Postitatud

Minu 5 hindamatut õppetundi börsidelt – Karl Tiit

Pangainimene teab: viis nippi, kuidas aktsiatega head raha teenida

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Karl Tiidu esinemine teemal “Minu 5 hindamatut õppetundi börsidelt”.

Investor ja börsikaupleja Karl Tiit, kes töötas LHV Varahalduses aktsiaturgude analüütikuna tõi InvesteerimisFestivalil oma aktsiatehingutest välja viis olulist asja, mida iga investor saab oma tootluse parandamiseks teha.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäeva artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Anu Lill. Artikkel ilmus Äripäevas 2. juulil 2022.

Halliburton (HAL)

Tegemist on USA naftapuurijaga. Ettevõte uurib, kas maa sees on naftat ja kui naftat leidub, toob selle maa seest välja. Kümme aastat tagasi olid sellistel firmadel väga suured kasumid, aga ettevõtted läksid ahneks, tekitasid tohutu suure naftapakkumise, mistõttu nafta hind langes. 2018 aasta lõpus hakkas Tiidule tunduma, et see sektor hakkab tasapisi normaliseeruma ja tervislik keskkond hakkab taastuma.

“Ostsin aktsiaid trendi pöördumise lootuses, aga olin liiga varajane. Aktsia hind langes edasi, kuid mul oli stop-loss order peale pandud, mis lõi tehingu lukku. Kaotasin 30% ja sain valusa õppetunni,” rääkis ta.

Õppetund nr 1: Kui ootad suurte makrotrendide pöördumist ja tahad turu põhja tabada, ole ettevaatlik, tee ainult väike panus ja pane stop-order, sest muutused makrotrendides võtavad tihti oodatust rohkem aega. Kahjumi võtmisel pole midagi häbeneda ja oma kapitali tuleb kaitsta.

Barric Gold (GOLD)

Ettevõtte tegevusala on kulla kaevandamine. Kui kulla hind tõuseb, läheb ka ettevõttel hästi. “Ostsin aktsiaid kroonakriisi põhjas, aga olin liiga armunud ettevõttesse ning ostsin igalt languselt muudkui juurde. Nii et lõpuks muutus see positsioon liiga suureks, mis suurendas riski,” rääkis Tiit.

Õppetund nr 2: Tee plaan, miks sa seda ettevõtet ostad, mida ostu hetkel mõtlesid, mis tingimustel plaanid juurde osta või millistel tingimustel müüa. Ja järgi seda plaani!

Getinge (GETI_B)

Tegemist on Rootsi meditsiinitehnika tootjaga, millel on lai tooteportfell. Ettevõte toodab ka hingamisaparaate ja koroona ajal tahtsid kõik maailma haiglad neid osta. LHV fondid ostsid seda esimest korda koroonakriisi põhjas.

“Hakkasime seda jälgima ja ma tegin mitu kõnet ettevõtte juhtidele, veendudes, et see oli väga hästi juhitud. Nad suutsid oma tehased ülikiiresti ümber teha, et hingamisaparaatide nõudlust rahuldada. Otsustasime aktsiaid juurde osta, kuid see oli väga raske, sest aktsia oli eelmisest ostukohast kõvasti edasi tõusnud,” sõnas Tiit. LHV pensionifond teenis positsiooniga 145% tootlust ja lisas 2 miljonit eurot pensionikogujatele.

Õppetund nr 3: Kui leiad väga tugeva ja kvaliteetse aktsia, siis osta seda juurde, mis sest, et see on juba kõrgele tõusnud. Aktsia tõuseb põhjusega ja head asjad ongi teistest kallimad.

Eneti (NETI)

Tegemist on maailma suurima laevatranspordiettevõttega. Ettevõte ostis laevu kokku ja sektori kasumid hakkasid samal ajal langema. Lugu läks huvitavaks, sest ettevõtet hakati restruktureerima ja võeti kasutusele uus nimi. Firma müüs oma vanad laevad, et osta uus tuuleturbiinide paigaldamise laev, mida kasutatakse tuuleparkide rajamisel merre. Selline laev on nn nišilaev, mida oli kogu maailmas vaid viis tükki. Samal ajal sai koroonakriisis suure hoo sisse rohepööre.

“Mõtlesin, et see on väga hea äri väga heas keskkonnas ja seda poole võimalik vussi keerata. Aga eksisin. Kahe aasta jooksul sisuliselt äritegevust ei toimunud, kuna oodati uute laevade valmimist. Vahepeal aga maksis juhtkond endale palka edasi ja kui tuli aeg uute laevade eest maksta, polnud piisavalt raha. Nii tuldi turult uut raha kaasama, aga investorid olid vihased ja aktsia langes.

Õppetund nr 4: Halvad juhid lähevad investorile kalliks maksma. Pööra tähelepanu juhtimiskvaliteedile ja ära osta kehva juhtimisega ettevõtte aktsiat.

Stryker (SYK) ja Smith and Nephew (SN)

Tegemist on kahe sarnase äriga, mis toodavad meditsiinitehnikat ja implantaate, näiteks puusaliigeseid. Stryker oli viimasel aastal 100% tõusnud, aga Smith and Nephew pole üldse tootlust pakkunud. Miks? Sest juhtimiskvaliteet on esimeses ettevõttes parem kui teises. Strike on Tiidu sõnul hea näide väga kvaliteetsest juhtimisest.

“Meie töö investoritena on leida pärleid igast sektoris. Isegi kui need on kallid, ületavad need oma konkurente ja see kajastub ka tootluses.

Õppetund nr 5: Kui leidsid oma portfelli pärli, siis ära lase sellest kergekäeliselt lahti, sest winners keep winning ehk võitjad teevad head tõusu palju aastaid järjest.

Veel soovitas Karl Tiit pidada kauplemispäevikut. Tema enda tootlus on alates päevikupidamise algusest kiiremini kasvanud. Tiidu sõnul on kauplemine ja investeerimine tema jaoks nii töö kui ka hobi.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond