Postitatud

Investeerimisedu põhimõtted – Tõnn Talpsepp, Tarvo Vaarmets, Kristjan Liivamägi

Liivamägi: telekanalid ei kipu enam investeerimissaateid tegema, järelikult on turu põhi lähedal

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Tõnn Talpsepa, Tarvo Vaarmetsa ja Kristjan Liivamägi esinemine teemal “Investeerimisedu põhimõtted”.

Tänavu uue investeerimisraamatu välja andnud Kristjan Liivamägi, Tarvo Vaarmets ja Tõnn Talpsepp rakendavad praeguses börsilanguses üksteisest erinevaid investeerimisstrateegiaid, millest nad rääkisid tänavusel InvesteerimisFestivalil.

Praeguse turulanguse ajal köidavad investorite meeli eelkõige küsimused, kuhu praegu investeerida, kust eemale hoida ja milliseid riske tuleks märgata.

Tarvo Vaarmetsa sõnul on turgudel praegu ärev aeg. Inflatsioon on paarikümne aasta kõrgeim, intressid tõusevad, tarbijate kindlustunne kaob. See tähendab, et nad tarbivad vähem ja see omakorda põhjustab ettevõtete kasumite vähenemist. Samal ajal käib taustal veel Vene-Ukraina sõda. Väljavaated pole väga head.

“Kui ma 20 aastat tagasi investeerimisega alustasin ja 2007-2009 tuli kriis, siis oli see väga hirmutav ja mul käsi värises languste ajal. Praegu olen rahulik, sest kogemust ja teadmist on tunduvalt rohkem, samuti analüüsin aktsiaid ja majandust rohkem,” rääkis ta.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Anu Lill. Artikkel ilmus Äripäevas 2. juulil 2022.

Vaarmets ennustas börsilangust pool aastat ette

Aktsiate hinna langus Vaarmetsa emotsionaalselt ei häiri ja tema sõnul tuleks langustesse suhtuda kui normaalsesse nähtusesse, sest need lihtsalt kuuluvad tavapärase börsi ja ka majanduse toimimise juurde. Investor peab portfelli koostama nii, et see oleks ka langusteks valmis.

Vaarmets rääkis, et eelmise aasta teises pooles andis ta juba avalikult signaale, et investorid võiks riske maha võtta. “Mulle polnud turulangus üllatav. Aga ma pole veel piisavalt julge, et ostma hakata. Ootan veelgi keerulisemaid aegu. Tööpuudus on praegu madal, intressid tõusevad ja ka muud näitajad ütlevad, et see on pigem majanduse tõusufaasi lõpp. Ma ootan selle aasta teises pooles või järgmise aasta alguses majanduslangust. Siis tulevad paremad ostukohad,” arvas ta.

“Kui nägin, et inflatsioon tõuseb, sain aru, et varsti tuleb börsil langus. Aga ma lähenesin lollisti ja üritasin end inflatsiooni eest kaitsa. Nii jõudsin nafta investeeringutesse. Praegu, kui inflatsioon on kõrge ja sööb raha väärtust, aga aktsiad kukuvad veelgi kiiremini, on valus.”

Tema investeerimisportfell on praegu pooles osas turul investeeritud ja pooles osas rahas, et olla rahaliselt valmis õigel hetkel ostupoolele asuma.
Peamiselt on tema raha kinnisvaras ja seda on raske müüa. Ning pole ka mõtet, kuna perspektiiv on pikk.

Talpsepa parim investeerimisotsus

Tõnn Talpsepp ütles Vaarmetsa kuulates, et temal pole mitte mingit optimismi ja on investorina praegu veel negatiivsem kui Tarvo Vaarmets. Aga rahas ta ei istu.

“Mul on teile hea retsept: ostke aktsiaid siis, kui laiapõhjaline indeks on kukkunud 60%. Ükskord elus sain turu põhjale pihta, nagu oleks äiksega pihta saanud. Praegu olen siiski täielikult investeeritud, sest mine sa tea, järsku turg hoopis tõuseb,” rääkis ta.
Põhjale pihta saamine oli Talpsepa sõnul ta elu parim investeering. Selle kordumist peab ise aga ebatõenäoliseks.

“Põhjale sain pihta nii, et ostsin Citibanki aktsiat, kui see oli 80% tipust kukkunud. Aga arvake ära, mis siis juhtus? See kukkus veel 90%… Sel päeval, kui turg oli kõige madalamale tasemele jõudnud, otsustasin maha müüa kõik aktsiad, mida seni olin langustest klokku ostnud. Aga järgmisel päeval ostsin need hoopis tagasi ja veel 3 korda suuremas mahus. See oli mu elu parim investeerimisotsus,” kirjeldas ta julget ja kiiret tegutsemist, mis pööras suure kaotuse suureks võiduks.

Kuigi enamjaolt on Talpsepp praegu investeeritud, müüs ta siiski riskantsemaid aktsiad, nagu Nasdaq100 indeksisse kuuluvaid tehnoloogiaaktsiaid. Praegu on tema sõnul hea aeg lugeda raamatuid sellest, kuidas leida häid aktsiaid ja teha analüüsi.

Kristjan Liivamägi rääkis, et ka tema nägi selget märki turu tipu saabumisest. Signaaliks oli see, et TV3 palus tal eelmisel aastal teha saatelõigu 10 kõige põletavamast investeerimisteemast. “TV3 ütles, et rahvas nõuab sellist saadet ja et investeerimisteemad on rahva huvi poolest seksi ja ilusüstide järel kolmandal kohal. Siis oligi turu tipp. Praegu TV3 enam minult küsimusi ei küsi ja saadet teha ei taha, järelikult oleme turu põhjale lähedel,” viskas ta nalja.

Kui kõik ootavad langust, siis võib minna hoopis vastupidi

Kristjan Liivamägi ajas teised esinejad ja festivali külalised segadusse, tekitades intriigi oma nägemusega, mis edasi võiks saada.

“Minu hinnangul juhtub 10-20% tõenäosusega hoopis järgmine stsenaarium: inflatsioon hakkas kiirelt kasvama, aga aasta teises pooles usun, et see näitab kõrgest võrdlusbaasist lähtuvalt taandumise märke. Kui inflatsioon tundub taanduvat, paneb see keskpanga majanduskasvuga tegelema. Neil tekib hirm, et nad ei suuda majanduskasvu stimuleerida. Karm rahapoliitika pööratakse ümber ja finantsturud hakkavad rallima nii, nagu homset pole,” kirjeldas ta ühte võimalikku tulevikuväljavaadet turgudel.

Tarvo Vaarmets nõustus, et on tõsi, et kui kõik ootavad midagi, siis seda sündmust ei juhtu, nii et kui enamik ootab turgude langust, siis võib minna hoopis vastupidi. Tõnn Talpsepp lisas, et Liivamäel on 100% õigus, aga see stsenaarium juhtub ilmselt aasta või poolteist aastat hiljem.

Kõige olulisem investeerimispõhimõte

Tarvo Vaarmetsa sõnul on parim tegevus tootluse kasvatamiseks olla kogu aeg investeeritud, sest selles, et turg taastub, on ta 99,9% kindel. Alati on nii läinud! Küsimus on ainult selles, kui suurelt või kui agressiivselt turul sees olla, aga peamine on see, et tuleb olla pikaajaline investor.

Tõnn Talpsepp ütles, et investori edu olulisim põhimõte on teha väikseid samme, mis investeeringut kasvamise tõenäosust pidevalt tõstab. “Kogu aeg tuleb mõelda, kuidas oma tulemust parandada. Teha analüüse, mudeleid ja muid väikseid otsuseid, mis lõpuks summeeruvad. Kui mu edukuse tõenäosus on pidevalt natukenegi varasemast kõrgem, annab see lõpuks tootlusele postiivse efekti,” uskus ta. Ka Vaarmets nõustus sellega ning lisas, et investorid võiksid kõigi oma aktsiate olulised suhtarvud välja arvutada.

“Aga päris lolliks ei pea ka analüüsimisega minema. Oluline on see, kelle kätte su raha läheb. Milline on ettevõtete juhtkond ja kui usaldusväärsed nad on. Urmas Paet näiteks kaotas Erialis 100 000 eurot. Kui ta oleks googeldanud Eriali juhti, oleks ta näinud, et tegemist oli kriminaaliga. Vahel on mitte investeerida parim investeerimisotsus. Raha jääb alles,” tõi ta näite.

Kui liita kolme kogenud investori börsikogemus kokku, siis on selleks 60 aastat kogemusi ja õppetunde, mille põhjal kirjutatud raamatust “Investeerimisedu põhimõtted” saab küsimustele vastuseid nii algaja, kui edasijõudnud investor, lubas üks autoritest Kristjan Liivamägi. Ausalt on kirja pandud nii valusad kui rõõmsad õppetunnid. Lugejatega jagatakse tarkust, kuidas majandustsüklite erinevates faasides investeerida, oma portfelli läbi languste juhtida ning jagatakse infot kõikide varaklasside kohta.

InvesteerimisFestival 2022

  • Tänavu kaheksandat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond
Investeerimisklubi Exceli tööriistad
[products columns=”3″ orderby=”title” order=”ASC” ids=”6064, 2381, 10912″]