Postitatud

Sure nulliga. Kuidas võtta enda rahast ja elust viimast? – Jaak Roosaare

Roosaare: kui säästad enam kui 50%, siis on midagi valesti

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2023 toimunud suur intervjuu Jaak Roosaarega kes rääkis teemal “Kuidas võtta enda rahast ja elust viimast?.

Möödunud suvel toimunud investeerimisfestivalil avaldas raamatute autor ja investor Jaak Roosaare, kuidas elu varem nautida ning mitte avastada ühel hetkel, et oled liiga vana, et peale suurt säästmist elada.

Ingelinvestor ja ettevõtja Lev Dolgatšjov rääkis enne Roosaaret festivalil oma võimsast säästumäärast. Roosaare ütles, et tema ei pea heaks, kui raha selliselt peale pressib. „Kui säästumäär on 99%, siis oled midagi valesti teinud, sest see ei tohiks olla üle 50%,“ rääkis Roosaare.

Roosaare selgitas, et luges Bill Perkinsi raamatut „Die with zero“, ja leidis väga palju häid põhimõtteid, mille järgi oma portfelli kogumist ja elu seada. Ta lisas, et inimesed arvavad, et on surematud, kuid nii see ju ei ole. Roosaare leidis, et meid on kasvatatud mõttega, et säästame homseks, aga inimesed kipuvad oma vajadust raha järele üle hindama ning vajadusi tulevikku lükkama. Nii ei tule homset kunagi.

Oma kogemusest avaldas Roosaare, et kui ta oli startupis tegevjuht ei nautinud ta oma tööd, mistõttu delegeeris ta kõik asjad edasi. Lõpuks ei teinud ta seal ettevõttes midagi. „Ise olin asutaja ja juht, aga mitte omanik, ehk olin loonud midagi, mis mulle enam ei meeldi,“ rääkis investor. Ta lisas, et Bill Perkinsi raamatut lugedes sai aru, et tegelikult ägeda elu elamiseks ei pea ootama tulevikku. Nüüd on Roosaare pensionil olnud juba poolteist aastat.

Roosaare sõnul keskenduvad nimesed sageli ainult rahale, mis on justkui kõige olulisem ressurss. Elu mõte on aga elada ja seda nii, et elu jooksul koguneks võimalikult palju kogemusi ja mälestusi. Tegelikkuses on kõige olulisemateks ressurssideks raha, aega ja tahtmine, ütles Roosaare.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud esinemisest, mille on kirja pannud Jaan Martin Raik. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 9. juulil, 2023.

Pane eesmärgid eluetappide kaupa paika

Elu teekonna jagas Roosaare etappideks. Alustades ja noor olles on kõige rohkem aega ja energia. 30-50 aasta vahel on see periood, kus raha nagu on ja energiat ka veel, kuid aega on raske leida. Lõpuks on lapsed suured ja aega justkui oleks, aga siis enam ei viitsi või ei jaksa.

Roosaare soovitab kindlasti enda jaoks teha eesmärkide nimekiri, mida tahaks elu jooksul ära teha. Näiteks 100 asja kirja panna ja jagada need perioodide peale, kus saab neid asju optimaalselt hea kogemusega teha. Näitena tõi Roosaare oma keskkooli aja, kus sai esimese börsitehinguga – Eesti Telekomiga – suure kasumi, millest poole kulutas reisimisele. „Käisime sõbraga häälega Barcelonas ning mäletan, kui magasime kuskil rongijaama ees, koos teiste kodututega,“ meenutas Roosare. Ta lisas, et täna ta enam kuskile raudteejaama ette magamiskotiga magama läheks.

Seega on Roosaare sõnul väga oluline jagada oma unistused ja eesmärgid ajaplokkideks. Eluperioodide peale tundub Roosaare jaoks loogilisem, kui eesmärke seadavanuse järgi. Esimene etapp on ilma naise ja lasteta noor, kus on hea reisida ja teha asju. Edasi on püsisuhe ja siis juba lapsed. Eraldi perioodiks on aga koolilapsed, kuna siis tuleb juba valida, kas minna sooduspakkumisega Keeniasse või olulist lapse klaveritundi vaatama. Lõpetuseks on see periood, kui lapsed on suureks kasvanud, sealt edasi aga vanurifaas.

Investeerides ja raha säästes on Roosaare hinnangul äärmiselt oluline ka emotsiooni-dividend. Ta lisas, et väga raske on alguses oma portfellist raha kasutada, kuid see vajab veidi harjutamist. Liitintress toimetab vaikselt taustal ja 50 aasta pärast kasvab see nii võimsaks, et tuleb tegeleda selle poolega, et üle 50% säästumäära teist poolt ära kulutada. Passiivset sissetulekut kulutab Roosaare ära.

Lastele 40 000 eurot

Lisaks rääkis Roosaare, et on okei ka teistele inimestele välja teha. „Kui tahad oma sõpra kaasa võtta, siis on okei välja teha, sest siis naudid ise seda protsessi ka rohkem heas seltskonnas,“ rääkis Roosaare. Oma näitena tõi ta esimese reisi peale pensionile jäämist, millega oleks saanud neli eesmärki korraga maha tõmmata, kuid viimase hetke hinnad olid kallid, mistõttu ta kaalus mitte minemist. „Tulid tavapärased vabandused mõttesse, et aega ei ole ja kallis ka,“ rääkis Roosaare. Ta lisas, et otsustas ikkagi pojaga minna, kuna mõtles, et kui ta oleks nõus reisile minema ka 80aastaselt, siis miks mitte minna ka kohe.

Roosaare ütles, et kandis igale oma lapsele 40 000 eurot, edasi majandavad nad oma kulutustega ise. Roosaare sõnul on raha mõistlik pärandada ka kohe, mitte ainult pärast surma. „Tundus väljakutsuv idee, et anna raha lastele ära ja siis viskavad mind äkki majast välja,“ rääkis investor. Näitena tõi ta Warren Buffetti, kes muretses juba enne kui ta rikas oli, et kuidas ta oma lapsed rahaga ära rikub. Ise ei ole Buffett sentigi Berkshire Hathawayst saanud, kuna dividende ei maksta ja aktsiaid ta müünud pole. Pärast tema surma lähevad aktsiad aga heategevusele.

InvesteerimisFestival 2023

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Üheksas InvesteerimisFestival toimus 7.–9. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1600 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines enam kui 40 oma ala tippu: Tanel Padar, Kristel Kruustük, Katri Teller, Triin Hertmann, Jaak Roosaare, Kristjan Tamla, Kristi Saare jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, Ignitis, Lightyear, Enefit Green, TKM Grupp, DelfinGroup, Valge Klaar, Eleving, Õhtuleht, Grünfin, Tallinna Vesi, iknowa , Nasdaq Tallinn, Veho, Redgate Capital, Saunum, Tele2, IuteCredit, Compensa, Aufort, Mobire, Matkasuvilad.ee, Ivo Nikkolo, WineFortune, Karupoeg Puhh jpt.

🎉InvesteerimisFestival 2024 pääsmed tulevad müüki juba järgmisel nädalal! 👉 https://investeerimisfestival.ee/

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond