Postitatud

Jaak Roosaare Investeerimisstrateegiad

Jaak Roosaare Investeerimisstrateegiad

Vestleme Jaak Roosaarega investeerimisstrateegiatest

Investeerimisklubi eesmärk on aidata investoritel luua edukas portfell, mis toetab neid teekonnal ehitamaks põlvedepikkust jõukust, tuginedes tarkadele finantsotsustele ja kalkuleeritud riskidele.

Järjekorras teises Investeerimisklubi saates võõrustasime meie kodumaa üht tuntuimat investorit – Jaak Roosaaret. Aupaklikuse ning sügava kummardusega võib Jaaku sedaviisi tunnustada, sest oma investeerimisteemaliste raamatute, arvukate koolituste, esinemiste ja üleüldise avaliku majanduskõnelejana on ta andnud hindamatu panuse Eesti investeerimiskultuuri ja -teadmiste hüvanguks. Lisaks on ta üle 10 aasta juhendanud läbi organisatsiooni Southwestern Advantage kümneid kui mitte sadu noori, saamaks meistriks müügi valdkonnas.

Alustasime vestlust Jaagu enda investeerimisstrateegiate, -põhimõtete ja -filosoofiate teemadel – miks ta investeerimisega tegeleb ning milleni ta seeläbi püüdleb?

Uurisime, millistest põhimõtetest lähtuvalt haldab ja allokeerib saatekülaline enda portfelli ning kuidas on see protsess ajas muutunud?

Vaatasime detailsemalt sisse varaklassidesse, ennekõike laenudesse ja aktsiatesse ning selgitasime välja, milliseid strateegiaid kasutab Jaak mainitud varaklasside sees, millesse investeerib Jaak täna ning milliseid võimalusi näeb ta nii Baltikumi kui globaalsel tasandil.

Investeerimisklubi meeskond on Jaak Roosaarele ülimalt tänulik üdini ausa, siira ning huvitava vestluse eest!

PS! Investeerimisklubi Facebooki grupis on Jaak meeleldi nõus vastama ka Sinu küsimustele, mis sul saadet kuulates tekkisid. Loosi läheb lisaks kaks Rikkaks saamise õpikut, kus

  • ühe raamatu omanikuks saab huvitaivama küsimuse küsija
  • teise omanikuks saab üks raamatumüügist huvitatud tudengi soovitaja (või ka tudeng ise, kes seda üleskutset praegu loeb ja annab endast Facebookis märku 🙂 )

Saates mainitud leheküljed:

www.roosaare.com –  Jaak Roosaare põnevatel tegemistel on võimalik silma peal hoida tema kodulehel

www.mintos.com – Mintos on laenude vahendamise turuplats

www.crowdestare.eu – Crowdestate on kinnisvarainvesteerimisele ja kinnisvaraideede rahastamisele keskendunud ühisinvesteerimise keskkond

Saate meeskond:
Marko Oolo, Markus Roogna, Ahti Kaskpeit

Kuulajate küsimused Jaagule peale saate kuulamist:

Küsimus: Kuidas on W8-Ben lepinguga seal IB-s? Kas seda lepingut saab (tuleb) seal keskkonnas ka täita ja uuendada, et tulumaks oleks 15% ning mitte 30%?
Jaagu vastus: Tuli alguses ära täita ja mingi hetk viskas ette, et uuenda. 15% jah.

Küsimus: Kui kohtaksid Warren Buffettit siis mis oleks esimene küsimus temale?
Jaagu vastus: Anna autogrammi! (selle saaks tonnaga edasi müüa) 😉 Aga muidu uuriks, et kas ta oleks valmis vahetama koha suvalise eesti abituriendiga (usun, et oleks)

Küsimus: Ostad vaikselt IBM juurde,kuigi vanameister on IBM ammu hüljanud. Mis on sinu investeerimistees?
Jaagu vastus: Eilne(29.10.18) RedHati uudis oli alguses minu jaoks neg aga Ginny suhteliselt enesekindlalt kinnitas, et dividend jääb kasvama… Minu tees siis eelkõige see, et jätkavad divika kasvu ja tootlus hetkel 5%+

