Postitatud

Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid – Jaak Roosaare

Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “Minu 5 halvimat tehingut ja nende õppetunnid”. Redgate Capital EdulooLaval rääkis oma kogemuslugu investor ja investeerimismenukite autor Jaak Roosaare.

Jaak Roosaare on tegelenud investeerimisega alates 1999. aastast. Regulaarselt säästes ja investeerides sai Jaak kroonimiljonäriks juba pisut enne 25. eluaastat. 2014. aastal jõudis ta ligi poole miljoni suuruse aktsiaportfelliga esmakordselt Äripäeva koostatud Tallinna börsi väikeinvestorite edetabelisse, mis koondab pooltsadat kodubörsi suurimat erainvestorit.

Jaak on lõpetanud EBSi rahvusvahelise ärijuhtimise eriala cum laude ning on alates 2002. aastast 50% Klubi liige – ta investeerib vähemalt poole oma sissetulekust passiivset tulu toovatesse varadesse. Jaak investeerib peamiselt kolmes varaklassis: kogub dividendiaktsiaid, haldab üürikortereid ja annab välja laene.

Tema sulest on ilmunud kolm populaarset investeerimisraamatut: „Rikkaks saamise õpik“, „Kinnisvaraga rikkaks saamise õpik “ ja „Aktsiatega rikkaks saamise õpik“. Tema esikteos on Eesti enimmüüdud majandusraamat, kokku on selle soetanud endale juba enam kui 10 000 lugejat. Jaak on kogenud koolitaja, kes on oma teadmisi ja kogemusi jaganud konverentsidel, koolitustel ja seminaridel.

Jaagu esinemist saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva kirjutis, mille on kirja pannud Kristjan Kurg. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2020.

Mõtteid kaotustest ehk kuidas vältida asjatuid kaotusi.

1. Seppo Saario on kirjutanud, et just edu saavutanuna oled aldis tegema vigu. Vastab tõele. Tasub meeles pidada ütlust, et pead ainult ühe korra rikkaks saama. Rikka mängustiil peaks olema kaitse, mitte rünnak.

2. Ära investeeri ühte tehingusse või sellega seotud varadesse rohkem kui oled nõus kaotama.

3. Ära muutu laisaks ja lohakaks. Hoolitse, et kõik lepingud oleksid korrektsed ja ära tee järeleandmisi tagatiste suhtes.

4. Ära tegutse oma kõhutunde vastu! Kui tehingu suhtes on kahtlased tunded, ole ettevaatlik! Samuti, kui tehing tundub liiga hea, et tõsi olla – ole jällegi ettevaatlik!

5. On okei hoida raha kontol ja oodata head tehingut – kui Warren Buffett suudab magada nii, et kontol on 130+ miljardit, siis ei tohiks ka sinu und vaba raha segada.

6. Ole laenamise ja võimendusega ettevaatlik ja eksi pigem konservatiivsuse suunas.

7. Hajuta erinevate investeeringute vahel, kuid hoia oma tegevuses fookust!

8. Võta kahjumid kiiresti ja kasumid aeglaselt! On okei saada kahjumit, kuid ei tohi saada fataalset kahjumit.

9. Ole valmis tunnistama, et info on muutunud ja sa eksisid. Uue info pealt on okei teha uus otsus.

10. Kui täpselt aru ei saa, siis ära investeeri! Aru peaks saama ka sellest, miks sa peaksid kasumit teenima ehk kelle arvel ja miks see tuleb.

Roosaare suurim kaotus: pea kogu vara läks mängu

Investor, investeerimisraamatute autor ja koolitaja Jaak Roosaare rääkis Investeerimisfestivalil oma suurimatest ebaõnnestumistest aktsiate, laenude ja kinnisvaraga.

Roosaare rääkis, et valik lähtus mõju suurusest tema vara puhasväärtusele. Ta tõi enda suurima kaotusena välja Lego ostmise 1992. aastal, kui ta kaotas pea kogu oma varast, kuna mänguasi maksis 54 krooni ning tal oli 64 krooni raha. „Oleks teenima pannud, oleks paremini läinud,“ naljatles Roosaare. Ta lisas, et hilisem tehingute joon on olnud parem. Ta tõi välja, et investeerides ei tohiks teha fataalseid vigu, mis tähendab, et kaotus ei tohi mõjutada suuremat osa, kui 2% investeerija koguvarast.

Aktsiate varaklassis nimetas Roosaare oma suurimaks ebaõnnestumiseks Tesla lühikeseks müümist koroonakriisi ajal, millega ta on praeguseks teeninud 66 000 eurot kahjumit ehk kaotanud nüüdseks 200% investeeringust. „Tundus nobrainer (ilmselge – toim.) tehing. Kõik märgid näitasid, et Tesla langeb.“ Kui iga investeeringu puhul võiks olla selge väljumise strateegia, siis enda näitel ei pidanud ta aga esialgsest strateegiast kinni, kuna alati oli ootus, et äkki homme hind langeb. „Kui tahad adrenaliini, pead maksma,“ võttis Roosaare teema kokku.

Laenude teemal kirjeldas Roosaare klassikalist viga, mille puhul algab laenamise koostöö sujuvalt ning kõik lepingud laabuvad järjest probleemideta. Ühel hetkel läheb aga võlausaldaja laisaks, laenajal on vaja kiirelt suurt summat ning notariaalne hüpoteegiga leping jääb sõlmimata. Konkreetse näitena tõi Roosaare välja oma võlasuhte Vikingplastiga, kellest sai sama skeemiga investori suurim võlglane.

Kinnisvaratehingute osas hoiatas Roosaare emotsionaalsete ja kiirustatud otsuste eest. Ta tõi enda näitel välja kaks olukorda, kus müüja ütles, et tal on teine ostja olemas ja kui Roosaare kohe ei otsusta, jääb tehing ära. Esimesel korral ostis Roosaare äripartneriga endise lõbumaja, kuhu plaanis korterid rajada. Tehingu ajal ajas ta bruto- ja netosumma sassi ning kahjum oligi käes.

Teisel korral tahtis Roosaare osta Suure-Jaanisse maja ning jätta selle naisele üllatuseks. „Kui notari aeg oli paigas ja naisele plaani teatavaks tegin, andis ta mulle valida pere ja Suure-Jaani vahel,“ rääkis Roosaare. Õnneks selgus notaris, et müüjal oli krediitkaardivõlg ning tehing jäi ära. Selle näite õppetunnina tõi Roosaare välja, et maja broneerimisraha ei tasu enne naisega läbirääkimist ette maksta.

InvesteerimisFestival 2020

  • Toimus 3–5. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Joakim Helenius, Rain Rannu, Kaidi Ruusalepp, Alar Tamming jpt
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Funderbeam, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Tavid, Rahandusministeerium, Õhtuleht jpt

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond