Liikmeala

Investeerimine on teekond millegi suureni

Kui Sa oled aktiivne investor, siis on Sul alati midagi, mille poole püüdled – suur eesmärk, kindel tulemus, teatud elustiil või lihtsalt teadmine, et sa soovid midagi teisiti teha.

Sõltuvalt sinu püüdlusest, eesmärgist või motivatsioonist, soovime me sul aidata seda saavutada. Võtame üheskoos ette teekonna, mille missiooniks on Sinu edu investeerimises!

Investeerimisklubi podcast
Teekond, mille eesmärgiks on Sinu edu investeerimises!
1. Sea konkreetsed eesmärgid

Paljud meie eesmärgid on seotud rahaga – need kas ongi rahalised, või aitab rahaline sõltumatus unistuste eluni hõlpsamalt jõuda. Näiteks eesmärk elada ilusas kodus, sõita uhke autoga või käia kaugel maal reisimas – kõige selle jaoks on tarvis raha.

Eesmärgid tuleb üles kirjutada. Ainuüksi eesmärgi üleskirjutamine suurendab selle saavutamise tõenäosust 30% võrra. Hea eesmärk on konkreetne, mõõdetav, saavutatav, sulle oluline ja selge tähtajaga.

Sea endale investeerimisportfellile finantsiline eesmärk. Kui suur peaks olema sinu portfell 1, 3, 5 või 10 aasta pärast?

2. Pane kirja oma tulud ja kulud

Enda sissetulekute ja väljaminekute igakuine jälgimine on üks tähtsamaid tegevusi jõukuse ehitamisel. Kui sina ei oma kontrolli oma rahaasjade üle, siis omab raha kontrolli sinu üle.

Koosta oma eelarve lihtsalt ja ülevaatlikult. Sinu eesmärk on selgitada välja, kui palju sa tegelikult suudad säästa. Seepärast otsi kulutusi, mida saaksid vähendada või ära jätta. Mõtle ka sellele, kuidas oma sissetulekuid suurendada.

Põhilised kategooriad, kust sa võid säästukohti leida, on väljas söömine, meelelahutus ja ebavajalikud sisseostud.

3. Tee säästmine endale mugavaks

Kui finantsilised eesmärgid on seatud ja eelarvestamise abil on hakkanud raha igakuiselt üle jää tasub teha säästmine enda jaoks võimalikult lihtsaks. Loo selle jaoks eraldi kontod ja muuda säästmine automaatseks.

Põhireeglina maksa palgapäeval alati esmalt enda säästukontole või investeerimiskontole. Sellisel juhul saad olla kindel, et teed kulutusi oma arvelduskonto jäägi piires. Parim säästukonto on selline, mida sa pidevalt ei näe, sest nii tekib sul vähem kiusatusi seda raha kasutada. Säästmise saad automatiseerida näiteks püsikorraldusega, mille abil läheb palgapäeval kindel summa automaatselt sinu säästukontole või investeerimiskontole

4. Kohanda eesmärke vastavalt tulemustele

Jälgi pidevalt, kas sa täidad eesmärke, ja otsi võimalusi oma igakuist säästusummat vähehaaval suurendada. Kui oled suutnud säästueesmärke pikemat aega edukalt täita, kaalu igakuise eesmärgi tõstmist ning püsimakse kasvatamist.

Kui sa aga ei suuda seatud eesmärke täita, kaalu nende vähendamist – kokkuvõttes on tähtis säästmisharjumuse tekkimine. See õnnestub sul kõige paremini siis, kui saad säästmisest hea tunde, sest oled saavutanud oma eesmärgid.

5. Investeeri säästud

Kui oled oma eelarvet põhjalikult jälginud ning raha jääb igakuiselt üle, siis on mõistlik hakata raha investeerima. Eduka investeerimise eelduseks on enda harimine.

Soovtan alustada blogidest, podcastidest ja raamatutest:

Peale enda harimist tee ära ka esimesed sammud. On vaja julgus kokku võtta ja esimesed 100€ ära investeerida. Mõistlikud kohad alustamiseks on 3 pensionisamba avamine ning LHV Kasvukonto.

6. Premeeri ennast heade tulemuste eest

Loomaks järjepidavad head finiantsilised harjumused, on oluline komponent ka enda premeerimine eesmärkide saavutamisel. Harjumused juurduvad kõige paremini siis, kui on tegevust on lihtne teha, sellel on positiivne mõju ning kui saad positiivset tagasisidet.

Kui oled soovitud eesmärgi saavutanud, siis mõtle välja äge preemia. Ideaalne preemia on midagi sellist, mis on ka kooskõlas sinu eesmärgiga. Näiteks täites eesmärk raha säästa, ei ole mõistlik preemiaks valida tegevust, mis raha kulutab. Hea preemia oleks näiteks matk ägedas rahvuspargis või piknik kaaslasega romantilises kohas. See ei nõua palju raha, kuid on emotsionaalselt rikastav ning hea ka sinu tervisele.

Meie värskemad episoodid
  • All
  • Aktsiad
  • Börs
  • Ettevõtlus
  • Finantsvabadus
  • InvesteerimisFestival
  • Investeerimisideed
  • Investeerimisklubi
Fookuses on Enefit Green. Aavo Kärmas ja Sven Kunsing
Kuidas joonistada ennast finantsvabaks? Kati Orav
Tallinna Kaubamaja Grupi segmentidest on jõudsalt kasvanud autokaubandus
Peeter Koppel ja Valeria Kiisk: investeerimisstrateegiad tänasesse päeva
DelfinGroup: kas kasvav ettevõte võib olla ka dividendiettevõte?
Börsifirma Ignitis avaldas kolm riski, mis ähvardavad suurt kasvuplaani pidurda