Postitatud

Investeerimistrend, mis päästab maailma – Kaarel Ots

Investeerimistrend, mis päästab maailma

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “Investeerimistrend, mis päästab maailma”. Oma mõtteid ja kogemusi jagas Tallinna börsi juht Kaarel Ots.

Ots rääkis oma ettekandes investeerimistrendist, mis muudab maailma, ehk sellest, kuidas üha enam tahavad investorid jälgida seda, kas ettevõtted on ka keskkonna suhtes vastutustundlikud.

Esinemises kuuleb, kuidas nn ESG (environmental, social, governance – keskkond, sotsiaalmõju, valitsemine) näitajate jälgimine on muutnud maailma ning kuidas ajaga kaasas käia.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud arutelust, mille on kirja pannud Anu Lill. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2020.

Tulnud on uus investeerimistrend, mis päästab maailma

Tallinna börsi juht Kaarel Ots selgitas kohale tulnud investoritele, et tänapäeval ei saa raha enam liigitada targaks ja lolliks.

Investor ja raamatute autor Aswath Damodaran on öelnud, et varasemalt peeti lolliks rahaks jaeinvestorit ja targaks rahaks fondijuhte. Vanasti oli sellel ka pointi, kuna professionaalsetel investoritel oli infot rohkem, kuid nüüd enam nii pole, rääkis Ots.

„Infot on tänapäeval niivõrd palju investeerimisotsuste tegemiseks, et see tekitab probleemi, sest inimese aju hakkab ennast info vastu kaitsma. Nüüd võiks öelda „tagasihoidlik“ ja „arrogantne“ raha. Et infot on kõigil palju, siis on suurenenud õnne osakaal investeerimisel. Selliseid investoreid, kes suudavad pikka aega järjest näidata head tootlust, on äärmiselt vähe.

Investeerimisotsuste tegemisel soovitas Ots vaadata nende ettevõtete poole, kes suudavad kohaneda, sest nemad jäävad ellu. Hiljutine koroonakriisi tõttu toimunud ettevõtete sulgemine näitas kätte paljud kohanemisvõimelised ettevõtted.

Uus teema investeerimises

Ka on investeerimismaastikul esile tõusnud uus ja tugev teema seoses kliima soojenemise ja selle vastu võitlemisega, rääkis Ots. „Ma ei hakka kedagi siin veenma, et inimese tõttu maailm soojeneb,“ rääkis ta, lisades et ta pole kindel, kas seda soojenevat maailma on lõpuks üldse võimalik päästa.

Küll aga on käima läinud investeerimistrend, mille puhul investorid tahavad investeerida ainult keskonna suhtes vastutustundlikult käituvatesse ettevõtetesse. Investorite raha hakkab nüüd sellistesse ettevõtetesse liikuma, ütles ta.

„Mõned nimetavad seda moeröögatuseks, aga viimane kriis näitas, et ainsana läksid börsikrahhi ajal üles keskkonnast hoolivaid ettevõtteid sisaldavad fondid. Investorid tahavad ettevõtete puhul eetilist ja läbipaisvat juhtimist ja äri, mis keskkonda ei kahjusta,“ rääkis Ots.

Ots tõi esile selle, kuidas maailm järjekindlalt paremuse poole liigub kasvõi selles osas, et rohkem pööratakse tähelepanu ka võrdsusele. „Goldman Sachs on öelnud, et nemad ei tee ühegi ettevõte IPOt Euroopas ja USAs, mille nõukogus pole naisi. See on julge sõnum! Sellisel trendil on nõudlust investorie hulgas,“ selgitas ta.

Kaarel Ots tõi esile, et ka maailma suurima investeerimisfondi – BlackRocki – juht Larry Fink rääkis juba paari aasta eest, et viie aasta pärast võtavad kõik investorid oma investeerimisotsuste tegemisel arvesse nn ESG (environmental, social, governance – keskkond, sotsiaalmõju, valitsemine – toim.) näidikuid ehk hindavad seda, milline on ettevõtte mõju keskkonnale, kas ja kuidas panustab ettevõte oma tegevusega ühiskonna arengusse laiemalt ning kui läbipaistev, eetiline ja vastutustundlik on ettevõtte juhtimine.

Ots kinnitas, et Finki arvamuse reaalsuseks muutumine on juba käimas. Näiteks on uuringutulemused näidanud, et ligi 90% noore generatsiooni investoritest võtab oma investeerimisotsuste tegemisel arvesse ettevõtte ESG näidikuid. Kuidas iganes seda eesti keeles esialgu nimetada – jätkusuutlik/kestlik/säästev investeerimine –, võib olla üpris kindel, et mõne aasta pärast on see investeerimisotsuste tegemisel pärisosa, millest ükski turuosaline mööda ei vaata.

Ots soovitas investoritel neid näitajaid jälgida, sest raha liigub sinna ja seda trendi enam tagasi ei pööra.

“Muide, Nasdaq tuli äsja välja portaaliga ESG Footprint, mis võimaldab investoril lihtsa vaevaga saada ülevaade erinevate ettevõtete ja väärtpaberite keskkondlikust ja sotsiaalsest jalajäljest. Aitab teha teadlikumaid otsuseid? Kindlasti! Hetkel on portaal kasutusel küll vaid Põhjamaades, kuid usutavasti jõuab varsti ka Eesti investoriteni. Hoiame teid kursis!” ütles Ots.

InvesteerimisFestival 2020

  • Toimus 3–5. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Joakim Helenius, Rain Rannu, Kaidi Ruusalepp, Alar Tamming jpt
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Funderbeam, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Tavid, Rahandusministeerium, Õhtuleht jpt

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond