Postitatud

10 teemat majanduses ja kinnisvaras, mida jälgida – Viljar Arakas

Viljar Arakas: inflatsioon ja sõda, ülejäänu pole oluline

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Viljar Arakase esinemine teemal “10 teemat majanduses ja kinnisvaras, mida jälgida”.

EfTEN Capitali tegevjuht Viljar Arakas tõdes InvesteerimisFestivalil, et maailma mastaabis on hetkel oluline inflatsioon ja meie regioonis sõda ning need kaks tegurit defineerivad kõike seda, kus me praegu oleme, ülejäänu pole enam oluline.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäevas ilmunud artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Jana Saarkoppel. Artikkel ilmus 2. juulil 2022.

Kinnisvara valdkonnas 20 aastat tegutsenud Arakas tõi välja asjaolu, et aastaid toimetasime sellises keskkonnas, kus inflatsioon oli peaaegu olematu, trükiti vaid raha juurde. „Praegune situatsioon on selline, kus inflatsioon sai tammi tagant kosena lahti,“ tõi Arakas olukorra kohta võrdluse. Tema hinnangul on nüüd kõik muutunud.

Ühe olulise põhjusena nimetas ta, et „vananevas ühiskonnas majanduskasvu ootamine on meditsiiniliselt võimatu“. Seda täiendavad online-kaubanduse võidukäik, mis hoiab hindu all, ning tootmise väljaviimine odavamatesse riikidesse.

Koroona tulekuga arvati tema hinnangul, et majanduses tuleb tohutu jama, kuid probleemid tekkisid kogu majanduse asemel vaid mõnes sektoris – näiteks lennunduses ja turismis, ka meil oli Tallink tugevalt mõjutatud ning „Radissoni hotell jäi pauguga tühjaks“. Maailmas tekkis Arakase sõnul pakkumispoole šokk, kus nõudlus ära ei kadunud, valitsused tõstsid taasterahastuse programmidega nõudluse veel „ruutu“ ja hindadel ei jäänudki üle muud, kui nad pididki hakkama kasvama.

Energiahindadega juhtunu saadab meid Arakase hinnangul terve selle aasta ja tema hinnangul on selge, et inflatsioon peab hakkama alla tulema, kuna baasefekt (eelmise aasta hinnatase on palju kõrgem) hakkab üles minema.

Inflatsiooni defineerib Arakas tarbijahinnaindeksina, kus rõhk on sõnal „tarbija“. Samas kui tegemist on statistiliste numbritega, siis tõi Arakas välja emotsionaalse tsitaadi Briti majandusajakirjast Economist: „Statistika on nagu bikiinid, see, mida ta vaadata pakub, on kujundlik ja täpne, kuid see, mida ta varjab, on veel olulisem“. Teisisõnu on Arakase sõnul tarbijahinnaindeksit võimalik manipuleerida niimoodi, et sügisel saavad tarbijad lihtsalt väiksema elektriarve ning seda hakkavad ka riigid tegema. Seda kindlasti siis ka meie riik, kus valimised on järgmine kevad tulemas.

„Inflatsioon on hetkel oma tipus ning hakkab kindlasti alla tulema,“ on Arakas veendunud. Ka intressimäärad, mida ta nimetab funktsiooniks inflatsioonist, teevad kõvasti laastamistööd. EfTENis ei ole ühtegi intressi fikseeritud ning seda pole ka plaanis, kuna „sellega on lihtsalt hiljaks jäädud ning see on sama tark otsus kui 2007. aastal tipust korteri ost“.

Arakase hinnangul näeme majanduses selle aasta kolmanda-neljanda kvartali vahetumise hetkel ära kõige tumedama hetke just siis, kui talvekaamos peale tuleb. EfTEN praegu uusi rahakaasamisi ei tee põhjendusega, et ei ole hea aeg kinnisvara osta, ning Arakase hinnangul peab siin mingi tagasilöök tulema.

Kinnisvara kasvuvõimalused ei ole Arakase hinnangul kõige paremad. Toormehindade ja kättesaadavuse probleem mõjutavad tema sõnul kinnisvarahindasid veel pikalt, sest sisendi hind on nii suur, et uusehitiste puhul ei ole hindade langus võimalik. Ka olemasolevate objektide renoveerimine nõuab suuri investeeringuid ning mahukamad investeeringud on seotud just kütte, ventilatsiooni ja jahutusega.

Ühe trendina toob Arakas välja, et kümne aasta pärast eelistab eestlane senise Tallinna keskuse asemel elada linnast väljas. Tema väitel tasub tuleviku mõttes neil, kelle eesmärk on kinnisvaraga rohkem teenida, vaadata Rail Balticu trassi ja seda, kus asuvad jaamad – hea ühendus Tallinna kesklinnaga ja võimalus mitte elada linnas.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond