Kuigi TKM Gruppi teatakse Kaubamaja ja Selveri järgi, siis vähem teatakse autokaubanduse ja turvafirmade segmendist.
Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud vestlus, kus osalesid TKM Grupi juhtkond Helen Tulve, Marit Vooremäe ja Raul Puusepp, vestlust juhtis Indrek Mäe teemal “TKM Grupp – mis see on?! Ülevaade Tallinna börsi parima dividenditootlusega ettevõttest.”
Investeerimisfestivalil selgitas TKM Grupi õigusdirektor ja investorsuhete juht Helen Tulve aktsionäridele grupi tegevusvaldkondade mitmekesisust ja eri segmentide müügitulusid, mis näitab, kuidas on ettevõtte riskid hajutatud,. Lisaks supermarketitele ja kaubamajadele on grupis veel autokaubandus, kinnisvara ja turvafirmade segment, kokku on ettevõttes 4600 töökohta.
Grupis on eelmise aasta lõpu seisuga 91 kauplust Eestis, seal hulgas autokauplused Lätis ja Leedus ning veel e-kaubandus, möödunud aastal tehti kokku 48 miljonit ostu. Suurima müügitulu ja kasumiga on endiselt supermarketite segment, aga teisele kohale on tõusnud autokaubandus.
Aktsia on olnud hinnalt tõusujoones, hetkehind on 9,93 ning kokku on 24 000 investorit ja eraisikust investorite käes on 20% aktsiapaketist, mehi ja naisi on võrdselt ning vanuseti on esindatud kõik vanusegrupid. Valdav osa on Eesti enda investorite käes. 67% on NG Investeeringute käes, väiksemad osalused juba on teistele ettevõtetele ja pensionifondidel. “Oleme Tallinna börsi parima dividenditootlusega ettevõte, riskid on maandatud mitmekesise tegevusega ja oleme börsil juba 1996. aastast, mis tagab tegevuse läbipaistvuse,” loetles Tulve põhjuseid, miks olla TKM Grupi aktsionär. Viimased kaks aastat maksti aktsionäridele dividende 0,68 eurot aktsia kohta.
“Dividendilubadust pole me kirja pannud, aga kui vaadata ajalugu, siis selle põhjal saab teha teatud järeldusi. Kirja saab see pandud ehk siis, kui oleme grupina rohkem valmis ja enam suuri laienemisvõimalusi ei näe,” rääkis TKM Grupi juhatuse esimees Raul Puusepp.
Sissevaade segmentidesse
Selveri ketti kuulub juuni lõpu seisuga 72 kauplust ja möödunud aasta müügikäive oli 601,8 miljonit eurot. Kulinaaria segment on 25. tegutsemisaastaga kasvanud Baltikumi suurimaks keskusköögiks ja möödunud aasta müügitulu oli 27 miljonit eurot. Kaheksalt tuhandelt ruutmeetrilt tootmispinnalt väljub igapäevaselt 15 tonni toodangut.
Autokaubanduse ettevõte TKM Auto asutati juba 2007. aastal, selle alla kuuluvad jaemüügiga ja järelteenindusega tegelevad Viking Motors, Forum Auto, Verte Auto ja Kia Auto UAB ning KIAde eksklusiivset Baltikumiülest maaletoomisõigust omav KIA Auto AS. Autokaubanduse segmendi käive oli 2022. aastal juba 146,8 miljonit eurot.
Kaubamajade segmendi möödunud aasta müügitulu oli 96,3 miljonit eurot. Segmenti kuuluvad ka TKM Beauty, mille tegevusala on ilutoodete maaletoomine ja hulgimüük ning TKM Beauty Eesti, mille tegevuseks on kosmeetikatoodete jaemüük (sh I.L.U. ja L`Occitane’i poed). Lisaks TKM Finants, mis omab krediidiandja tegevusluba ja põhitegevusalaks on finants- ja krediiditoodete pakkumine grupi ettevõtete klientidele. Finantsteenusega on seotud 20 000 klienti. “Osta-täna-maksa-hiljem-teenust kasutatakse ka eelarvestamisel, mis omab ülevaadet, palju kuu jooksul kulutatud on või kui palju veel võimalus kulutada on,” rääkis finantsdirektor Marit Vooremäe Partnerkaardi võimalustest.
Grupi omanduses olevasse kinnisvara segmenti kuuluvad peamiselt nende enda kaubanduspinnad, suurimatena Tallinna Kaubamaja müügimaja, Tartu Kaubamaja keskus ja Viimsi Keskus, lisaks on neil suur hulk püsi- ja hooajalisi üürnikke. Kinnisvaraportfelli väärtus on kokku 214 miljonit eurot.
Turvafirma segmenti kuulub Viking Security, millega ollakse praegu kolmandal kohal turuosalt, möödunud aasta müügikäive oli segmendis 15,2 miljonit eurot.
Püsitakse laienemise kursil
“Kaubamaja brändiga välisturgudele kasvada ei plaanita, aga kasvuruumi näeme kõigis oma segmentides, vaid kinnisvaras veidi vähem,” tõi välja Puusepp. TKM Grupis otsitakse pidevalt uusi laienemisvõimalusi, peamiselt juba olemasolevates segmentides. Vooremäe täiendas, et tegemist pole kasvuettevõttega, vaid pigem pikamaa jooksjaga aastast 1960.
Kuigi Selverit peetakse üheks kallima ostukorviga kauplusketiks, siis Puusepp kinnitab, et unikaalsete klientide ja ostude arv on tegelikult kasvanud, aga tõdeda tuleb, et klient ostab rohkem soodushinnaga tooteid.
TKM Grupp jätkab kindlasti ka automatiseerimisega, aga ettevõtte juhi kinnitusel on asjatu kartus, et sellega töökohti vähemaks jääks, reaalsuses ei kao lihttöö kuhugi.
InvesteerimisFestival 2023
- InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
- Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
- Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
- Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
- InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.
🎉InvesteerimisFestival 2024 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/
Festivali korraldajad
Investeerimisklubi ja Investor Toomas
Lisaks
- Ühine ka investorite Facebooki grupiga, et osaleda aruteludes ja saada põnevat infot https://www.facebook.com/groups/1591687221066735/
- Investorile kasulikud exceli põhised tööriistad leiad siit: https://investeerimisklubi.ee/tooriistad/
- Kiika, milliseid keskkondi Investeerimisklubi eestvedajad soovitavad: https://investeerimisklubi.ee/investeeri/
NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.