Küsimus: Kes ja miks on eeskujud selles investeerimise ja rahavoo maailmas? Kogemus tuleb läbi tegevuse aga lisaks oma raamatutele, missugust lugemist veel soovitaksid algajatele?
Jaagu vastus: Eeskujudest – sai Buffett ja Seppo ära mainitud, ma ise mõtlen, et ideaalne segu oleks BB – Buffett ja Branson. Et erinevalt Buffettist meeldib mulle ikkagi seigelda ja muude asjadega ka tegeleda kui aastaaruannete lugemisega 😉 Saario on eesti keeles olemas, Buffetti kirjad Berkshire kodukal tasuta saadaval. Buffett.cnbc.com on ammendamatu ressurss, vaatan seda toas rattatrenazhööril

Küsimus: Kui peaksid alustama uuesti täiesti nullist siis, mida ja kuidas teeksid, et jõuda tagasi samale jõukuse tasemele, kus hetkel oled. Mis oleks peamised asjad, mida muudaksid võrreldes selle teekonnaga, mida praeguseks läbinud oled.
Jaagu vastus: Hea küsimus, sunnib mõtlema 😉 Kui rahaliselt oleks nullis, aga oskused ja tutvusringkond alles, siis ilmselt katsuks uue energiaga teha neid asju, mis mulle siiani on aktiivset sissetulekut toonud – müüks USA_s raamatuid ja ehitaks meeskondi, katsuks vahendada laene ja osaleda läbi selle mõnes kv projektis ja kirjutaks raamatu “0-st uuesti rikkaks saamise õpik” 😉 Mida muudaks? Kui tahta kiiremini rohkem raha saada, siis hoiaks fookust rohkem ühel asjal korraga – näiteks minu USA raamatumüügiäri käis alla pärast seda kui Eestis RSÕ valmis sai ja sinna fookust läks, samuti oleks investeerimisel ilmselt rohkem raha teeninud, kui oleks ainult ühele varaklassile (eelkõige kv) keskendunud (aga riskid ka suuremad siis!).

Küsimus: Kas ja milliste (riiklike) meetmetega lahendaksid olukorda, kus pangad ei anna laenu kinnisvara ostuks ja arenduseks väljaspool paari-kolme linna. Saan aru, et oled seoses Elva arendusega ka ise probleemiga kokku puutunud.
Jaagu vastus: Hmm, ilmselt võiks olla mingi Kredexi sugune garantii…

Küsimus: Üldiselt soovitatakse investeeringuid hajutada. Millistesse valdkondadesse on praegusel ajahetkel Teie arvates soovitav investeerida, eeldades et investeeringuid on juba kinnisvaras ja aktsiates?
Jaagu vastus: Kui KV ja aktsiad olemas, siis investeeriks laenudesse

Küsimus: Ilmselt oled ka oma lastele portfellid loonud. Milliseid varaklasse oled nende portfellidesse kaasanud? Kas lapsed on ka otsustusprotsessis osalenud?
Jaagu vastus: Lastele olen ostnud näpuotsaga neid ettevõtteid, mille tooteid nad kasutavad (Hasbro, Disney, TJX, Mattel, KimberlyClark), vanemale poisile sai tehtud ka Kasvukonto LHVs ja seal on 60% SP500 ja 40% EuroStoxx 600. Vahest ikka rahast räägime aga ega neid liiga palju see teema veel ei huvita.

Küsimus: Rääkisid et plaanid aasta tootluseks 20% või rohkem aga  aktsiate tootlus on 2-6% ja laenud/võlakirjad 11-12%. Küsimus oleks, et kust tuleb 20% tootlus?
Jaagu vastus: Aktsiate tootlus ikka rohkem, pakuks õunte pealt 8-10%, 2-6% on dividenditootlus (rahavoog). Aga jah, uus raha ka abiks.

Küsimus: Milline on olnud suurim investeerimisalane ämber ja mis Sa sellest õppisid?
Jaagu vastus: Seni on suurim ühekordne kaotus olnud Etaloni 15k ja üks laen on ka inkassos mis on 17k. Õppinud olen sellest seda, et ei maksa ühte kohta rohkem raha panna kui oled valmis kaotama

Pane ennast kirja, et saada teavitusi uutest blogipostitustest:

Loading