Postitatud

Vormelisõitjast tippinvestoriks – Marek Kiisa

Marek Kiisa nipid iduinvesteeringute valimiseks

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Marek Kiisa esinemine teemal “Vormelisõitjast tippinvestoriks”.

Riskikapitalifondi Nordic Ninja kaasasutaja Marek Kiisa rääkis InvesteerimisFestivalil, et idufirmade puhul on kõige tähtsam asutaja suutlikkus rasketes olukordades toime tulla ja vajaduse korral suunda muuta.

Endise vormelisõitjana võrdleb Kiisa võidusõitmist iduettevõtlusega, kus peab samamoodi sponsoritelt raha kaasama ja ennast müüma. Õnneks või kahjuks jäi tal vormelisõitjana ühel hetkel raha kaasamata ja seejärel suunas ta oma energia eneseharimisse ning 2019. aastal asutas Euroopa suurima Jaapani kapitalil põhineva süvatehnoloogiafondi Nordic Ninja.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäeva artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Rudolf Stenar Saluoks. Artikkel ilmus Äripäevas 3. juulil 2022.

Kiisa eelistab energilisi ja julgeid noori

Idufirmade valimisel on Kiisa põhifookus tiimil ja eelkõige asutajatel. Seetõttu tuleb tema sõnul teha põhjalik taustauuring. See tähendab nii asutaja kohta guugeldamist kui ka suhtlemist temaga varem kokku puutunud inimestega. Kiisa sõnul võib küsida kasvõi asutaja enda käest neli-viis inimest, kes on temaga kokku puutunud ja on valmis asutaja kohta rääkima.

Investor peab Kiisa nägemusel oma portfellis olevatele idudele ise panuse andma ja leidma aja asutajatega regulaarseteks kohtumisteks. Kiisa toonitab üle, et idude osakaal võiks moodustada maksimaalselt 10-20 protsenti sinu koguportfellist.

Asutaja ideaalidest tõi Kiisa välja GrabCADi asutaja Hardi Meybaumi. Pärast Meybaumiga kohtumist oli Kiisal raske järgmisi investeeringuid teha, kuna latt oli tema sõnul juba nii kõrgele seatud. Asutajatüüpidest eelistab Kiisa eelkõige noori ja energilisi. “Vanemal põlvkonnal on hirm asju valesti teha, nooremal seda ei ole,” sõnab ta.

Asutaja peab ka rasketel hetkedel tegema julgeid otsuseid ja vajadusel tegema pivoti ehk ärisuuna muutuse. Tähtis on asutaja töökus ja võimekus asjad lihtsalt ära teha, arutles ta.

Kiisa soovitab otsida endale mentorid, kellelt saab rasketes olukordades nõu küsida. Samamoodi tuleb investorina asutajate jaoks sellistes olukordades olla kasvõi psühholoogi eest. Kiisa jaoks on hindamatu mentor olnud Toivo Annus, kes üle-eelmisel aastal meie seast lahkus.

Praegu paneb Kiisa südame kõige kiiremalt põksuma aga programmeerimiskool kood/Jõhvi, mille üks asutajatest ta on. Lisaks Jõhvile plaanitakse kooliga laieneda ka mõnda teise linna, kooli vastu huvi tundvad linnad on lausa ukse taga järjekorras. Uudse kooli kontseptsiooni tahab kood/Jõhvi eeskujul rakendada ka Soome. Kiisa usub, et varsti võib selliseid koole leida üle Euroopa.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond