Postitatud

„Aruka investori taskuraamat“ praktikas. Kuidas tagada endale õiglane tükk aktsiaturu tootlusest?

InvesteerimisFestival 2019

Kuidas tagada endale õiglane tükk aktsiaturu tootlusest?

Sel korral kuuleme läinud suursündmusel InvesteerimisFestival 2019 toimunud vestlusringi Tõnu Peki, Jaak Roosaare ja Raivo Heina osavõtul teemal „Aruka investori taskuraamat“ praktikas. Kuidas tagada endale õiglane tükk aktsiaturu tootlusest?

InvesteerimisFestival toimus tänavu juulis juba viiendat korda, kust võttis kolme päeva jooksul osa üle 680 osaleja, sh ligi 37 esinejat.

Tõnu Pekk on Tuleva pensionifondide asutaja ja fondijuht. Ta on olnud investor 20 aastat, omab rahvusvahelist kogemust finantssektorist ning juhib mitmeid investeeringuid. „Aruka investori taskuraamat“ fänn.

Jaak Roosaare on lõpetanud EBS-i rahvusvahelise ärijuhtimise eriala cum laude. Ta on kirjutanud kolm raamatut, nende seas on “Rikkaks Saamise Õpik” Eesti enimmüüdud majandusteemaline raamat. Jaak on ka populaarne koolitaja ning blogija. Ta investeerib kolme varaklassi – kinnisvarasse, aktsiatesse ja välja antud laenudesse. Jaak on Scandium Kinnisvara juhatuse liige ja tema põhirolliks on investorsuhted ja finantseerimine.

Raivo Hein on ettevõtja, investor ja visonäär. Tema loodud on Eesti suurim tööpakkumisteportaal CV Keskus. Samuti on ta LHV nõukogu liige.

Sellest saab kuulda ja vaadata lähemalt videost ja podcastis.

Tõnu Pekk raamatu kohta:

“Kas investeerimise põnevus ja adrenaliin peaksidki piirduma sellega, et suunad iga kuu tükikese palgast indeksifondi ja “ei piilu” isegi kord aastas konto seisu, nagu indeksifondide isa Jack Bogle soovitab? Muidugi ei pea, aga põnevus ja adrenaliin ei ole vajalikud hea tulemuse saavutamiseks.

Finantsturud on väga põnevad ning rahandust ja numbreid armastavale inimesele suurepärane koht, kus oma oskusi arendada. Mida Bogle meile oma raamatus väga veenvalt näitab, on see, et kui sa tahad lihtsalt pikaajaliselt raha koguda ning sellele väärikat tootlust teenida, ei ole sul vaja finantsturgude eksperdiks hakata. Veelgi enam – sa ei pea ka vahendajale maksma selle eest, et nad sinu raha eest hoolitseks. Bogle’i leiutis – madalate kuludega laiapõhjaline indeksifond – on viimaste aastakümnete jooksul edestanud ligi 90% tavalisi fonde.

Seega, eralda oma peas säästmine ja investeeringutega tegelemine. Esimene on rikkaks või finantsvabaduse saavutamiseks möödapääsmatu. Teise puhul tasub hoolikalt kaaluda, kas on mõistlik aega kulutada tegevusele, mida saab lihtsalt asendada indeksifondi ostmisega. Ma räägin kahe kogenud investoriga, kellele investeeringutega tegelemine on väga oluline osa päevatööst. Kas neil on üldse midagi Bogle’ilt õppida?

Kui sind huvitab Bogle’i lähenemine tema puhtal kujul ja sa ei kohtu tagasi akadeemiliste artiklite lugemisest, siis soovitan Bogle’i artiklit: “The Arithmetic of “All-In” Investment Expenses”. Kui tahad lihtsamat lugemist, siis loe “Aruka investori taskuraamat” eesti keelset versiooni.”

Raivo Heina soovitused:

 1. Ära armu ühtegi aktsiasse, need ei ole sinu tütred.
 2. Päevakauplemisel ei kehti mehhaanika kuldreegel. Aeg ja kasum ei ole tasakaalus. Muutujaks on õnnekomponent.
 3. Pikaajalise investorina on liitintress su kõige suurem sõber.
 4. Päeva- või minutikauplejana on sinu kiireim infoallikas aktsia ajalooline ja hetke liikumisgraafik ning uudistepaun.
 5. Rahaline rikkus tekib alati müües, mitte ostes.
 6. Mõnikord on su parim nõuandja sinu enda tagumik.

Jaak Roosaare mõtted:

 • Kuluta vähem, kui teenid!
 • Pane liitintress enda jaoks tööle!
 • Raha on parem töötaja kui Sina!
 • Keegi ei hooli Sinu rahast rohkem kui Sina!
 • Ära kauple!
 • Ära investeeri, kui Sa aru ei saa!
 • Küsi nõu inimestelt, kes on edukad!

InvesteerimisFestival 2019

 • Toimus 12.–14. juulil Harjumaal Padisel
 • Tõi kokku ligi 700 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
 • Esines ligi 40 oma ala tippu: Markus Villig, Ain Hanschmidt, Rain Lõhmus, Eda-Ines Etti, Alar Ojastu, Krista Teearu jpt
 • Toetajad ja partnerid: LHV, Admiral Markets, Crowdestate, EstateGuru, Redgate Capital, Nasdaq Tallinna börs, Argeld, Tavid, Tallinna Vesi, Belief Energy Water, Õhtuleht, Delovõje Vedomosti jpt
 • Investeerimisfestivali korraldavad Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Meeskond:

Investeerimisklubi, Investor Toomas

Lisaks:

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond