Minimalistlik elustiil praktikas
Sel korral kuuleme läinud suursündmusel InvesteerimisFestival 2019 toimunud esinemist LHV InvesteermisLaval. Läbinisti praktilisi kogemusi minimalismist ja rahaasjadest jagas minimalistliku elustiili viljeleja ja rahatarkuse koordinaator Rahandusministeeriumis Liisi Kirch!
InvesteerimisFestival toimus mullu juulis viiendat korda, millest võttis kolme päeva jooksul osa üle 680 osaleja, sh ligi 37 esinejat.
Rahandusministeeriumi rahatarkuse koordinaator Liisi Kirch alustas investeerimisega 2010. aastal ja 2014. aastal hakkas teadlikult tegutsema selle nimel, et jõuda finantsvabaduseni. Üks viis selleni jõudmiseks on minimalism, rääkis Kirch Investeerimisvestivalil.
Minimalism on aidanud tema pere nii kaugele, et kui nad pisut püksirihma pingutaksid, võiksid nad deklareerida end finantsvabaks. „Aga me veel ei tee seda, sest tahame võimaldada omale meelelahutust ja vaba aega teistes riikides. Küll aga oleme finantsvabaduseni teel ja jõudnud arvestatava passiivse sissetulekuni,“ ütles Kirch.
Sellest saab kuulda ja vaadata lähemalt videost ja podcastis.
Väga loogiline on raha kokku hoida
Minimalismist on finantsvabaduse poole liikumise juures kasu sõltumata sissetuleku suurusest. „Kui kõik ära kulutad, siis pole vahet, kas teenid kuus 1000 või 3000 eurot,“ ütles Kirch. Kirchi sõnul on temale kogu elu loogiline tundunud, et kui saad palka, siis paned ka midagi kõrvale.
Tema sõnul esindab minimalism mõtteviisi, et teen pigem vähem ja oman pigem vähem, kuid saan selle eest palju rohkem.
Kirchi esimene samm minimalistina oli puhastada oma garderoob. „Loopisin sealt pooled asjad välja. Kadus see probleem, et kapp on riided täis, aga selga pole midagi panna. Nüüd mul on vähe asju ja mul pole miljonit valikut, mis tekitaks selle, et ma ei jõuaks oma otsustes kuskile.“ Ta tõi esile, et inimesed suudavad päeva jooksul langetada teatud arvu otsuseid ja kui suur osa neist kuluks juba hommikuse riietuse peale, kannataks olulisem.
Ka kodust viskas ta perega pooled asjad välja. „Kui paljusid asju meil tegelikult vaja läheb? Aus vastus on, et väheseid.“ Kirch tõi siin näiteks Steve Jobsi, kelle eluase nägi mingil ajal välja selline, et oli madrats keset tuba ja Apple’i arvuti. „Jobs tõi esile, et kui oli vähe asju, siis valitses kord tema elamises ja ka tema peas. Sai energiat suunata oma imeliste arvutite ja vidinate loomisse,“ märkis Kirch.
Rohkem energiat suuremateks tegudeks
Minimalismi juures on oluline läbi mõelda oma prioriteedid ja sellest lähtuvalt tegeleda sellega, mis on tõesti oluline. „Kas mul on kümme hobi või üks ja ainus, mida teen korralikult?“ Kui eesmärk on finantsvabadus, tuleb seada see endale fookusesse ning siis on võimalik end sel teemal harida ja leida enda ümber inimesed, kes mõtlevad sarnaselt ja kellega koos on lihtsam eesmärgini jõuda.
Ka investeerimise juures on selline fookuse seadmine oluline. „Hajutamine on oluline, ärge mõelge, et ma soovitan panna kõik kaardid ühele aktsiale, aga võiks mõelda, et sul on sinu spetsialiteedid, sa tead ja tunned neid ja sul on aega nendega tegeleda, mitte et jooksed üürikinnisvarast aktsiatesse ja siis võlakirjadesse ja siis mõtled, et krüptosse peaks ka panema, sest kõik ju panevad.“
Kuidas elab Liisi Kirchi minimalistlik pere
Kirch rõhutas, et minimalism pakub rohkem ruumi, aega ja energiat. Tema pere on kodus korra loonud, oma tegevusi piiranud ja nad tegelevad enda jaoks olulisega. „See viib meid sinna, et kulutame vähem raha. Me ei lähe kaasa iga uue hullusega, meil ei ole vaja käia poode mööda, mis võtab aega ja raha, mida mul on vaja teel finantsvabaduse poole. Ma ei pea minema ja kulutama raha asjadele, mida mul vaja ei ole, kui saan seda kasutada tuleviku, reisimise, kogemuste jaoks.“
Tema jaoks on minimalismi juures oluline märksõna ka keskkond. „Mul on lapsed ja ma tahan, et nad näeksid maailma sellise loodusega, mis on praegu. Ma ei osta riideid, mis on ülehomme moest läinud ja veninud. Ostan kvaliteetset ja harva. Minu pere kulutused riietele on aastas 200 eurot,“ ütles ta ja märkis, et erand on need aastad, kus on vaja uusi jalanõusid. Enne asja ostmist mõtleb Kirch alati, kas tal on seda asja tõesti vaja ja kas seda on vaja ka homme ja ülehomme? Aga võib-olla saaks seda kelleltki hoopis laenata? Keskkonnale mõtlemine aitab neid otsuseid mõistlikult langetada.
Ka pere toidulaua kulutused on lihtne madalamal hoida, kui planeerida, näiteks koostada alati nädala menüü. Kui lapsed autos avastavad, et kõht on tühi, siis poepeatuse asemel on mõistlik selleks tarbeks näiteks banaani või porgandit kotis hoida. Kui lapsed on juba väikesest peale minimalismi silmas pidades üles kasvatatud, ei sega neid ka see, kui krõpsude asemel pakub ema porgandit. „Kui plaan on olemas, siis see aitab sind nii palju. Ühel hetkel sa ei saa enam üldse aru, miks ometi inimesed poest valmistoitu ostavad.“
Mõned minimalistid loobuvad autost, kuid Kirchi perel siiski üks sõiduk on, sest perel on suvekodu, pereliikmeid ja kinnisvara Eesti eri nurkades. „Seega üks auto on vajalik, aga kui mu elu oleks ainult Tallinnas, siis ma ei näe üldse põhjust, miks ma peaksin autot omama.“
InvesteerimisFestival 2019
- Toimus 12.–14. juulil Harjumaal Padisel
- Tõi kokku ligi 700 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
- Esines ligi 40 oma ala tippu: Markus Villig, Ain Hanschmidt, Rain Lõhmus, Eda-Ines Etti, Alar Ojastu, Krista Teearu jpt
- Toetajad ja partnerid: LHV, Admiral Markets, Crowdestate, EstateGuru, Redgate Capital, Nasdaq Tallinna börs, Argeld, Tavid, Tallinna Vesi, Belief Energy Water, Õhtuleht, Delovõje Vedomosti jpt
- Investeerimisfestivali korraldavad Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Meeskond:
Investeerimisklubi, Investor Toomas
Lisaks:
- Ühine ka investorite Facebooki grupiga, et osaleda aruteludes ja saada põnevat infot https://www.facebook.com/groups/1591687221066735/
- Investorile kasulikud exceli põhised tööriistad leiad siit: https://investeerimisklubi.ee/tooriistad/
- Kiika, milliseid keskkondi Investeerimisklubi eestvedajad soovitavad: https://investeerimisklubi.ee/investeeri/
- Kui soovid õppida veelgi rohkem varaklasside, börsiaktsiate või ühisrahastuse kohta, siis külasta Investeerimisklubi instituuti: https://investeerimisklubi.ee/instituut/
NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.