Postitatud

Mis toob börsikauplemises tegeliku eelise? – Ivar Mägi, Nelli Janson, Igor Dorošenko

Börsikauplemine

Mis toob börsikauplemises tegeliku eelise?

Sel korral kuuleme läinud suursündmusel InvesteerimisFestival 2019 toimunud vestlust LHV InvesteermisLaval. Enda kogemustele tuginedes jagasid enda mõtteid börsikauplemisest aktiivsed kauplejad Ivar Mägi ja Igor Dorošenko. Vestlust juhtis Nelli Janson.

InvesteerimisFestival toimus mullu juulis viiendat korda, millest võttis kolme päeva jooksul osa üle 680 osaleja, sh ligi 37 esinejat.

„See investeering läheb küll raketti ära!“

Niisuguste sõnadega iseloomustas oma tänavust parimat investeeringut Ivar Mägi, kes on tuntud kui börsikaupleja, kuid kes on seekord sada protsenti tootlust teinud hoopis ühe idufirmaga.

Sellest ja paljust muust saab kuulda ja vaadata lähemalt videost ja podcastis.

Järgneb Äripäeva lugu börsikauplemise vestlusest, mille on kirja pannud Viivika Rõuk. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 13. juulil, 2019.

Kauplemine iduettevõtetega

Kaupleja Ivar Mägi tõi eduka investeeringuna esile hoopis idufirma. „Olen päris kurnatud ja puhkuse režiimil. Teen tehinguid, aga mitte nii tihedalt. Enamus rahast on praegu idufirmades, sest näen, et siis ei pea nii intensiivselt turgu jälgima.“ Nimetatud heaks investeeringuks peab ta rahapaigutust City Logisticsisse. „Alghind oli 4,13 eurot ja praegu on 8 eurot. Mul on tunne, et see läheb küll raketti ära. Praegu on investeeringu väärtus sada protsenti tõusnud. Surusin sinna palju raha sisse. Ma ei muretse sellistes olukordades, minu valu on hoopis suurem siis, kui hea tehing on mööda läinud ja mind seal sees ei olnud. Peab endas kindel olema,“ rääkis ta.

Mägi kahetseb kõige rohkem, et lasi mööda Kanada kanepibuumi. Aktsia oli 10 senti ja siis oli juba 10 Kanada dollarit. Täiesti feil, et mööda lasin. Peaks jälgima ja minema sinna turule, kus on tootlust, mitte, et ups, aga ma olen ju Baltikumis. No mis siis, mine sinna turule, kus tootlus on. Aga siis mul polnud aega või mentaalset võimekust uuele turule minna, nii et kanebibuum jäi mul saamata,“ nentis Mägi.

Võti on planeerimises

Igor Dorošenko viimase aja parimad tehingud olid aasta alguses, kui turg põhjast kiiresti tõusis. Edu aitas saavutada ettevalmistus: kogu aeg peab olema plaan, rääkis ta. „On valmis mõeldud, mida aktsia hind peab tegema, et mina teeksin midagi. Ja siis õigel ajal vajutad nuppu. Pikalt ei mõtle, kõik on juba ette teada, mida sa pead tegema. See on eelis, mis aitas sel perioodil tehinguid teha,“ ütles ta. Üks edukas tehing oli Google’i aktsiaga, teine ettevõttega Octa ja kolmas Teslaga. „Short’isin enne, kui hakkas kukkuma kõvasti. Ootasin seda kaua ja olin valmis. Kui teatud parameetrid tulid kokku, tegin tehingu.“

Dorošenko kõige halvem tehing oli aga General Electricuga. „Kui tegeled kauplemisega, siis on teatud riskid, mida suudad maandada, aga on ka ootamatud riskid,“ ütles ta. „Seal muutsid analüütikud aktsiasoovituse negatiivsemaks ja pidin kahjumiga väljuma.“

Rikkaks saab siis, kui töö meeldib

Mägi ütleb, et iseenesest on võimalik kauplejana rikkaks saada, kui on infot ja tarkust, samas nii-öelda tavalise inimese jaoks on see raske eesmärk. Kes tahab üritada, peab panema paika hea riskide haldamise strateegia. „Elderi raamatut peab lugema, seal on hea riskide haldamise strateegia, mida rakendades saab raha teenida,“ ütles ta.

Mägi meenutas, kuidas investeeris Poola turul nii, et keelest midagi aru ei saanud, kasutas Google’i tõlget, aga palju abi sellest polnud. „Aga isegi siis sain kasumit teenida, aasta jooksul 25%, mis on selline okidoki. Peab olema riskide haldamise mehhanism, mis hoiab teid elus. Kui tekib kogemus, siis kas just rikkaks saab, aga oluliselt oma jõukust saab kasvatada.“

Jansen nentis, et paljude meelest ei ole kauplemine midagi, mida saab teha edukalt hobi korras. Hobikaupleja Dorošenko ütles, et see on võimalik küll, kuid sõltub sellest, mis on eesmärk ja kui palju kauplemine tegelikult meeldib. „See peab kindlasti meeldima. Kauplemine on samasugune äri, nagu mis iganes teine. Kui tegeled asjadega, mis sulle ei meeldi, ainult selleks, et raha saada, siis edu ei tule,“ ütles ta.

Mägi ütles, et kindlasti on alustaval kauplejal vaja kapitali. Aga kui palju? „25 000 on minimaalne USAs, aga kui sa 25 075 peal võbeled, siis sul ju kauplemisruumi pole. Nii et 50 000 siis äkki,“ ütles ta.

Kahe jalaga taburet ei toimi

Jansoni sõnul öeldakse, et kauplemise puhul on vajalikud kogemused ja teadmised, info ja hea psühholoogiline ettevalmistus. Dorošenko sõnul on need kõik kolm võrdselt olulised, nagu ütleb ka tuntud kaupleja Alexander Elder. „See on taburet, kus on kolm jalga. Kui ühe ära võtad, siis ei saa enam istuda. Sul peavad olema kõik need omadused ja need peavad olema kõik tugevad. Kui üks on nõrk, siis kogu see asi ei tule hästi välja,“ ütles ta. Enda eelisena nimetas Dorošenko selle, et talle meeldib kõike süsteemi seada: tal on palju Exceleid, kirjas kauplemisplaanid, tehingute analüüsid jne jne.

Mägi tõi kaupleja jaoks eriti olulisena esile kiire ligipääsu infole. Ta soovitas osta teenuse Fly on the Wall, mis maksab tema teada kuskil 35-50 dollarit. „Mida kiiremini infot saad ja mida kvaliteetsem see on, seda lihtsam on raha teenida,“ ütles ta. Mägi sõnul on oluline psühholoogiline kindlus, sest turul on karm konkurents ja kui oled abitu, siis hakkama ei saa. „Tüüpiline tööpäev: kell 10 hommikul kontoris ja kuskil kell 2 öösel minema. Niimoodi aastaid-aastaid. Üsnagi kurnav tegelikult.“

InvesteerimisFestival 2019

  • Toimus 12.–14. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 700 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 40 oma ala tippu: Markus Villig, Ain Hanschmidt, Rain Lõhmus, Eda-Ines Etti, Alar Ojastu, Krista Teearu jpt
  • Toetajad ja partnerid: LHV, Admiral Markets, Crowdestate, EstateGuru, Redgate Capital, Nasdaq Tallinna börs, Argeld, Tavid, Tallinna Vesi, Belief Energy Water, Õhtuleht, Delovõje Vedomosti jpt
  • Investeerimisfestivali korraldavad Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Meeskond:

Investeerimisklubi, Investor Toomas

Lisaks:

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond