Postitatud

Kuidas olla kohal enne teisi ja teenida 100x tootlust – Jaak Roosaare, Madis Müür, Lauri Meidla

Investeerimisgurud materdavad uut trendi

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Jaak Roosaare, Madis Müüri ja Lauri Meidla esinemine teemal “Kuidas olla kohal enne teisi ja teenida 100x tootlust”.

Investor ja “Rikkaks saamise õpiku“ autor Jaak Roosaare, ettevõtja ja investor Lauri Meidla ning iduinvestor Madis Müür jagasid InvesteerimisFestivalil nippe, kuidas kohal olla enne teisi ning teenida sajakordset tootlust. Lisaks avaldasid nad, kuhu nad praegu investeerivad.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäeva artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Jaan Martin Raik. Artikkel ilmus Äripäevas 2. juulil 2022.

Idufirmadesse on kasutu vähe raha investeerida

Investor Jaak Roosaare leiab, et iduinvesteeringud on liiga massidesse läinud. Kel investeerimiseks 10 000-15 000 eurot, võiks kaaluda näiteks USA naftatootja Occydental Petroleumi aktsiat või kui investoril on kuskil turueelis, siis seda kaaluda. Roosaare sõnul on USA turul praegu toimumas kasvukordajate kukkumine, aga järgmises faasis võivad hakata kukkuma ettevõtete kasumid. Praegu on pigem võita pikaajalisel investoril, kes soodsalt aktsiaid ostab. Lisaks on Roosaare börsilt valinud kaitsetööstuse ning naftafirma aktsiaid.

Meidla lisas Roosaarele, et kellelegi kukkumine ei meeldi, aga see puhastab süsteemi ja firmad muutuvad efektiivsemaks. Ta näeb, et ilmselt tuleb reaalmajanduses tagasilööke, aga börsi vaates võib üks põhja tunnustest olla see, kui firmad hakkavad tulemustega ootustele alla jääma, kuid aktsia hind ei lange. Roosaare sõnul on see osade ettevõtetega juba juhtunud, näitena tõi ta Microni, kes teatas kehvadest tulemustest ja halvast tulevikuväljavaatest, aga aktsia hind jõnksatas alla vaid korraks, et siis taas kiiresti tagasi tõusta. „See on juba päris hea indikaator,“ rääkis Roosaare.

Müür usub, et turud on praeguseks majandusolukorra hindadesse juba sisse arvestanud ja põhi on lähedal. Tema sõnul võib oodata veel 10%list langust, kuid praegu on juba hea aeg börsil sisseoste teha. Müür näeb, et rohesektor on jälle hinda minemas. Ta usub, et roheenergia võidab inflatsioonist ning hakkab majandust august välja tõmbama.

Investorid on enne IPOt sees olnud mitmetes ettevõtetes

Meidla tõi välja, et on enne IPOt olnud investeeringutega sees mitmes firmas, näiteks LHVs, Hepsoris ja Saunumis. Hepsori puhul tõi ta välja, et ettevõtte üks asutajatest Kristjan Mitt oli tema klassivend, kellel oli juba noorelt plaan asutada ehitusettevõte, millesse ka Meidla sai oma panuse anda. Meidla sõnul sai ta Planet 42 investoriks naabrimehe sünnipäeval ning soovitas, et tasub olla sotsiaalselt aktiivne, siis kuuleb mis maailmas toimub.

Investor Jaak Roosaare tõi välja, et oli enne börsi IPOt sees samuti LHVs, Hagen Bikesis, Cleveron Mobilitys ning lisaks veel Scandiumis ja Everhausis, mis veel ei ole börsile tulnud. LHV osas õnnestus tal skeemitada nii, et tuttav töötas seal ning sai seega osta aktsiaid 2,7 euroga tükk. Tuttav ei suutnud kõike aga välja osta ja osad aktsiad osteti Roosaare kontole. Samas usub ta, et kõige parema tootluse saab inimene, kui ta on aktiivne ning saab ise panustada omakapitali ettevõtte asutamisel.

„Kui on 500 eurot, siis tuleb leida mingi punt, kes hakkab OÜ-d asutama, siis saad kohe 20% osalust ettevõttes,“ soovitas Roosaare. Ta lisas, et see on väga hästi õnnestunud nii temal kui Meidlal, kus ollakse passiivsed investorid erinevates ettevõtetes. Roosaare jaoks on olnud parimad investeeringud need, kuhu ta panustas alguses omakapitali ehk naljatles ütles, et tuleb leida fanaatik, kes tahab juba 7. klassis saada ehitajaks. Nagu Meidlal Hepsoriga õnnestus.

Iduinvestor Madis Müür tõi välja, et tema on olnud IPO-eelselt sees Cleveronis, Hagen Bikesis ja Robuses. Samas näitab tema kogemus, et esimesse naabrimehe ettevõttesse raha ei tasu alati panna. Ta leiab, et investeering peaks olema mõtestatud ning olema mingi võimalus eduks. Selliseid häid võimalusi võib leida ka EstBANis, kuhu saavad kõik liikmeks astuda ning investeeringu kohustust ei ole. Ta lisas, et seal käivad mitmed lihtsalt networkimas.

Idufirmade valimise kohta tõdes Roosaare, et näiteks Funderbeami kaudu väikese protsendiga investeerides ei ole investor ilmselt väga kursis ettevõtte meeskonnaga ja samas on ka mõju portfellile väike. Suurem kasv tuleb ikkagi siis, kui panna firmasse suurem summa omakapitali ja olla ettevõttega lähemalt seotud. Varem pani ta 10 000 eurot igale poole. Niisuguse investeeringu üks pool oli see, et võis rahast ilma jääda, aga lisaks tekkis ka stress ning ajakulu niiguguste investeeringute haldamiseks oli suur. Praegu on tal mingid strateegilised investeeringud ning Roosaare ei taha väga palju oma portfelli hajutada.

Meidla tõi välja, et kasvuettevõtetes on praegu rohkem likviidsust, mis tähendab, et investorid võtavad kiiremini oma võidud välja. „Varem oli nii, et polnud likviidsust ja investorid istusid oma positsioonides kinni,“ rääkis Meidla, et sellisel kujul kasvab investori positsioon nii, et ta ei saa sellele kuidagi ise halba teha. Investori sõnul ei ole samuti mõtet 30 000 euroga hakata ehitama hajutatud idusektori portfelli. „Hakata 30 000 eurot hajutama 30 firma vahel, siis see on pigem hobi ja tootlust nii ei tule,“ rääkis Meidla. Sellise summa puhul tuleks tema sõnul valida siis pigem kaks ettevõtet kuhu panna ja tegeleda oma asjaga edasi.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond
Investeerimisklubi Exceli tööriistad
[products columns=”3″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”6064, 2381, 10912″]