Postitatud

Minu põhimõtted elus, äris ja investeerimises – Urmas Sõõrumaa

Sõõrumaa: võtke laenu ja ostke korter, senine süsteem lõppeb peagi suure pauguga

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2021 toimunud suur intervjuu Urmas Sõõrumaaga teemal “Minu põhimõtted elus, äris ja investeerimises”.

Investeerimisfestivalil esines ettevõtja, investor ja Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa, kelle hinnangul on finantsmajandus püramiidskeem ega saa lõppeda muu kui suure pauguga. Ta soovitas võtta võimalusel laene ja osta näiteks korter või mõni muu reaalne vara.

1990ndate alguses asutas Urmas turvafirma ESS Group, mis kõigest 5 aastaga sai turuliidriks terves Baltikumis. Aja möödudes laienesid tema ettevõtmised ja investeeringud ka muudesse valdkondadesse nagu kinnisvara, energeetika ja sport. Esimese eesti ärimehena asutas Urmas ka Tartu Ülikooli Sihtasutuse juurde omanimelise stipendiumi, mille eesmärk on toetada õigusteaduskonna silmapaistvaid üliõpilasi nende õppe- ja teadustöös.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis või videos. Intervjuu viis läbi Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandel.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud esinemisest, mille on kirja pannud Daisy Pello. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2021.

Sõõrumaa: proovin teha kõike seda, mis on minu kontrolli all

Urmas Sõõrumaa vastas Äripäeva peatoimetaja Meelis Mandeli ja Investeerimisfestivalil osalejate küsimustele. Järgneb intervjuu.

Kas sa väikeinvestorina ei tegutse?

Minu vanaema armastas öelda, et suuri asju veetakse hobusega. Väiksel turul on raske teha suuri asju. Maailma mõistes teen ma ikkagi väikseid asju. Aktsiaid ma ei osta. Proovin teha kõike seda, mis on minu kontrolli all.

Alexela Groupi suuromanik Heiti Hääl on öelnud, et rikkaks peab saama oma mõtete ja teiste rahaga. Kas sa jagad ka seda loogikat?

Jah, mulle meeldib asju luua. Kui lihtsalt panna raha kuhugi nagu kasiinos, siis ainult loodad, et läheb hästi. Selles ei ole ma leidnud midagi loomingulist. Ma naudin eelkõige selle käiku, mida ma teen.

Kuidas sa hindad hetkel väikeinvestorite olukorda?

Olen mitu aastat seda mõtet otsinud – reaalmajandus versus finantsturud. Oleme sattunud kuhugi uude kohta siin maailmas. Tuleb aru saada ja mõista, kuhu me lendamas oleme. Ma pole kinni üheski dogmas ega vanas asjas. Oma vanuse ja elukogemuse kohta on mulle antud võime aru saada, et 2 kartulit on 2 kartulit. Kui sa sellest aru ei saa, siis luiskad ja lähed valele teele.

Fakt on, et kõik räägivad hetkel uuest arusaamast, uuest energiast ja uuest ajajärgust. Oleneb aga, kuidas me sellest aru saame. Proovin saada aru, mis on finantsmajandus ja kuhu see maailm hetkel läheb.

Me liigume suure paugu suunas. Mina arvan, et finantsmajandus on püramiidskeem ja ei saa lõppeda muu kui suure pauguga. Kui ma mööda ei pane, siis Tesla aktsia on tõusnud 1000 korda, samas sisu muutunud ei ole. Arvan, et kes on ülikoolis vähegi õppinud, see teab, et reaalmajandus tähendab midagi muud.

Kogu see finantsmajanduslik maailm ei jää selliseks ja vahel tuleb ka vihma. Seda tuleb kohe kindlasti! Olukord turul on muutumises. Järgmine nädal tuleb Wise börsile ning Bolt näitab koduõue peal, mis on maailmas muutuv. Nad on löönud segi traditsioonilised takso- ja renditurud. Selline olukord on hea, toimub selginemine, et mis see väljund siis on.

Uberi eelmise aasta ühe kvartali numbrid näitasid 2,2 miljardit dollarit käivet ja 1,8 miljardit kahjumit. Samal ajal kaasasid nad 3,2 miljardi eest raha, et osta ära konkurente. USA seaduse järgi oleks Uber pidanud minema kohe pankrotiavaldust esitama. Uues maailmas ei saa enam aru, kuhu ettevõtluses tüüritakse.

Praegu on käibel finantsmaailmas huvitavad terminid. Vanasti pöörduti panka ja räägiti finantseerimise soovist. Praegu räägitakse, et tõstad raha nagu vilja hanguga.

Kas sa suhtud sellistesse ettevõtetesse positiivselt?

Jah, aga ega ma selle sisust täpselt aru ei saa. Äris on kõige parem, et mõtled ise välja ja viid ka ellu.

Inflatsioon on hetkel kõigil keeltel. Kuidas sina sellesse olukorda suhtud?

Hans H. Luik ütles, et tema armastab laene nagu türklane halvaad. Mina ka! Kui saate, siis võtke. See number, mille võrra raha väärtus langeb, on suurem kui inflatsiooni numbrid näitavad. Kui teil õnnestub praegu osta korter, siis see tasub 20 aasta pärast inflatsiooniga ära.

Eelmisel aastal suurenes ülemaailmne võlakoormus 24 triljoni dollari võrra. Börsidele ilmus lähedale 600 triljoni dollari võrra uut raha, mis on rohkem kui viimase 10 aastaga kokku. See annab tunda, et midagi huvitavat ja müstilist on tulemas. Pane raha infrastruktuuri ja asjadesse, mida su elus on tegelikult vaja.

Mitu tundi, päeva ja nädalat on suure pauguni ja kuidas me seda märkame?

Küsige kodus ämma käest, nemad teavad alati, kuidas asjad tavaliselt käivad. Ilusat ilma jätkub ehk paar-kolm aastat veel.

Ostsite ära Patarei vangla. See on väga tore, et toote antud ehitisele uue funktsiooni. Mis on antud ehitise lahenduseks välja mõeldud?

Mina ostsin ära merekindluse! Antud ehitis oli loodud tallinlasi kaitsma ja sealt on imeline vaade. Hoone on kohati halvas seisus ja selle parandamisega me hetkel tegeleme. Sellest peab uuesti saama turvalisuse ja unistuste realiseerumise keskus. Ärid ja asjad on energia vorm ja suhtun niimoodi ka kinnisvarasse. Paksude, 3-meetriste seintega ehitis on kindel vara.

Mida soovitaksid täna 25-aastasele endale?

Enamus elu olen jälginud, et kui sul endal on idee ja suudad selle ka ise ellu viia, siis see on kõige parem ja magusam. Kui sul ei ole ideed, siis hoia suure raha juurde ja siis jääb alati midagi pihku. Hoia Boldi-suguste lähedale. Näiteks näitab Bolt, et tuleb vaadata, mida inimesed tahavad. Maailm läheb sedaviisi, et kui midagi on loodud maailmas energeetiliselt sündima, siis see toimubki mingil ajal. Teatud energiad hakkavad samal ajal toimima. Selle energia juures tasub olla, mis hetkel liigub.

Rain Lõhmuse eesmärk on elada 200 aastaseks ja oma genotüübi jätkamine. Mis on sinu eesmärgiks?

Lihtsalt hästi hakkama saada selles energeetilises maailmas. Võtta kõik vastu, mis on mulle loodud ja proovida lasta minust mööda, mis ei pea minu juurde kuuluma. Olla valmis vastu võtma kõike seda, mida universum pakub.

Mida sa oma lastele jätad?

Armastatust ja haridust. Ülejäänuga peaksid nad ise hakkama saama.

Kas sa pigem lood elu või isegi manipuleerid sellega või pigem alistud sellele?

Palju on räägitud, et on uus aeg ja energia. Vanad struktuurid kaovad. Meil on valida, et kas me oleme muutustega kaasas või toimub see ilma meieta. Oleme heade sõpradega arutanud, et tegelikult pole midagi muutunud ja toimib see, mida sa teed südamega. Inimene on ainult üks osa sellest energiast. Oleme osa duaalsest maailmast – seda mida ma välja anname, seda me ka vastu saame.

Mida oma rahaga peale hakkate? Mis on lõppeesmärk?

See on pigem protsess. Vene keeles on ütlemine „et sul oleks kõik asjad olemas ja sa ei võlgneks kellelegi mitte midagi“. Kui me kõik oma võlad ära maksame, siis oleme täpselt kõik ühel joonel.

Mul sattus 2008. aastal olukord, kus numbreid kokku lugedes sain varasid kokku 300-400 miljoni euro eest. Mõtlesin, et miljard paistab juba ja uinusin ära.

Sain kohe julmad laksud. Enam nii ei mõtle. Olen protsessis ja naudin elu. Ainult hetkes olemine on tähtis. Mis oli eile või saab homme, sellel kõigel ei ole mitte mingit tähtsust. Naudin hetkel seda, et ma lihtsalt olen. Samuti on sotsiaalse inimesena oluline panustada ühiskonnale tagasi.

Kas on midagi, millest sa hetkel puudust tunned? Mis on saavutamata?

Elus peavad eesmärgid olema. Mingisugune vanus on juba, aju teeb oma tööd. Kuskil miski ütleb, et kui eesmärke ei ole, siis sind kutsutakse elust ära.

Viimase aja kirg on juured, sugupuu, eelnevad põlvkonnad, see energia. Tegelen oma juurte tundmaõppimisega ja väärtustamisega. Koda, kus sa oled kasvanud, sinna peaksid vähemalt 10% oma energiast tagasi panustama. Samuti ühiskonda, kus sa oled üles kasvanud, peaksid panustama 10%.

Oma suurima energia saab inimene oma emalt ja isalt. Kui sa tunned, et sa oled seda energiat saanud ja oskad korralikult tänulik olla, siis see teenib ühte head ringi. Olen võrdlusena vaadanud Araabia, Rootsi ja vanade ühiskondade sugupuid, et kuidas need hoiavad. Hea, et Eesti inimesed on vabad ja valmis minema välismaale elama. Samas on seal ohtlik pool – võime kaotada oma juurte tunnetuse ja pillata oma energia mujale laiale, mitte sinna, kust selle saanud oleme.

Hitler, Stalin ja Lenin kasutasid ära kogu oma sugupuu energia, aga valel kujul, väärtustamata, kust nad selle on saanud. Praeguseks on nende sugupuud hääbunud.

Kuidas on sinu filosoofiline süsteem kõrgema jõuga? Sinu suhe sellega?

Ma kasutan üsna tihti oma hingerahu jaoks lauset „inimene teeb, jumal juhib“. Olla tänulik sellele loojale. Võtan kõik selle vastu, mida mulle antakse. Tänulikkus on üks suurimad voorusi. Teie õlgadele pannakse täpselt nii palju, kui te kanda suudate. Kui teil on tugevad õlad, siis pannakse teile rohkem.

Kas teil on mõni lugu rääkida, mida te tulite siia maailma tegema?

Mul ei ole sellist eredat momenti, et mu elu on kusagile poole pöördunud. Mäletan 7-8aastaselt, et ma kogu aeg tahtsin saada „kõvaks meheks“. See tahtmine on kogu aeg sama olnud. Siiani on areng olnud pidev.

2009. aastal põrutasin Venemaale, kuna olin arvamusel, et suuri asju tehakse suurel turul. Olen loonud Venemaal 2 suuremat turvafirmat. Jäin mõlemast ilma ja sain kahju umbes 30 miljonit eurot. Asjad ei läinud plaanipäraselt ei Eestis ega Venemaal ning olin suuteline sellest ikkagi välja tulema. Nüüd saab öelda: sai Venemaal käidud, aga „ukradina“.

Kuidas on sporti panustamine aidanud ettevõtluses?

Need on kaks erinevat asja. Ettevõtjana naudin seda, et saan oma tahtmist ellu viia, kamandada ja käske täidetakse. Olümpiakomiteed juhtides saad ainult motiveerida, olla eeskujuks, paluda ja innustada. Ükski käsk ei toimi. Selles mõttes on need tasakaalustavad asjad.

Millised on ootused Tokyo olümpial?

Mida tippspordis leiutatakse, seda saavad kasutada tulevikus teised. Suurim väljakutse on aga hoopis sportlike harjumuste väljakujundamine. Kooliperiood on ainus aeg, kus riik saab öelda, mida laps tegema peab. Kui inimene ei õpi, siis ei juhtu suurt midagi. Kui inimestel tervist ei ole, siis ei toimi midagi – ei riigikaitse ega ka majandus. Seda nii keeruline inimestele seletada.

Kõiksugu abimehhanismid koolis laste liikuma panemiseks on head. Füüsiline liikumine tuleb saada kooliprogrammi osaks. Kui koolis tekivad liikumisharjumused, siis teevad inimesed seda ka tulevikus. Need 50% inimesi, kellel ei kujune koolis sportlikke harjumusi, need kulutavad ära 75% Eesti Haigekassa rahast. Oluline on terve ja õnnelik inimene.

Tippsport ja olümpia? Loomulikult me ootame medaleid. See tõmbab samuti inimesi kaasa sportima.

Kas rahatarkuse õpe peaks olema koolis kohustuslik?

Ma arvan küll. Veel suuremat geopoliitilist pilti vaadates on Eesti olnud aken Euroopasse. Hetkel oleme rohkem Euroopa tagauks Venemaa poole, mis on hetkel kinni. Asume ideaalsel logistikateel. Hiina, Venemaa ja Aasia suunal liigub Euroopa ning Põhja-Ameerika suunas 300-400 miljonit tonni kaupu. Ja suurt osa selle logistikast ja liikumisest võiks korraldada Eesti kadu. See aga nõuab üle keskmise finantsidest ja logistikast arusaamist ja positsioneerimise oskust.

Millise Eesti juhi sa võtaksid kohe oma ettevõttesse tööle?

Valiksin Alar Tammingu. Samas on ta pigem visionäär kui juht. Samuti ka Rain Lõhmuse.

InvesteerimisFestival 2021

  • Tänavu seitsmendat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Toimus 2.–4. juulil Harjumaal Padisel.
  • Tõi kokku enam kui 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Timo Rein, Vishen Lakhiani, Peep Vain, Ornella Jõgi, Andres Viisemann, Kaja Kallas, Urmas Sõõrumaa jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Mercedes-Benz Eesti, Funderbeam, Tavid, Tallinna Vesi, Õhtuleht jpt.

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond