Postitatud

Rahaliseks vabaduseks piisab oluliselt vähemast, kui arvatakse – Katri Teller ja Raivo Hein

Raivo Hein oma rikkusest: kui taandada raha ajaks, võiksin elada 300 aastat

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud suur intervjuu Raivo Heinaga keda intervjueeris Katri Teller teemal “Elu pärast finantsvabadust”.

Juuli alguses toimunud investeerimisfestivalil avaldasid Raivo Hein ja Katri Teller, millal on inimene päriselt vaba, kui suurest summast piisab rahalise vabaduse saavutamiseks ning kuidas selle kõigega ajal, mil see saabub, ära harjuda.

“Kas minna hauda üks miljon pangaarvel või üks miljon võlgu pangale?” küsis Hein. Vastus selgub saatest.

Tegelikult pole rahalise vabaduse saavutamiseks vaja summat, mida keskmine inimene kipub eeldama. Hoopis keerulisem on vabadusega harjumine.

Veel rääkis Hein, kuidas on kõige lihtsam investeerimisalaselt tema jutule saada ning milliseid toiminguid ta igapäevaselt edu nimel teeb.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud esinemisest, mille on kirja pannud Birjo Must. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 7. juulil, 2023.

“Mina mõõdan rikkust ajas ja kui taandada minu raha ajaks, siis võiksin elada perega vabalt 300 aastat. Kuid mul on kahjuks jäänud vaid 20.” naljatles ettevõtja ja investor Raivo Hein Investeerimisfestivalil.

„See rikkus, mida Äripäev avaldab oma rikaste edetabelites, on lihtsalt üks number, mis võetakse ettevõtete aruannetest. See pole aga raha, mis on pangakontol,“ rääkis Hein rikkuse mõõtmisest. Tema enda jaoks tähendab aga finantsvabadus eelkõige just ajalist vabadust.

„Minu tee on sattunud olema selline, et ma propageerin rikkaks olemist,“ rääkis Hein. „See annab võimaluse olla oma perega ja tegeleda sellega, mida tahan,“ lisas ta.

Raivo Heina intervjueeris ise samuti finantsvabaduse saavutanud investor Katri Teller. Teller uuris, millal tundis Hein esimest korda, et on finantsvabaduse saavutanud. „Kui jõudsin teisme-ikka ja aju hakkab juba tööle, juba siis teadsin, et ma ei taha kellestki sõltuda. Kuuendas klassis kirjutasin Soome TV-kavasid eesti keelde ümber ja sain taskuraha. Juba umbes 92. aastal sain lubada endale enam vähem kõike, mida toona ihkasin,“ vastas Hein.

Ärge jaanipäeval tööle minge, see pole okei

Mis tunne tekkis aga pärast seda, kui finantsvabadus käes? „Paljud jõuavad ükspäev sinna rahalisse vabadusse, aga siis on tunne, et mis nüüd. Minul oli see tunne aastal 2010, kui hakkasin ajama investeerimise teemat ja inimestele teadvustama, et saab ka teisiti, kui iga päev kaheksast viieni rakkes olla,“ märkis Hein.Seejärel tuleb aga investori sõnul leida oma hinges tasakaal, kus ollakse õnnelikud. „Minu jaoks on oluline, et ma jaanipäeval tööle minema ei pea,“ naljatles Hein taas. „Ärge jaanipäeval tööle minge, see oli võib-olla 90ndatel okei, aga enam mitte,“ sõnas ta.

Hein tunnistas, et ta on küll väga heas füüsilises vormis, kuid temagi naudib elu. „Mina olen pahedega inimene, ma suitsetan elektroonilist sigaretti ja mulle maitseb õlu – ma ei saa selleta kuidagi elada, eriti pärast sauna. Pärast peab aga minema ja maha jooksma need õlled. Nauding ja piin käivad käsikäes, midagi pole teha“ rääkis ta.

Stressi ei talu

Heina sõnul ei ole tal tungi pidevalt midagi teha ja peatumata tegutseda. Mulle meeldib hommikul rahulikult tõusta, juua kohvi, lugeda uudiseid, minna jooksma,“ rääkis Hein. „Täna panime näiteks naisega aiamajakest kokku. Ma proovin mitte lasta mööda ühtegi päeva, kus ma pärastlõunal poolteist tundi ei tuku,“ lisas ta.

Hein tõdes, et küllap on ta noorena põdenud ärevushäiret ja see on pannud ta liikuma. „Ma ei kannata stressi ja sellepärast mulle meeldibki elustiil, mis mul praegu on. Minu mured on pereinimesena seotud ikka laste ja lastelastega,“ rääkis ta. Tema soovitus kõigile on võtta koer ja käia temaga jalutamas.

Telleri sõnul on meil Eestis nö rikaste põlvkond, kes on saanud rikkaks 90ndate lõpus. „Tihti kui ma neid vaatan, siis neil on palju raha, aga nad ei näe terved välja. Miks see nii on?“ uuris Teller.

Heina sõnul võib siinkohal olla asi ka ahnuses. Minu puhul ma pigem rahuldun tavalise keskmise indeksfondi tootlusega 8-12%, minu jaoks on see täiesti okei, märkis ta. „Ja kui mulle ettevõttest makstakse välja miljon dividendideks, siis ma ei lähe juhilt küsima, miks sa kaks ei maksnud. Olen sellega rahul,“ rääkis ta.

Järgmine eesmärk: teha ära spagaat

Kui aga rahaline vabadus on saavutatud, kas siis on paras aeg maha võtta ja puhata? „Mina ei kavatse elu lõpuni lõpetada investeerimist – panen iga kuu kümme või kakskümmend tuhat börsile, see on pikaajaline tegevus ja distsipliin. Kui tahad kuhugi jõuda, siis pead tegelema sellega igapäevaselt,“ rääkis investor, et teekond pole kaugeltki läbi.

Kuidas näeb aga Hein oma tulevikku – on see ainult kulgemine ja stressivaba elu või midagi veel, uuris Teller. „Mul on uus eesmärk, mille kallal töötan juba kolmandat nädalat – pean kahe kuu pärast suutma teha spagaati,“ rääkis Hein naljatledes. „Olen alati pannud eesmärke siis, kui mul on ümmargune sünnipäev tulemas. Kui sain 40, siis õppisin stepptantsu tantsima. Kui 50 sain, teadsin, et pean saama helikopteri load kätte. Nüüd, kui hakkan varsti 60 saama, siis peab spagaat peab käes olema.“

InvesteerimisFestival 2023

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.

🎉InvesteerimisFestival 2024 pääsmed tulevad müüki juba järgmisel nädalal! 👉 https://investeerimisfestival.ee/

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond