Postitatud

10 praktilist investeerimisideed – Vaido Veek

10 praktilist investeerimisideed 2020 aasta InvesteerimisFestivalilt – Kas pidasid paika?

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “10 praktilist investeerimisideed”. LHV InvesteerimisLaval toimunud esinemisel  jagas oma nägemust tehnilise analüüsi ekspert, kaupleja ja investor Vaido Veek.

“Tänasel hetkel lubab tehniline analüüs häid rikastumisvõimalusi nii kodubörsilt, aga ka piiri taha kiigates, rääkis möödunud suvel tehnilise analüüsi ekspert Vaido Veek kuuendat korda toimunud Investeerimisfestivalil.” Täna saame vaadata, kui palju nendest ennustustest täppi läksid!

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud arutelust, mille on kirja pannud Indrek Mäe. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2020.

„Võtke tehnilist analüüsi kui investoritele huvipakkuvat hinnataset, isegi kui see tundub keeruline, arvestage sellega,“ rõhutas Veek iga ostu korral tehniliste kriteeriumide olulisust. „Kui te tehnilist analüüsi järgite, siis ma garanteerin teile, et teie portfelli tootlikkus on tulevikus palju suurem, sest hea analüüs koosneb nii fundamentaalsest kui tehnilisest pildist.“

Kindlasti soovitab Veek täna investoritel silma peal hoida Šiauliu Bankasel, Tallinna Kaubamajal, Swedbankil, Yara Internationalil, Leroy Seafoodil, Lufthansal ja Berkshire Hathawayl. “Tehnilise analüüsi kriteeriumidele tuginedes on just nende ettevõtete aktsiate puhul võimalik häid ostukohti tabada,” on Veek veendunud.

Viis kriteeriumit, hindamaks aktsiat tehniliselt:

  1. Eelmiste aastate tipud – nii aasta kõrgeim kui aasta madalaim hind: väga tihti pakuvad samad hinnatasemed investoritele rohkem huvi ja need paistavad graafikult hästi välja.
  2. Trendijooned: kui aktsia hind on aastate lõikes üldises tõusutrendis, siis aitab trendijoon leida turvalisemat ostuhetke.
  3. Ümmargused numbrid: nendega on võimalik vältida suuremaid ostuvigu, kuna psühholoogiliselt mõjub aktsia hind 100€ oluliselt suuremana kui 99€.
  4. 50% klubi: kui aktsia hind on langenud viimaste aastate kõrgeimast hinnast 50% võrra, siis indikeerib see head ostuhetke.
  5. Fibonacci: rohkem tuntud matemaatikute seas, aga toimib ka väga hästi finantsturgudel leidmaks sobivaid ostukohti.

Allikas: Vaido Veek

Järgnevalt on koos põhjendustega välja toodud Vaido Veeki 10 ideed:

1) Siauliu Bankas

Seda soosib 2009. aasta toetustase. Tõenäousus, et 11 aastat hiljem käitub aktsia samamoodi, nagu toona, kui aktsia üles osteti on suur. „Ajalugu kipub tehnilises analüüsis korduma,“ märkis ta.

Teiseks tehnilise analüüsi kriteeriumiks, mis leedu panka toetab, on Veeki sõnul fakt, et aktsia on oma tipust poole võrra langenud.

Vaido Veeki idee nr1

2) Coca Cola

Aktsiat soovitab Veek osta vahemikus 29-34 dollarit. Seda toetab 1989. aastast pärit olev trendijoon.

Teise tehnilise analüüsi kriteeriumina nimetas Veek Coca Cola puhul 2007-2008. aasta trendijoont, mis toona toimis vastupanutasemena, kuid on nüüd muutunud toetustasemeks.

„Kaks tugevat kriteeriumit on taas koos, lisaks 50protsendiline langus 2019. aasta tipust ning lihtne matemaatika juhatab meid 29-34 dollari vahele jäävasse ostualasse,“ kinnitas Veek.

Vaido Veeki idee nr2

3) Netflix

Siin on heaks ostuvahemikuks 330-375 dollarit. „Olge teise koroonalaine saabudes valmis seda soetama, see vahemik võib kiiresti kätte jõuda,“ hoiatas Veek.

Veeki sõnul on Netflixi puhul selgelt näha, et nimetatud hinnavahemik on olnud ajalooliselt toimiv.

Vaido Veeki idee nr3

4) Berkshire Hathaway

Lisaks toetustasemele soosib aktsiat 150 dollarile lähenev aktsiahind, mis ümmarguse numbrina toimib Veeki kinnitusel psühholoogiliselt toetavana ja langeb kokku toetustasemeks muutuva vastupanutasemega. Just selle hinna ligidale soovitab Veek ka Berkshire Hathaway B-aktsia soetamise ajastada.

Veek rõhutas naljaga, et ümmarguse numbri loogika on teda alt vedanud vaid ühe korra. „See oli siis, kui astusin kaalule ja sealt vaatas vastu 100 kilo, mõtlesin, et see toimib vastupanutasemena, aga tuli 110 ja 120 hoopis,“ rääkis ta.

Vaido Veeki idee nr4

5) Swedbank

Aktsiat soovitab Veek osta 100 ja 115 rootsi krooni (SEK) hinavahemikus. Sinna vahemikku langeb 50protsendiline langus eelmisest tipust.

Lisaks on nimetatud hinnataseme juures kaks vastupanutaset. „Need pole küll väga selged, seega vaataksin neid lisaks eelmistele kui toetavaid kriteeriumeid.“

Vaido Veeki idee nr5

6) Lufthansa

„Mõned tahaks kindlasti öelda, et see jube graafik tähendab kukkuva noa püüdmist, kuid tehnilisena näeb see välja kõige parem,“ rääkis Veek. Aktsiat soovitab ta osta. Kuigi aktsia on tõusnud 12le eurole, ootab seda Veeki hinnangul peagi korrektsioon. „See on nagu hingamisega, viimane tõus on olnud sissehingamine, nüüd tuleb välja hingata ja mina kavatsen seda ära kasutada ning aktsiat soetada,“ kinnitas tehnilise analüüsi ekspert.

Hea ostukoht on tema hinnangul 8 ja 9 euro vahelisel hinnatasemel.

Vaido Veeki idee nr6

7) Yara International

Norra börsi väetisehiidu tasub osta 320 ja 350 norra krooni vahemikust. Sellesse vahemikku langevad kokku kolm tehnilise analüüsi kriteeriumit. Lisaks toetavale trendijoonele on selles vahemikus 2009. aasta vastupanutase, mis on muutunud samuti toetustasemeks. „Trendijoonega on moodustunud toetustasemel ristumisala ja ristumisalad on kõige tugevamad indikaatorid, kui tahta osta aktsiat tugeva koha pealt,“ teadis Veek.

Vaido Veeki idee nr7

8) Equinor

Naftatootja on Veeki hinnangul saanud põrke ümmarguselt numbrilt. „Selleks on sada norra krooni,“ rõhutas ta. „See oli väga võimas tõus 140 norra kroonini ja nüüd hingab ta veidikene välja, teeb korrektsiooni – mina kui kaupleja tahan saada võimalikult head hinda ning eeldan, et see saabub 115 ja 130 norra krooni vahemikus,“ sõnas Veek.

Vaido Veeki idee nr8

9) Tallinna Kaubamaja

Algselt lootis Veek ettevõtet soetada 7 ja 7,2 euro vahelt, mida ei juhtunud. „Paar nädalat tagasi osteti see ühe fondi poolt suhteliselt võimsalt üles,“ ütles ta. Samas ootab ta nüüd suure tõusu järgset korrektsiooni ning kui aktsia langeb 7,8 ja 8,2 euro vahele, ostab ta seda juurde. Samuti toetab seda hinnavahemikku viimaste aastate keskmine sulgumishind.

Vaido Veeki idee nr9

10) Stora Enso

Siin on kokku langevate kriteeriumite list Veeki sõnul kõige pikem. Ta nimetab ümmarguse hinnana kümmet eurot, lisaks on praegu eelmsiest tipust poole võrra madalamal. „See ei ole veel kõik, selle hinna juures on ka viimase saja kuu kesmine sulgumishind,“ selgitas tehnilise analüüsi ekspert.

Vaido Veeki idee nr10

Kokkuvõttes usub Veek, et aktsiatesse investeerimine on lihtne – inimesel peab olema ettevõttesse usku ja aktsia hind peab olema tehniliselt heas ostukohas. Ta võrdleb aktsiate ostmist korteri soetamisega. “Ka siis arutate lähedastega, mõtlete, kaalute ja võrdlete erinevaid variante, aga kindel on see, et enne otsuse langetamist olete teinud omalt poolt kõik, et konkreetne tehing õnnestuks,” selgitas Veek. “Rahulolu teadmisest, et mina olen teinud kõik, mis on minu võimuses, annab meelekindlust ostu suhtes.”

InvesteerimisFestival 2020

  • Toimus 3–5. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Joakim Helenius, Rain Rannu, Kaidi Ruusalepp, Alar Tamming jpt
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Funderbeam, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Tavid, Rahandusministeerium, Õhtuleht jpt

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond