Postitatud

Kristjan Liivamägiga globaalsest makropildist ja investeerimisideedest

Vestleme Kristjan Liivamägiga globaalsest makropildist ja investeerimisideedest

 

Investeerimisklubi viiendas saates kutsume külla Kristjan Liivamägi, kellega mõtestame üheskoos lahti tänast makromajanduslikku olukorda, erinevaid majandusnäitajaid ning mis olulisim, nende tõlgendusi. Saame teada, milliseid makronäitajaid võtab Kristjan arvesse enda investeerimisstrateegiate kujundamisel ning millesse investeerib ta just tänase makropildi kontekstis.

Kristjan on enam kui 12-aastase kogemusega investor, omades kogemust nii aktsiate, laenude kui kinnisvaraga. Täna töötab ta Tallinna linna finantsteenistuse juhtivspetsialistina omades varasemat pikaajalist kogemust ka audiitorbüroo Ernst & Young juhtiv- ja vandeaudiitorina. Kristjan annab ka tudengitele oma tarkust edasi nii Eesti Ettevõtluskõrgkoolis Mainor kui ka Tallinna Tehnikaülikoolis erinevate rahanduseteemaliste õppeainete raames. Kristjan on kõrgelt tunnustatud õppejõud olles valitud parima õppejõu nominendiks Mainoris, 2016. aasta parimaks loengute andjaks TalTech’i majandusteaduskonnas. Kristjan omandas hiljuti doktorikraadi finantsökonoomikas, uurides terve doktorantuuri vältel investorite käitumist finantsturgudel ning vormistades oma kraad lõputööga teemal “Haridus ja investori käitumine”.

Kas Sina tead, millist infot annavad meile näiteks composite leading indicator või Föderaalreservi baasintressimäär? Kuidas võivad nende dünaamikad finantsturge või meie kõigi igapäevaelu mõjutada? Kui hetkel veel ei tea, siis pole hullu – saate lõpuks tead! 😉

Vestluse esimeses pooles alustame üleüldise majandusolukorra ülevaate ja tõlgendamisega: vaatame peale eri majanduspiirkondade laiapõhjalistele aktsiaindeksitele ning uurime:

 • Mis võib just selliste liikumiste põhjustajateks olla nii USA, Hiina kui Euroopa kontekstis?
 • Kas hiljutised korrektsioonid on tavapärased või on seal taga konkreetsed fundamentaalsed põhjused?
 • Kas ja mil määral on kapitaliturgudel edasiseks kasvuks ruumi?

Räägime erinevate piirkondade kontekstis kapitaliturgude ühest olulisest mõjutajast, baas-intressimäärad, ning arutelu käigus saame teada:

 • Kuidas mõjutavad baas-intressimäärad majandust, kapitaliturge ja Sinu igapäevaelu?
 • Mida toob endaga kaasa baas-intressimäärade tõus? Miks tõstetakse USA-s baas-intressimäärasid, aga Euroopas seda veel ei tehta?
 • Mis on võlakirjade tulususe suurim mõjutaja? Miks on riigivõlakirjade õiglane väärtus langema hakanud? Kuidas käituvad ettevõtete võlakirjad?

Mis veelgi põnevam, uurime Kristjanilt, milliseid nippe ja vahendeid kasutab ta majanduse tulevaste dünaamikate hindamiseks ning milline on tema väljavaade järgneva poolaasta globaalsele makropildile. Saame teada:

 • Mida näitab ennakindikaator CLI (composite leading indicator) ja mida see tuleviku kohta räägib?
 • Mida näitavad tarbijate kindlustunde indeks ja ettevõtjate kindlustunde indeks? Mida nende dünaamikatest välja lugeda?

Üheskoos arutame meie kõigi kolme tänaseid investeerimisstrateegiaid ning saame teada:

 • Milline on Kristjani hetke nägemus erinevate varaklasside lõikes? Millesse ja miks investeerivad täna nii Kristjan, Marko kui Markus?
 • Mis toob pikaajalises investeerimises edu?
 • Miks on kaasmõtlejate leidmine investeerimiskonnal olulise tähtsusega?

 

Kogu saates räägitu teemal on Kristjan teinud ka põhjalikuma veebist jälgitava koolitusteseeria Investeerimisinstituudis, kus õppeainete “Edukas varaklasside valik majandustsüklite erinevates faasides” ja“Ühisrahastusse investeerimise strateegiad” raames on ta keskendunud just majandusnäitajate lihtsale ja maalähedasele tõlgendamisele ning selle najalt investeerimisotsuste tegemisele.

Saate eestvedajad Marko ja Markus on mõlemad osalenud Kristjani juhendatud õppeainetes ning soovitavad neid asjast huvitunutele väga. Investeering teadmistesse, mis tasub end mitmekümne kordselt!

 

PS! Saates mainitud näitajate kohta on võimalik leida infot:

Investeerimisklubi eestvedajad Marko ja Markus on Kristjanile meeletult tänulikud põnevaid teadmisi pungil vestluse eest! Aitäh, Kristjan, et panustad tingimusteta kogukonda!

Saade on lindistatud 22. novembril 2018

 

Meeskond:

Marko Oolo, Markus Roogna, Ahti Kaskpeit

Leia meid:

Lisaks:

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Pane ennast kirja, et saada teavitusi uutest blogipostitustest:

Loading