üle olla,“ meenutas Kruustük. Tema jaoks oli suureks motivatsiooniks, et õde suutis kunagi noore naisena väikesest kohast laia maailma minna. See andis talle julgust, et ta suudab ise sama teha.

Kruustük hakkas pakkuma tarkvara testimise teenust. Erinevatel online platvormidel töötades sai ta aga kogemuse, et testijaid ei hinnata. „Tahtsin muutust. Mitte, et vaid mina tunneks ennast väärtustatud testijana, vaid et ka teised testijad üle maailma tunneksid sama. Tarkvara testimine on ju oluline osa tarkvara arendamise protsessist.“

Oluline eelis häkatonilt

Oma salajase relva ettevõtluses avastas Kruustük aga ühel Londoni häkatonil, kus koos elukaaslasega oma ettevõtte ideed esitlemas käis.

„Me jäime häkatonil kolmandaks. Mu elukaaslane sai aga pärast kokku häkatoni ühe eestvedajaga ning rääkis, et me oleme elukaaslased.“ Kruustüki sõnul oli häkatoni eestvedaja sellest vaimustunud ning ei saanud aru, miks noored seda varem ei rääkinud. Tema sõnul on ülimalt oluline, et koos ettevõtet tegevad inimesed oleksid valmis koos läbi minema nii tulest kui veest. Häkatoni eestvedaja sõnul oleksid nad pidanud seda kohe ütlema, et on rohkem kui vaid niisama kokku saanud tiim.

Pärast selle eelise väljatulekut said noored pileti San Franciscosse. Seal omakorda suudeti 25 000 dollari suurune võiduraha koju tuua.

Kruustüki jaoks oli see algul suur edutunne. Seejärel saatsid aga mitmed investorid nad tagasi oma toodet arendama ning see tõmbas motivatsiooni jälle tagasi.

Ettevõtjaks tegevuse käigus

„Ma ei tahtnud kunagi ettevõtjaks saada, lahendasin vaid probleemi,“ tunnistas Kruustük.

Mõnda aega oldi vahepeal taas Eestis, kuid raha oli mujal. Nii mindi USA ärikiirendisse.

„Saime veel 100 000 dollarilise investeeringu, mis jälle mind vaimustas. Kasvasin läbi selle, et kohtusime inimestega, kus mõni armastas meie ideed, mõni vihkas seda,“ tunnistas Kruustük.

Elukaaslane on kogu selle aja Kruustüki kõrval olnud ning julgustanud ja toetanud. Nii ehitatigi Testliot muudkui edasi.

„Ettevõtluses vaadake esmalt, et kus on tugevad tiimis. Otsige inimesi, kes on järjepidevad ja ei otsi seda kiiret väljumist, vaid on pühendnud missioonile,“ ütles Kruustük lõpetuseks. „See on see, mis muudab lõpuks maailma paremaks.“

Testliole pandi alus tänaseks juba üle 10 aasta tagasi. Praegu on ettevõttes rohkem kui 200 töötajat. Testijaid on rohkem kui 150 riigist.

InvesteerimisFestival 2023

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.

🎉InvesteerimisFestival 2024 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond