Postitatud

Triin Hertmann: portfelli põhjalikul analüüsil on kallis varjukülg

Ingelinvestor ja Grünfini asutaja Triin Hertmann hoiatas investeerimisfestivalil, et aktsiate põhjalik analüüs aitab maandada küll riske, kuid võtab ära investori aja. Tema sõnul on olemas parem alternatiiv, kuidas säästa nii aega, aga teenida ka tootlust.

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud Triin Hertmanni esitlus kes rääkis teemal “Investeerimisõppetundide TOP.”

Hertmanni sõnul on investeerimise puhul oluline aeg. Esiteks tuleb tema sõnul mõista, et kui aja kuhugi paned, siis seda muudeks asjadeks ei ole. Teiseks on oluline tegevuste regulaarsus ajas. Kolmandaks aga isiklik aeg ja see, mida sellega teeme.

Selles osas jätkus tal kriitikat investor Toomase ajakasutuse suhtes. „Investor Toomas on meie lipulaev, investeerimise propageerija 20 aastat. Saavutanud turu keskmisest tootlusest suurema tootluse,“ kiitis Hertmann. Ta tunnistas, et kuulates investor Toomase saateid fundamentaalväärtuste analüüsimisest ja sellest, kuidas tunde Microsoftist räägitakse, tunneb ta ennast selle kõrval rumalana.

Järgneb artikkel Triin Hertmanni eelmise aasta InvesteerimisFestival 2023 esinemisest mis avaldati esimest korda 12. juulil 2023 Äripäevas.

„Investor Toomase taga on suur tiim ja palju analüüsi. Ütleme aga nii, et selle tiimi liikmed tegelevad investor Toomasega nädalas näiteks 2 tundi. Võtame, et nad saavad 20 eurot tunnis, siis see on 500 eurot kuus,“ selgitas Hertmann. Tema hinnangul on seega nende 20 aasta jooksul kulunud umbes 500 eurot kuus, et tänaseks päevaks investor Toomase portfell umbes 600 000 euro suuruseks kasvatada. „Kui oleksime selle 500 eurot võtnud ja iga nädal S&P 500sse pannud, siis oleks investor Toomase väärtuseks täna 850 000 eurot. Väärtustage oma aega,“ soovitas Hertmann.

Igaühe vastutus

Hertmann tunnistas, et investeerides ta väga palju vastu pead ja pükse pole veel saanud. Seega saab ta õppetundide asemel rääkida laiemalt väärtustest, mida oluliseks peab.

„Üks personalijuht rääkis mulle hiljuti, et ettevõtte rahuloluküsitluses vastas üks inimene, et kõik võiksid palka saada nii palju, et 20% jääks üle. Iseenesest hea mõte, aga kuidas ettevõtte poolt see lahendada?“ tõstatas ta küsimuse. „Sellele pole võimalik pakkuda ettevõttepoolset lahendust. Kui saad palka juurde, siis ju varsti see pole enam üle. Korraks oli positiivne tunne, kuid kulud tulevad järele.“

Nii on Hertmanni sõnul meist igaühe enda vastutus, et 20% jääks üle. Ta tõi näiteks Buffetti, kes on öelnud, et kõigepealt tuleb investeerida ja seejärel kuluta see, mis investeerimisest üle jääb, mitte vastupidi.

Elustiili inflatsioon

Hertmanni sõnul toimib meist paljude puhul lifestyle creep ehk elustiili inflatsioon. See on nähtus, mille puhul sissetulekute suurenedes hakatakse ka rohkem kulutama ning senised luksusesemed muutuvad enda arvates eluks vajalikeks asjadeks.

„Olin 30aastasena samuti lifestyle creep´i ohver, siis aga olid tulemas pulmad,“ rääkis Hertmann. „Mul tuli raha sisse erinevatest kohtadest. Maikuuks oli see raha koos. See oli minu jaoks esimene näide, et need summad oleksid muidu ära kulunud, aga kuna mul oli eesmärk pulmadeks raha koguda, siis see asi töötas ja sain vajaliku summa kokku.“

Kulutamine miljonini ei vii

„Kõik tahaksid olla miljonärid, aga mida see tähendab?“ viskas Hertmann õhku küsimuse. „Inimesed mõtlevad, et kuidas see miljon ära kulutada. See on täielik vastand miljonäriks olemisele ja selleks jäämisele.“

Ta selgitas, et kui ühel inimesel oleks ühel päeval kontol miljon eurot ja ta hakkaks seda otsast kulutama või kui teine investeeriks selle keskmise tootlusega 6%, oleks viimasel igakuine sissetulek varsti 5000 eurot. „Kui sellest kulutada pool ja ülejäänu edasi investeerida, siis oleks investeerimise kasuks otsustanu väärtus varsti mitmeid miljoneid,“ lisas Hertmann.

Arene koos teistega

Hertmanni sõnul on keegi öelnud, et inimeste ühed suurimad sõltuvused on heroiin, süsivesikud ja kuupalk.

„Kuidas kuupalk sõltuvuste seast välja saada? Mõelge, kuidas see 20% palgast alles jätta. Olge nende inimeste seas, kes annavad teile head nakkust. Mõelge oma aja peale – ajal on reaalselt rahaline väärtus,“ loetles Hertmann.

Tema sõnul nakkab kõik, nii et investeerimisfestivalil osalevad inimesed on õiges kohas. „Siin istute inimeste kõrval, kes tahavad samu asju, on keskmisest rohkem huvitatud oma raha kasvatamisest. Ümbritsege ennast alati inimestega, kellelt teil on rohkem saada ja õppida. Kui olete vinguvas seltskonnas, siis on väga raske seal positiivseks jääda. Kui olete nende seas, kes teevad rahaga häid otsuseid, siis see kõik nakkab. Olen alati püüdnud olla selles ruumis, kus on toredad, targad inimesed, kes teevad koos suuri häid asju,“ julgustas Hertmann.

Ta ise soovib, et tema positiivne mõju oleks suurem kui vaid oma pereringile.

„Loodan, et oma targast tegutsemisest vabanenud aja kasutate kuhugi toredasse kohta, sest pole midagi kurvemat, kui et inimesel on lõpuks ainult raha,“ soovitas Hertmann lõpetuseks.

InvesteerimisFestival 2023

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.

🎉InvesteerimisFestival 2024 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond