Postitatud

Tormilise aasta aruanne – Ott Kiivikas

Ott Kiivikas krüptoinvesteeringust: esimese hooga oli rõõm päris suur

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2021 toimunud Ott Kiivikase esinemine teemal “Tormilise aasta aruanne: ettevõtlusest börsideni”.

Krüptoturul enda esimesi samme teinud värske investor ning auhinnatud kulturist Ott Kiivikas tundis lühikese ajaga tulnud mitmekordse tootluse üle suurt rõõmu, kuid see jäi üürikeseks, rääkis ta Investeerimisfestivali laval.

“Paneb näpud sügelema küll, kui saad aru, et vend pani eile 5000 eurot sisse ja igal järgneval nädalal ta hõikab, kuidas sellest on saanud 15 000, 20 000, 25 000 eurot. Siis ma mõtlesin, et mis seal ikka, paneme ka siis õnged vette ja vaatame, mis tuleb,” kirjeldas Kiivikas.

18 aastat järjest Eesti parimaks kulturistiks nimetatud Ott Kiivikas on noppinud lugematul arvul erinevaid auhindu ja tunnustusi. Nende seas näiteks EM-i esikoht ja MM-i 4. koht kulturismis, kulturismivõistluse Mr. Olympia Amateur kuldmedal 2016. aastal ning samal aastal olnud Kultuurkapitali preemia laureaat.

Lisaks sellele on Ott ka koolitaja, toitumisspetsialist ning pea 20 aasta pikkuse kogemusega edukas ettevõtja. Oti sõnul on maailmatasemel spordikarjääris omandatud kogemused olnud hindamatud ka ettevõtlusvaldkonnas. Just sel põhjusel õpetab ta ka teistele firmadele ja kollektiividele, kuidas edu mudelit tavaelus rakendada, kuidas püstitada eesmärke ja leida motivatsiooni.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis või videos. 

Järgneb Äripäeva lugu toimunud esinemisest, mille on kirja pannud Kaspar Allik. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2021.

Koroona viis aktsiaportfelli tootlusest nulli tagant

Ott Kiivikas toimetab üle-eelmise aasta algusest kahe portfelliga. Ühes on nii Balti kui USA turul olevad aktsiad, teisel on rangelt ainult Tallinna börsiettevõtted. Kui eelmise aasta lõpuks oli tema segaportfell ligi 70 protsenti plussis ning Tallinna börsi oma ligi 40-45 protsenti plusspoolel, siis läinud aasta alguses langes segaportfelli tootlus 7 protsendini.

Suur langus ei pannud siiski verd tarretama. “Ma ütlen ausalt, ma rahustasin end sellega, et kui sa oled 7 protsenti plussis, siis su oma raha on sul igal juhul olemas. Mitte, et ma õnnelik selle üle oleks olnud, aga ma sain aru, et midagi ma kaotanud ka ei ole. Rahulikult hoidsin positsioone. Ei hakanud tõmblema,” rääkis Kiivikas.

Nüüd on segaportfelli positsioonid Kiivikase sõnul tagasi tõusnud ja Tallinna börsi portfell veel suurema tootluse toonud. Kasvuvõimalust näeb ta aga pigem segaportfellis.

Kiivikas rääkis, et investeerimiseni jõudis ta tänu ettevõtjale ja investorile Raivo Heinale, ilma kelleta ta enda sõnul Investeerimisfestivali laval ei istuks. Heina hinnangul on Kiivikase ärivaist väga hea, sest ta saab nii Heina investeerimissoovitused kui ka raha eratreeningute eest, naljatasid mõlemad.

Õpetab vits tagumiku peal

Värskest pankrotikogemusest võttis Kiivikas enda sõnul kaasa tõdemuse, et parimaks õpetajaks on vits tagumiku peal. “Üleolev võit ei õpeta sind palju,” märkis Kiivikas kogemuse kohta, mis talle nii-öelda viirusetõrje peale pani ning järgmisi projekte skeptilisemalt vaatama sundis. Mis aga juhtus?

2018. aastal kaasati Kiivikas toidutootmise ettevõttesse, kus ta pidi hakkama reklaamnäoks. “Sina oled reklaamnägu, lõikad linte, pildistad, reklaamid,” kirjeldas Kiivikas talle investori poolt algul antud rolli. Ettevõte tootis tervislikke salateid, wrappe ja muud. “Ei jäänudki muud üle kui tulu oodata, aga mida ei tulnud, oli tulu,” märkis Kiivikas.

Lõpuks oli ta aga ettevõttes kujundlikult nii treener, massöör kui ka koristaja. Kaks ja pool aastat ettevõttesse investeeritud töö ja aeg läksid aga tühja, kuna firma lõpetas tegevuse pankrotiga. Nüüd vaatab ta sõlmitavatele kokkulepetele rangemalt peale ning hoiab neist tugevalt kinni.

“Kui see kogemus ei ole nii valus, kui sa ei pea kogu maisest varast lahkuma, siis ei ole ka selles kogemuses midagi väga halba,” ütles Kiivikas. Täna võib ta värvikalt kirjeldada selle sektori muresid, rõõme ja valusid ning vaatab ka poes toidutooteid hoopis teise pilguga.

Jalg idumaailmas

Nüüd toimetab Kiivikas ka iduettevõtluses liikumisrakenduse kallal. Kuigi algul jättis ta meilile tulnud pakkumise tähelepanuta, siis hiljem täpsemalt uurides hakkas talle ettevõtte missioon meeldima. Selgus, et ka selle asutaja oli talle tuttav. Lõplikult võlus Kiivikat ettevõtte tutvustus, mis kokkuvõttes kõlas selliselt: “Teeme rakenduse, et kui sina täna liigud, siis homme anname sulle tasuta lõuna.” Kiivikas rääkis, et inimeste liikuma panemine on missioon, millesse ta tahab panustada enda aega ja energiat.

Kiivikas selgitas, et kuigi sport ei aita tal investorina targemaid otsuseid teha, siis võib see aidata säilitada distsipliini ja järjepidevust, mis on ka mõlemas valdkonnas tähtsal kohal.

InvesteerimisFestival 2021

  • Tänavu seitsmendat korda toimunud InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Toimus 2.–4. juulil Harjumaal Padisel.
  • Tõi kokku enam kui 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Timo Rein, Vishen Lakhiani, Peep Vain, Ornella Jõgi, Andres Viisemann, Kaja Kallas, Urmas Sõõrumaa jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Mercedes-Benz Eesti, Funderbeam, Tavid, Tallinna Vesi, Õhtuleht jpt.

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond