Postitatud

Best stocks in the Baltics – Mattias Wallander

Analüütik: kuus aktsiat Balti börsilt, millel on kümneid protsente tõusuruumi

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Mattias Wallanderi esinemine teemal “Best stocks in the Baltics”.

Enlight Reasearchi asutaja ja analüütik Mattias Wallander rääkis oma InvesteerimisFestivali ettekandes, kuidas analüüsida aktsiaid, ja ütles välja, mis paistab tema jaoks praegu atraktiivne Balti börsidel.

Analüüsimaja asutaja Mattias Wallander on oma investeerimiskarjääri ajal läbi elanud kolm börsikrahhi, kui välja arvata koroonapandeemia alguses toimunud langus. Ta usub, et karuturgu ei tasuks raisku lasta ning see on praegu hea võimalus turgudel investeerimiseks.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäeva artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Jaan Martin Raik. Artikkel ilmus Äripäevas 2. juulil 2022.

Enlight Research pakub tasuta ettevõtete analüüsi, mis avaldub kõigile ühel ajal, kuid investoril tuleb arvestada, et need maksab kinni analüüsitav ettevõte ise. Wallander usub, et selline mudel toimib, kui olla avatud investorite suhtes, ning on sellega murdnud pankade pakutavate analüüsiraportite äri.

Wallander tõi oma esitluses välja, et investoreid huvitavad praegu Leedu ettevõtted, kuna kolme enim allatõmmatud analüüsi hulgas on Leedu pank Šiauliu Bankas, energiaettevõte Ignitis Group ja kolmas on kohalikult börsilt Tallinna Kaubamaja. Analüütik märkis, et neilt saab investor teavet ettevõtte fundamentaalide kohta, kuid ilma enda strateegiata ei saavutata kunagi edu. Veel leiab ta, et kriitiline tasub oll analüütikute seatud hinnasihtide suhtes, kuna need üldjuhul saadakse diskonteeritud rahavoo mudeli järgi, mis võib anda täpselt sellise numbri, mida sa soovid.

Wallander tõi välja statistika, et keskmine karuturg kestab 19 kuud ja langeb 38%. Balti börs on langenud 10 kuuga 23% ning S&P 500 aktsiaindeks poole aastaga 22%. „Kui tegemist on keskmise karuturuga, siis on meil veel aasta karuturgu ees,“ rääkis Wallander. Tema usub, et praegune langus läheb veel hullemaks ning ta soovitas oma ostud jaotada 12 kuu peale, et mitte jääda turu põhja ootama.

Neid aktsiaid tasub vaadata

Oma esitluses tõi Wallander välja nende tehtud analüüside põhjal mitu ettevõtet Balti börsil, mille puhul tasuks investoril kaaluda investeerimist. Peamisteks näitajateks võttis analüütik suhtarvud P/E, P/B ja EPS ning käibe kasvu, lisaks arvestas dividendimääraga, mis võiks investorile huvi pakkuda. Oma analüüsis sooivitab ta investoril teha tabelid eri suhtarvude TOPiga ning seejärel vaadata üle, millised aktsiad on esikümne hulgas enim. Seda võimalust saab kasutada ka nende analüüsimaja lehel.

Viie suhtarvu esikümne koostamisel tõusis tänaste fundamentaalide pealt esile Ignitis Group, mis oli kõigi suhtarvudega esikümnes. Wallander leidis, et Ignitis on selgelt alahinnatud ning võrreldes Enefit Greeniga on ta fundamentaalselt ka soodsam. Ettevõttel on kõrge dividendimäär, mis on püsinud ka keerulistel aegadel. Ignitsi Goupi aktsial näeb ta kasvuruumi lausa 55%.

Ignitise dividendimäär oli eelmisel aastal 7,7%, mis on poole kõrgem Balti börsi keskmisest, lisaks oli ettevõtte P/E 10,1, Balti turu keksmine on 18,1, P/B 0,8 ning käibe kasv eelmisel aastal 55%.

Dividendimäära poolest tõi Wallander välja ka Tallinna Kaubamaja ja Šiauliu Bankase, mille dividendimäär on väga atraktiivne ning Tallinna Kaubamajal on see püsinud tugev ka kriiside ajal. Leedu pank on ka suhtarvude poolest tunduvalt soodsam Eesti pankadest, Leedu panga P/E oli 8,3 ning sel aastal on see lausa 6 juures. Leedu pangal näeb Wallander tõusupotentsiaali 51%. Tallinna Kaubamaja puhul aga 23% kasvuruumi.

Leedust tõi Wallander veel välja Linas Agro, millel on samuti suhtarvud üsna madalal, praegu tundub hea aeg lisada portfelli toidu- ja põllumajandussektori ettevõtteid. Ettevõtte P/E suhtarv eelmisel aastal oli 9,3 ning sel aastal on see langenud 6 juurde. P/B oli aasta varem 0,7 ja käive on kerkinud eelmisel aastal 43% ja sel aastal 72%. Linas Agro on ka tänavu kõige kiirema käibe kasvuga ettevõte börsil. Linas Agro aktsia hinnal näeb analüütik veel 6% kasvuruumi.

Üheks huvipakkuvaks ettevõtteks peab Wallander ka Tallinna börsil kauplevat Ekspress Gruppi, mis on muutunud väga huvitavaks pärast Printalli müüki eelmisel aastal. Trükiäri surus ettevõtte tulemused vee alla ning pärast müüki on ettevõtte marginaalid kõvasti paranenud ja ka digimeedia tellijate arvu kasv on olnud kiire. Kasvuruumi näeb Wallander Ekspress Grupile 48%.

Praegu Läti börsil IPOt tegeva INDEXO suhtes oli Wallander samuti väga optimistlik, kuna usub, et Tulevaga sarnaselt pensionimaastikul ilma tegev INDEXO võib kiirelt kasvada panganduslitsentsi saamisel. Esimeses kvartalis kasvatas INDEXO tugevalt turuosa ning panga plaani järgi hakatakse neljalt suurimalt pangalt Lätis tugevalt turgu võtma. Analüütik leiab, et INDEXO puhul võib olla tegemist järgmise LHVga. INDEXO-le näeb analüütik tõusuruumi 32% IPO hinnast. Samas tuleb arvestada riskiga, et ettevõte ei pruugi saada panganduslitsentsi.

Wallanderi suurim viga läks maksma mitu miljonit eurot saamata kasumit

Enlight Reasearchi asutaja ja analüütiku Mattias Wallanderi sõnul oli tema halvim investeering Apple’i aktsiate liiga vara müümine. Ta ütles, et omas aktsiaid siis, kui Steve Jobs tuli ettevõttesse tagasi. Wallander müüs kogu oma positsiooni maha ning võttis välja umbes 20 000 dollarit kasumit, samas oleks see praegu 3–4 miljonit eurot. Sealt sai ta ka suurima õppetunni, et ära kunagi müü võitjaid ja seda eriti, kui oled veel noor. Wallander soovitas, et noorena võib võtta suuremat riski, sest siis saab alati tagasi kolida vanemate juurde, kui midagi valesti läheb.

Teine halvim tehing oli 1999. aastal üks internetiaktsia, mis kerkis 20 korda ja siis langes 90%. Ettevõte ehitas veebilehti ja tundus täiesti tuleviku teema, kuid kui praegu vaadata, siis see ei nõua väga suurt oskust ja paljudel ettevõtetel seda üldse polegi.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond