Postitatud

InvesteerimisFestival 2021

InvesteerimisFestival 2021 oli võimas!

Seitsmes aasta sai niivõrd võimas, et külmavärinad siiani seljal! Loodame, et noppisite neist kordumatutest esinemistest välja just enda jaoks parimad mõtted ja asute neid nüüd hoolega ka praktikas kasutama.

Kogusime kokku 13 väärt tarkusetera Festivalilt ning soovime neid teiega jagada. Lugege lähemalt juba alla kerides.

Usume, et meie investeerimiskogukonna ja majanduselu säravamatelt tähtedelt saadud ideed maksavad meile kõigile dividende veel pikki aastaid. Kajastugu need dividendid siis targemates finantsotsustes, positiivses energialaengus, uutes hindamatutes tutvustes või mõnes festivalilt saadud väärt idees.

Järgneb Äripäeva ajakirjanike koostatud ühislugu, mis ilmus Äripäevas 8. juulil, 2021.

Teekond mööda festivali tõi igale investorile nokkimiseks 13 tarkusetera

Möödunud nädalavahetusel toimunud Investeerimisfestivalil sai suur hulk raha palju targemaks, sest iga puu all kuulis uusi mõtteid, kuidas oma rahaga toimetada ning milliseid teiste tehtud vigu korrata ei maksa.

Logi 1: halb kogemus

Üle Eesti kokku tulnud investoritega ajaveetmist Jüri Ratase sünnipäevale eelistanud peaminister Kaja Kallas avalikustas, et teda on soo tõttu diskrimineeritud. 27-aastaselt advokaadibüroos partneriks saanuna pakuti Kallasele meeskolleegist suuremate eesmärkide täitmise eest kaks korda väiksemat osalust. „Mulle tundus, et see on veidi ebaõiglane ning otsustasin ära tulla, kuna naiselik raha on kehvema koefitsiendiga,“ sõnas Kallas.

Logi 2: häbelikkus pole voorus

Enam kui 100 miljoni dollarilise käibega Mindvalley looja Vishen Lakhiani rääkis tegelikust edu valemist. Selgub, et ülikoolides õpetatu annab ainult 60 protsenti sellest, et edukaks saada. Kust tuleb siis ülejäänu?

Ettevõtete tõeline spurt algab siis, kui lisaks kõigele muule õnnestub täppi panna ka ajastusega. “Vaadake Airbnb-d! Kui nad alustasid, ei andnud ükski investor neile raha, sest kes peaks tahtma teise inimese juures madratsil magada kui on olemas hotellid?“ tõi Lakhiani esile investorite suurimad kahtlused. Ta andis ka investoritele väärt nõu: “Kui tahad olla rikas, ära ole tagasihoidlik.”

Müügigurud andsid nõu nii võitjate leidmise kui Amazoni-äri kohta

Logi 3: joppama peab ka

Peep Vain tunnistas oma ettekandes, et suur osa Pipedrive’i kujunemisest edukaks investeeringuks tuli vedamisest. Tema arvates ei maksa ennast ülemäära tähtsustada, et ollakse edukas võitjate leidja. Vainu sõnul tuleb inimesel tunnistada vedamise faktori olulisust ning samas ka enda osalust õnnestumises.

Võitjate leidmisel tõi Vain välja punktid, millele tasub mõelda enne otsuste tegemist. Üks neist on inimesega seose või klapi leidmine. „Kui kellegagi kohtute, siis kui hästi teab ettevõtte juht, mida ta teeb, kui hästi teab valdkonda, toodet ja konkurentsi?“ küsis Vain.

Logi 4: tuimalt edasi

Alles kevadel oma Amazoni põhise e-kaubanduse brändi maha müünud Mihkel Moosel rääkis Eduloolaval, et tal oligi plaan Amazoni-müüki teha senikaua, kuni on häid ideid. Läks viis aastat ja ta sai ettevõtte eest miljoneid dollareid. Amazonis edu saavutamiseks on vaja tuima järjepidevust, head meeskonda ja mõõdukalt laenu, kui vajadus tekib, selgus Mooseli ettekandest.

Logi 5: võrdle iseendaga

Festivalikülaliste meelt lahutanud Rahakratt pillas olulise tarkuse. Miljonäriks saamisel toppama jäänutel tekitab stressi enda võrdlemine edukamatega. Soovitus: võrdle end vaid iseenda varasema versiooniga või vähemalt endast vähem-edukatega.

Tumedad pilved tulekul?

Logi 6: jalad maha

LHV kaasasutaja Andres Viisemann tõi kuulajad maa peale, öeldes, et kuigi turgudel käib pidu ja Eesti majanduses on praegu suhteliselt hästi, siis laiemat pilti vaadates on juba pikemat aega olnud mitmetes valdkondades suuri probleeme. Kui vaadata suuremaid turge ja USA ettevõtete kasumeid, siis ülearu head pilti sealt ei paista ning aktsiate hinnad on majandusest palju kiiremini kasvanud. “Palgad ja ettevõtete kasumid kiduvad ja ainus, mis kasvab, on aktsia hind ja laenukoormus. Küsimus on, kui kaua saab laenukoormus kasvada,” andis ta mõttekoha.

Logi 7: lahtine raha peitu

Samalaadsel arvamusel oli ettevõtja, investor ja Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa, kelle hinnangul on finantsmajandus püramiidskeem, mis ei saa lõppeda muu kui suure pauguga. Ta soovitas võtta võimalusel laene ja osta näiteks korter või mõni muu reaalne vara.

Logi 8: raha pole vara

Raha pole varaklass, kus praegu tasub olla, arvas investor Kristjan Liivamägi. Raadio-intervjuus andis ta ülevaate, kuhu ta ise on praegu oma vaba raha investeerinud, miks teda häirib Wise’i börsile tuleku juures üks konkreetne asi, kas odav raha ja rahatrükk on aktsiaturgudesse täielikult sisse arvestatud ning mida ta ootab teiselt poolaastalt.
Tervis, meelerahu ja krüptoraha

Tervis, meelerahu ja krüptoraha

Logi 9: tervist rahaga ei osta

Ettevõtja ja investor Raivo Hein leiab, et inimesed peaks rohkem tähtsustama oma tervist ja tasakaalu enda elus. Investeeringute osas vaatab ta jätkuvalt finantssektori poole. Koos Ott Kiivikasega teeb Hein hommikuti trenni ning arutatakse ka investeerimisideid. Kiivikas sai tänavu käe valgeks krüptovaluutaga kauplemises ning põrus peale turu kukkumist. “Rõõm oli ausalt öeldes esimese hooga päris suur. Rõhk sõnal esimese hooga,” naljatas Kiivikas, kes nüüd ootab krüptoportfelli taastumist.

Iduettevõtjad: teekond eduni oli vaevarikas

Logi 10: vahel ei juhtugi midagi

EstateGuru arutelualal toimunud iduettevõtete vestluses osales ka krüptoplatvormi Change kaasasutaja Gustav Liblik, kelle sõnul oli eelmisel aastal platvormi tulemused sellised, mille pealt on sel aastal hea kasvada. Sellele eelnenud kaks aastat olid aga keerulised. „Paned tööd tuimalt sisse, pingutad nagu hull ja mitte midagi ei juhtu,“ sõnas Liblik.

Logi 11: …kuni ükskord juhtub

Investeerimisfestivali iduettevõtete arutelus rääkis keskkonnasõbralikke puhastusvahendeid tootva Mulierese juht Merylin Rüütli, et esimesed lootusrikkad märgid sellel aastal kaks korda kasvada tulid mai keskpaigas, kui turud hakkasid avanema. Ta selgitas, et müügipartnerite valikul peab olema veebi- ja tavapoe osakaal tasakaalus.

Logi 12: klient on ikkagi kuningas

Eesti ükssarviku Pipedrive’i pike-aegne endine juht Timo Rein rõhutas, et kodune tugi ettevõtte asutajate eluskaaslaste poolt oli kriitlise tähtsusega. Pipedrive’i meeskond pööras suurt tähelepanu ka klienditeenindusele, võttes ka ise aeg-ajalt klientide kurje kõnesid ning lahendas nende probleeme. Inimeste hoolikas valik ja toote skaleeritavus olid samuti osa edu toonud valemist.

Ettevõtte tegijad ei häbenenud ka abi küsida. Reinu sõnul on edasipürgivatel ettevõtetel hästi tähtis hoida kõrvad lahti ja küsida küsimusi. Nii saadakse vastuseid ka sellistele küsimustele, mida veel ei ole osatud isegi esitada.

Megatrendid kuhu investeerida ning juhised esimeste sammude tegemisel

Logi 13: kuluta raha teenitud raha

Investor ja õppejõud Paavo Siimann selgitas oma töötoas lahti kolm põhilist teemat, mis alustavatele investoritele küsimusi tekitavad: kust alustada, kuhu raha paigutada ja kuidas strateegia luua. Ta lisas, et ka uhkete autode, jahtide ja mõnusate reiside eesmärgiks seadmine on mõistlik, aga neid tuleks rahastada passiivsest sissetulekust, mitte aktiivsest tulust.

InvesteerimisFestival 2021

  • Tänavu seitsmendat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Toimus 2.–4. juulil Harjumaal Padisel.
  • Tõi kokku enam kui 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Timo Rein, Vishen Lakhiani, Peep Vain, Ornella Jõgi, Andres Viisemann, Kaja Kallas, Urmas Sõõrumaa jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Mercedes-Benz Eesti, Funderbeam, Tavid, Tallinna Vesi, Õhtuleht jpt.

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond