Postitatud

3 olulist sammu finantsilise sõltumatuse teekonnal

3 olulist sammu finantsilise sõltumatuse teekonnal

Tere! Mina olen Marko Oolo ja soovin teiega jagada kolme sammu, mille järjepidev praktiseerimine on aitanud mul jõuda finantsilise sõltumatuseni.

Finantsiline sõltumatus ehk inglise keeles Financial Independence tähendab seda, et investeeringutelt tulev passiivne tulu katab ära igakuised kulutused.

Esimene samm finantsilise sõltumatuse teekonnal on eesmärkide seadmine

Paljud meie eesmärgid on seotud rahaga – need kas ongi rahalised, või aitab rahaline sõltumatus unistuste eluni hõlpsamalt jõuda. Näiteks eesmärk elada ilusas ja suures kodus, sõita uhke autoga või käia kaugel maal reisimas – kõige selle jaoks on tarvis raha.

23. aastaselt kirjutasin üles eesmärgi olla finantsiliselt sõltumatu 30. eluaastaks. Arvutasin selle ka numbritesse. See tähendas, et mul peaks olema 30 aastaselt 240 000 euro suurune portfell. Kui need investeeringud teenivad mulle 10% aastas siis see tähendab, et ma teenin passiivselt 2000€.

Arvutasin, et see on piisav summa, et ei peaks raha pärast tööl käima. Ja see omakorda annab võimaluse tegeleda ainult endale huvipakkuvate tööde, projektide ja ettevõtmistega, saan veeta rohkem aega pere ja sõpradega ning saan võtta ka aega maha, et näiteks pikemalt reisida.

Täna, ligi 7 aastat hiljem, olen selle eesmärgi ületanud.

Olen finantseesmärkide seadmiseks ja arvutamiseks kasutanud järgmist tööriista:

Finantseesmärk

Kui kindel eesmärk on paigas, siis on oluline keskenduda praegustele käitumismustritele. Kõige tõhusam viis raha kogumiseks on oma sissetulekute ja väljaminekute kirja panemine.

Teine samm ongi eelarve loomine ja jälgimine

Enda sissetulekute ja väljaminekute igakuine jälgimine on minu arvates kõige tähtsam tegevus jõukuse ehitamisel. Kui sina ei oma kontrolli oma rahaasjade üle, siis omab raha kontrolli sinu üle.

See on justkui (finantsiline) hügeenifaktor, mida ei tohi tähelepanuta jätta.

Olen enda ja pere eelarvet pidanud igakuiselt juba üle 7 aasta. Kasutan selleks enda kokku pandud eelarvestamise Exceli tabelit:

Eelarvestaja

Kirjutan iga nädala lõpus oma pangakonto tehingud ümber Exceli tabelisse ning jaotan need kategooriate vahel ära. Kuu lõpuks tekib ülevaatlik pilt, millised olid sissetulekud, väljaminekud ning säästud. Tänu sellele olen suudan täna igakuiselt säästa 60% oma sissetulekust.

See on võtmetähtsusega, sest olen avastanud, et kuudel, kus numbreid kirja ei pane, kulutan 15% rohkem.

Kolmas samm on säästude investeerimine

Kui oled oma eelarvet põhjalikult jälginud ning raha jääb igakuiselt üle, siis on mõistlik hakata raha investeerima. Eduka investeerimise eelduseks on enda harimine.

Soovtan alustada blogidest, podcastidest ja raamatutest:

Peale enda harimist tee ära ka esimesed sammud. On vaja julgus kokku võtta ja esimesed 100€ ära investeerida.

Mõistlikud kohad alustamiseks on 3 pensionisamba avamine ning LHV Kasvukonto.

Soovin teile edu oma rahaasjade jälgimisel ning investeerimisel!
Marko Oolo

Video: Andre Elvisto. Projekti eestvedaja: Valge Klaar

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond