Postitatud

The Art of Value Investing: Principles and Strategies for Distressed Times – Guy Spier

2023 aasta InvesteerimisFestivali peaesineja, Šveitsist pärit fondijuht Guy Spier näeb investorite suurimaks riskikohaks liigsete riskide võtmist, mis kukutab nad investeerimismängust välja.

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud Šveitslasest peaesineja Guy Spieri esitlus teemal “The Art of Value Investing: Principles and Strategies for Distressed Times.”

Aquamarine Fundi asutaja ja juht Guy Spier jagas oma nippe, mida jälgides on tema saanud paremaks investoriks ning läbi selle ka paremaks inimeseks.

Järgneb kokkuvõte Guy Spieri 2023 aasta InvesteerimisFestivali esinemisest mis avaldati esimest korda 8. juulil 2023 Äripäevas, autoriks Jaan Martin Raik.

Tagasihoidliku inimesena tunnistas Spier, et tunneb ennast laval teesklejana. Ta tõi võrdluse, et sellist teeskleja-tunnet võib kohata ka jõusaalis, kuhu minnes tunned, et paljud on sinust palju paremas vormis. “Kuid see näitab, et teed midagi õigesti. Seda tunnevad ka paljud investorid, kes alustavad,” ütles ta.

Spier arutles, et investorid soovivad kiirest teenida raha ning võtavad selleks liiga palju riske, kuid kukuvad sedasi mängust välja. Näitena tõi ta Berkshire Hathaway ja Warren Buffetti, kes on oma investeerimisteekonna algusest alates muutnud ühe dollari 10 000 dollariks. Spier märkis, et tema ise on muutnud ühe euro kaheksaks euroks mis tähendab, et tal on veel pikk tee minna. „Kui mina investeerin, siis ma ei mõtle indeksi tootluse löömisele, vaid sellele, kuidas ma jõuan vara duubeldada,“ rääkis Spier festivalil.

Väga oluline on pikaajalises edukuses mängust mitte välja kukkuda ning oma portfelli mitte õhku lasta, selgitas Spier. Ta rääkis, et temaga samal ajal alustanud fondijuhtidest on paljud oma fondid õhku lasknud, kuna panid raha suure võimendusega ettevõtetesse. Tänagi tunnistab Spier, et paljud investorid teenivad temast suuremat tootlust, kuid pikas mängus ei ole see nii oluline. Näitena tõi ta mäesuusatamise, kus hooaega ei võida kõige kiiremini ja suurt riski võttev suusataja, vaid see, kes jõuab hooaja lõpuni ja ei vigasta ennast poole peale liiga kiirelt sõites.

Selleks aga, et edukas olla, on Spier enda jaoks seadnud mitmeid reegleid.

Üheks oluliseks otsuseks peab ta 25 aasta tagust otsust käia igal aastal Berkshire Hahtaway koosolekul. Seal käimist peab ta oluliseks, kuna seal on ta ümbritsetud sarnaselt mõtlevate inimestega. „Alati ümbritse ennast sarnaselt mõtlevate inimestega, ehk väärtusinvestoril ei tasuks lühikeseks müüjatega ennast ümbritseda,“ arutles ta.

Portfelli sisu on fondijuhi sõnul samuti oluline, kuna see mõjutab kuidas investor mõtleb. Selle mõttega on ta ka oma portfelli ülesse ehitanud ning iga investeeringu puhul ei osta ta aktsia tikkerit vaid astub iga ettevõttega suhtesse.

Euroopast tõi Spier esile toidutootjana tuntud Nestle aktsiad, mida ta kavatseb hoida ilmselt surmani. Spieri sõnul teevad Nestle juhid häid otsuseid.

Väga oluliseks peab Spier ka ausust ning seda, kas ettevõtte juht ja töötajad räägivad tõtt või varjavad midagi. „Viisin isa Berkshire Hathaway aktsionäride koosolekule ning peale 10 minutit ütles ta, et saab nüüd aru, et see inimene on läbinisti aus ja räägib kuidas asjad on,“ rääkis Spier. Ta lisas, et seda on tihtipeale keeruline teha, kuid just sellist juhtkonda ta enne investeeringut tehes otsib. “Need juhid räägivad halvad uudised otse välja,” ütles ta.

Teisest küljest tuleb ka endaga aus olla, lisas Spier, ja avaldas, et tema jaoks oli vabastav endale tunnistada, et tema aju ei tööta nii kiiresti kui Buffettil. „Selle tõe endale tunnistamine vabastas mind, et ma saaksin paremaid otsuseid elus teha ja ei võistleks teistega,“ rääkis Spier.

Inimese ja ka investorina on Spieri sõnul väga tähtis oskus endale tehtud vigu andestada. „Ei ole ühtegi investorit, kes ei tunne ennast vahest rumalana,“ sõnas ta. Siiski tuleb endale need vead andestada, see on ka pikaajalise edu saladus ja nii püsitakse pikalt mängus, lisas ta.

Oma vigadest tõi ta esile Euroopa luksusbärndide tootja LVMH, mille aktsiat on kaalunud mitmeid kordi 22 aasta jooksul osta, kuid alati on hind eest ära liikunud ja liiga kalliks kerkinud. Sama on ka Apple’i puhul. Sellega on fondijuht aga heast tootlusest ilma jäänud.

Endale andestamisele lisaks on oluline ka oma emotsioonidega sõbraks saada. Spier selgitas, et räägitakse sellest, kuidas parimad investorid ei tunne emotsioone, kuid tema leiab, et nendeta ei saa. „Mina küll tunnen emotsioone, aga ma tahan nendega sõbraks saada ja võtan kuulda, mida need mulle õpetavad,“ ütles Spier.

Spier rääkis, kuidas ta kadestas fondijuhte, kes teenivad temast suuremat tootlust ja haldavad suuremaid summasid. Nendest emotsioonidest õppis fondijuht, et peab New Yorgist ära minema ja rahulikult oma asja ajama. Ta lisas, et oluline on aru saada, mida emotsioonid meile õpetavad, mitte kiiruga nende peale reageerida. „Tunne seda viha või tülgastust, aga õpi sellest,“ rääkis Spier.

Ühe hiljutisest halvast üllatusest rääkides avaldas Spier, et investeeris Indias asuvasse ettevõttesse Indian Energy Exchange, mille aktsia kerkis ajaga viis korda, kuid seejärel langes 60%. Seal jäi Spieril kasum välja võtmata, kuigi oleks võinud tipust osa positsioonist ära müüa.

Oma tehingutest rääkides tunnistas ta, et ei ole poole aasta jooksul ühtegi tehingut teinud. Ta selgitas, et ühest küljest tunneb ennast praeguse portfelliga väga kindlalt, kuid teisalt tähendaks tehing ka kulusid. See aga vähendaks tema fondi investoritele väiksemat tootlust.

InvesteerimisFestival 2023

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.

🎉InvesteerimisFestival 2024 ESINEJAD, PROGRAMM ja PILETID👉 https://investeerimisfestival.ee/

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond