Postitatud

Jalutuskäik raha alkeemiasse – Alar Tamming

Jalutuskäik raha alkeemiasse

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “Jalutuskäik raha alkeemiasse”. LHV InvesteerimisLaval toimunud esinemisel jagas enda vahetuid mõtteid ja kogemusi Tavidi suuromanik Alar Tamming.

Alar Tammingu edu valem

  • Kui võimalik ära kindlusta kunagi midagi, sest kindlustus on eelkõige kasulik kindlustusfirmale. Elu jooksul ära makstav kindlustussumma on enamuse jaoks suurem, kui sealt tagasi saadud summa.
  • Ära hoia raha pangas või vajadusel hoia seda seal nii vähe kui võimalik, sest nii maailma kui Eesti ajalugu näitab, et pankade probleemide korral, ületavad pankades kaotatud summad kümneid kordi kogu maailmas ära varastatud või röövitud vara hulka. Pangas raha kaotada on tõenäolisem, kui see, et keegi selle ära varastab.
  • Ära kunagi laena pangast raha, sest laenates hakkad sa pangale raha teenima, selle asemel, et pangale makstav intress panna hoopis endale täiendavat raha teenima.
  • Arvesta iga investeeringu korral sellega, et mis saab siis, kui realiseerub kõige mustem stsenaarium ehk kui kõik hävib. Kas jääd ka siis ellu?
  • Usalda inimesi 100%, sest inimesed soovivad olla ausad.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud arutelust, mille on kirja pannud Indrek Mäe. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2020.

Teiste usaldamine on viinud, aga ka toonud Alar Tammingule kümneid tuhandeid

Tavidi suuromanik Alar Tamming, kes kirjeldas Investeerimisfestivali laval oma suuremaid õnnestumisi ja ebaõnnestumisi, on kaotanud enamuste suurtest summadest just teiste usaldamise tõttu, samas kui ühe inimese usaldamine on talle ka oluliselt sisse toonud.

Ta tõi näite, et leppis oma ärisid alustades valuutaeksperdiga, keda ta nimetab Pauliks, kokku, et see aitab tal investeerida 2 miljonit. „Palka pakkusin talle lisaks põhipalgale kümme protsenti teenitud tulust ning nii hakkasime tehinguid tegema,“ rääkis Tamming. „Esimene tehing tõi 1000 dollarit võitu, kuid see oli ainuke kord, kui Exceli tabel plussi näitas,“ lisas ta.

Tamming tõi välja, et Paulil jagus mitmeid põhjendusi, miks ülejäänud raha sulab. „Tal oli väga huvitav tehniline analüüs, ainult et raha ei tootnud,“ märkis Tamming. „Lõpuks kaotasime kokku 2,6 miljonit, sest lisaks algselt kokku lepitud kahele miljonile tuli Paulile maksta ka lahkumiskompensatsiooni – olen seda meelt, et kui olen midagi lubanud, siis tuleb seda lubadust pidada, isegi kui see hävingut toob.“

Sellegipoolest on seesama Paul ka hilisemates eluetappides Tamminguga kokku puutunud ning andnud talle nõu ja pakkunud võimalusi, mis on kullaärimehele ka miljoneid sisse toonud. “Lõpuks läks kõik ikka hästi ja tänu Paulile olen omadega kõvasti plussis,” viitas Tamming sellele, et teiste usaldamine ei tähenda alati negatiivset tulemit ning inimesed on väärt teist võimalust.

Tammingu teine ebaõnnestumine oli seotud Äripäeva artiklist saadud informatsiooni järgimisega. „Seal kirjutati, et Amazoni aktsia on muutunud kaks korda kallimaks, aga tegelikult müüvad nad poole vähem raamatuid kui kaks USA suuremat raamatuketti kokku,“ kirjeldas ta loetut. „Tundsin, et tuleb Amazoni seega lühikeseks müüa, aktsia hoopis tõusis.“

Veel on Tamming raha kaotanud Saxo Bankis ja Rwandas. „Nende kohtadega oli nii, et tee, mis tahad, raha saab alati otsa ja seda hoolimata sellest, et olen pool elu valuutakursse jälginud,“ sõnas ta.

Õnnestumised on suuremad

Samas on Tammingu elus ka õnnestumisi, kuid need on seotud eelkõige oma peaga mõtlemisega. Ta tõi näite, et ostis erastamisväärtpabereid ajal, mil kõik pidasid neid täiesti mõttetuks. „Varsti pärast seda tuli otsus, et kohalik telekom erastatakse nende eest,“ viitas ta sellele, et sai lõpuks nende abil suure kasumi.

Üheks oma suuremaks õnnestumiseks peab Tamming 1992. aastal Tavidi asutamist. „Siis hakkas raha uksest ja aknast sisse tulema, teenisime esimesel päeval 3000 krooni,“ meenutas ta. Siiski nõudis Tavid Tammingult ka palju energiat. „Tegin oma kõige aktiivsemalt päeval kõigepealt kaheksast kaheksani tööd ning siis veel iga päev kolm tundi otsa, et bilanss kokku võtta ja vaadata, palju raha juurde on tulnud,“ selgitas ta.

Sealt edasi sai Tamming aru, et sellises mahus töötegemine ei ole jätkusuutlik. „Niisiis suunasin kogu oma energia võimekate töötajate leidmisesse, olen kogu elu üritanud värvata endast andekamaid,“ nentis Tamming. Ta lisas, et praegu töötab tema alluvuses vähemasti kümme temast targemat inimest.

Tema elutöö tulemus on see, et Tavid on suutnud pakkuda investoritele kümneid aastaid vähemalt 20protsendilist tootlust, esimestel pooltel aastatel isegi 30 protsenti.

Tamming lisas, et üks õnnestumine on tal seotud ka seoses Äripäevaga. „Lugesin Äripäeva ja seal oli kirjas, et ABB vastu on algatatud asbesti skandaali tõttu kohtuprotsess ning oodatakse pankrotti minekut, millest tulenevalt on võlakirjade hinnad kukkunud 60 protsenti,“ meenutas Tamming. „Helistasin siis kohe Ühispanka ja küsisin, kas saan neid võlakirju osta, teadsin, et ABB ei lähe pankroti vaid sellepärast, et ühe tema allüksuse vastu on algatatud menetlus – müüsin hiljem oma investeeringu 90protsendilise kasumiga,“ kirjeldas ta seda, kuidas oma peaga mõtlemine tal taaskord rikastuda aitas.

Lõpetuseks otsustas Tamming tulevikku vaadata ning nentis, et ees ootavad koroonakriisi valguses täiesti teistsugused ajad. „Kui vaadata ajalugu, siis ükski kriis pole lõppenud sellega, et asjad lähevad samamoodi edasi, pigem muutuvad kõik asjad väärtusetuks,“ leidis ta.

Muuhulgas on Tamming veendunud, et arendada tuleb eelkõige vaimseid väärtusi. “Loe raamatuid, kuula loenguid, osale seminaridel, õpi midagi täiesti uut ja mis kõige tähtsam – mõtle ise,” rõhutab Tamming. “Seda selle asemel, et arendada endale kuuluvate asjade ning teiste materiaalsete väärtuste hulka, aga eks lõpuks ole igaühe enda valik, kuhu oma eluenergia suunata.”

Alar Tammingu raamatusoovitused:

  • Ken Wilber „Kõiksuse lühilugu“. Raamat, mis muutis mu elu. Kokku oli pandud kõik – kvarkidest kvasariteni ning tühjusest teadvuseni ning seda lihtsas arusaadavas keeles. (Viimased peatükid välja arvatud).
  • Carl Jung „Mõtted, uned, mälestused“. Raamat, mida lugesin kunagi lennul Hong Kongi ja kui lennuk hakkas maanduma, siis soovisin, et tuleks tehniline tõrge ja saaks edasi lennata, sest raamat oli nii haarav, et ei soovinud lugemist katkestada.
  • Stanislav Grof „Tuleviku psühholoogia“. Suurepärane raamat psühholoogia ja elu tabuteemadest.
  • Margaret Wheatley „Juhtimine ja loodusteadus“. Parim juhtimisteemaline raamat. Kõik muutub korraga selgeks ja arusaadavaks.
  • Aldous Huxley „Saar”. Peale absoluutse bestselleri „Hea uus ilm“ on Huxley kirjutanud ka ühe poolpositiivse utoopia, mis on teenimatult jäänud avalikkuse tähelepanust eemale.
  • Lisaks kõik Herman Hesse, Stefan Zweigi, William Somerset Maughami, Paulo Coelho, Haruki Murakami ja Michael Houellebecqi teosed. Tõepoolest eranditult kõik. Neid võib lugeda ka uuesti. Parem lugeda ühte head raamatut kaks korda, kui kahte ebahuvitavat raamatut üks kord.

InvesteerimisFestival 2020

  • Toimus 3–5. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Joakim Helenius, Rain Rannu, Kaidi Ruusalepp, Alar Tamming jpt
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Funderbeam, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Tavid, Rahandusministeerium, Õhtuleht jpt

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond