Postitatud

Kuidas valida varaklasse vastavalt majandustsükli faasile – Kristjan Liivamägi, Paavo Siimann

Eksperdid jagavad nõu, kuidas portfelliga lähenevaks kriisiks valmistuda

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Kristjan Liivamägi ja Paavo Siimanni esinemine teemal “Kuidas valida varaklasse vastavalt majandustsükli faasile”.

Investor ja finantsökonoomika doktor Kristjan Liivamägi ning investor ja finantsanalüüsi ekspert Paavo Siimann avaldasid InvesteerimisFestivali viimasel päeval, et oleme majandustsükli langusfaasi lähedal ning andsid mõtteid, kuidas ennast languse eest kaitsta.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäevas ilmunud artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Jaan Martin Raik. Artikkel ilmus 3. juulil 2022.

Ettekandes käisid õppejõud läbi erinevad varaklassid ning rääkisid, kuidas mingi varaklass või sektor erinevas langusfaasis käitub. Investori ja õppejõu Kristjan Liivamäe sõnul oleme faktiliselt veel küll majandustsükli tõusufaasis, kuid sellest hoolimata näeb ta 6-9 kuu perspektiivis, et jõuame läbi majandustsükli kahanemisfaasi langusfaasi.

Langusfaasi viivad meid kõrge inflatsioon ja intressimäärade tõus, mis jätavad tarbijatele järjest vähem raha kätte. See tähendab kindlustunde langust. See omakorda kandub edasi ettevõtete rahakotti ning käibed ja kasumid hakkavad vähenema. Sealt edasi tulevad juba koondamised ja muud viisid, kuidas ettevõted kulusid kokku hoiavad.

„Võlakirjade õiglased väärtused on langenud pea aasta, aktsiabörsid pool aastat,“ rääkis Liivamägi.
Ta naljatles, et 2007. aastal räägiti samuti, et kinnisvarahinnad ei lange mitte kunagi. Õppejõud leidis, et järgmisena saab pihta just kinnisvara ning Stockholmis on see juba pihta hakanud ehk tasub üle mõelda, kas portfellis olev kinnisvara on kriisikindel või mitte.

„Oleme jõudnud või jõudmas majandustsükli kahanemisfaasi, kus kõige atraktiivsem riski ja tootluse vahekord on valitsuse ja ettevõtete võlakirjades,“ rääkis Liivamägi. Sel perioodil ei ole hea omada aktsiaid, küll aga on siis hea võimalus aktsiaid osta. Siiski, head investeeringud on raha ja võlakirjad, mida sel perioodil hoida. Ettevaatavalt ei ole väga halb otsus istuda rahas praegu.

Õppejõud ja finantsanalüüsi ekspert Paavo Siimann lisas, et ka sektorite lõikes tasub jälgida, kuhu langusfaasis investeerida. „Kui majandus on tipus ja oodata on langusfaasi, siis läheb hästi esmatarbekaupadel ja toidusektoril, kuna nende vastu nõudlus jääb,“ rääkis Siimann. Lisaks on ajalugu näidanud, et ka tervishoiusektor peab langusele hästi vastu, kuid seal on aktsia hind tugevalt seotud ka sellega, kuidas läheb ravimiarendustel. Samuti tasub langusfaasi ajal vaadata kommunaalsektori ettevõtteid.

Kuhu investeerida taastumisfaasis ja tõusufaasis?

Peale majandustsükli langusfaasi tuleb majandustsükli taastumisfaas, kus hakkavad tõusma kinnisvara ja toorainete hinnad, kuna nõudlus nende järele kasvab ja majandus hakkab aktiviseeruma, rääkis Liivamägi. Tõusufaasis tõusevad aga kõikide varaklasside hinnad, kuni ühel hetkel hakkavad langema investeerimisjärgu võlakirjad, mis on täna ainus varaklass, mille õiglane väärtus on tõusnud. Inimesed hakkavad otsima tõusufaasis parema tootlusega varaklasse, et kaitsta inflatsiooni eest, mis majanduskasvuga kaasas käib, selgitas Liivamägi.

„Majandustsükli tõusufaasi tipus võtavad sinuga ühendust koolikaaslased ja vanad tuttavad, kes pakuvad igasuguseid huvitavaid äriideid, kuhu raha otsitakse,“ rääkis investor, mis juhtub majandustsükli tõusufaasi tipus. Ta lisas, et siis muutuvad ka igapäevavestlustes muud teemad investeerimisteemadeks. Sellisel hetkel jääb mulje, et pane raha börsile ja võta rohkem raha välja nagu 2021. aasta teisel poolel oli. Tõusufaasi tipus teevad aktsiaturud oma tipu ja hakkavad langema enne, kui reaalmajandus langeb. „Täna majandus jätkuvalt tõuseb, kuigi aktsiad on odavnenud juba 20-30% tippudest,“ rääkis Liivamägi.

Kasvufaasis on kõige atraktiivsemad varaklassid aktsiad, kinnisvara ja tooraine. Investor Paavo Siimann lisas, et majanduse tõusule pöördumise korral näitab esimesena kasvu just pangandussektor, kuna laenumahud kasvavad ja hakatakse tagasi pöörama kahjumieraldisi ning jõutakse seeläbi kiiremini kasumisse tagasi. Sealt edasi näitab kasvu juba IT-sektor ning muu tuleb riburadapidi järele, leidis Siimann.

Taastumisfaasis tulevad Siimanni sõnul juurde ka kestvuskaubad ning inimesed hakkavad ostma erinevaid seadmeid ja kalleid autosid. Inimeste kindlustunne taastub ja ettevõtted hakkavad uuesti investeerima.

Investorid on oma portfellis maha müünud iduinvesteeringuid

Investor Kristjan Liivamägi tõi välja, et viimane positsioon, mille ta müüs, oli Cleveron Mobility. Samas on ta kõik oma iduettevõtted konsolideerinud Superangeli fondi, läbi mille ta investeerib. Ta usub, et täna on hea tõmmata oma portfellis risk maha või, kui uni on hea, siis miks mitte vaadata portfelli kaitsvaid sektoreid, mida Siimann välja tõi.

Siimanni sõnul tasub aktsiaturgudel osta siis, kui aktsiad on odavad. Praegu on tema arvates hea aeg valmistuda ja ennast kurssi viia, kuna oodatakse masendavat sügist. Siiski soovitas ta jälgida turge ning kui aktsiahinnad näitavad kasvumärki, tulla turule tagasi.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond