Postitatud

Minu investeerimispõhimõtted – Neinar Seli

Neinar Seli: mul on praegu täpselt samasugune tunne nagu 2008. aastal

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2022 toimunud Neinar Seli esinemine teemal “Minu investeerimispõhimõtted”.

Äripäeva Rikaste TOPi esiotsas figureeriv ja Eesti ärimaailma suurim otsustaja Neinar Seli soovitas hoida kainet mõistust ja uskuda, et varsti läheb paremaks. “Tark ei torma, see aeg tuleb üle elada,” ütleb Seli.

“Mul on täpselt samasugune tunne nagu 2008. aastal,” ütles Seli kinnisvara kohta. Tema sõnul saame praegu tunda teise samba ja rahatrüki mõjusid. Kuna kinnisvara puhul on raske lõpphinda määrata, siis nad uusi algatusi ei planeeri. “Projektid lähevad edasi, aga alustamisele ei mõtle,” tunnistas Seli. “Ehitusvaldkonnas on selgelt 2008. aasta tunne, nii kaua, kui ei stabiliseeru, peab ootama,” soovitas Seli.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt juba podcastis ja videos.

Järgneb Äripäeva artikkel toimunud esinemisest. Artikli autor on Marge Aasalaid. Artikkel ilmus Äripäevas 3. juulil 2022.

Huvitavad võimalused igal ajal

Neinar Seli on ettevõtlik olnud kogu aeg, huvitavaid seiku on rääkida Nõukogude Liidu aegadest kuni tänaseni.

Kui Nõukogude Liidus lubati 1987. aastast kooperatiive teha, siis kasutas ta selle võimaluse kohe ära ja lõi Tartus kooperatiivi. “Kui võtta üleminekut rublalt kroonile, siis kõige suuremad võidud tulidki sealt,” tõdes ta.

1995. aastal hakkas Seli aga mööblitööstust arendama, lõi firma Estonian Furniture AS ja sai erinevates puidufirmades väikese osaluse, et väärindada Eesti metsa ja puitu. Kõigil olid tol ajal mingid huvid, nentis Seli. “Kui lõpphinda vaatasin, siis saime aru, et üle poole oli seal õhku, seega vahendamine oli tootmisest sel ajal selgelt kasumlikum,” ütles Seli.

Suurinvestori huvi börsi vastu väike

Seli rääkis InvesteerimisFestivalil mõistagi ka aktsiainvesteeringutest. Tallinna börsil on Selil on eraisiku ja ettevõttega kokku umbes 4 miljonit eurot. Ta ütles, et tõlkes on IPO ülehinnatud toode, mistõttu tulebki arvestada sellega, et hind tõuseb ja langeb. “Mõned aktsiad on ikka alla kukkunud, mõned mitte,” võttis Seli kokku oma portfelli, milles on kõige enam Tallinki aktsiaid. Seli oli ise Tallinki suuromaniku Infortari üks asutajaid ja sellest ajast on Tallink tema portfellis ka olnud.

Riigikokku saades astus ta Infortarist välja ja rohkem sellega seotud pole. “Eks see on riskite hajutamine, paned nii palju, kui kõhutunne ütleb,” tõdeb Seli. Küsimusele, kas ta usub Tallinki aktsiasse, vastas Seli: “Eks usk on viimane, mis sureb. Börsiettevõte on veel elus ja töötab.” Lisaks on Selil Tallinna Sadama ja LHV aktsiaid.

Estiko kontsern oli 20 aastat tagasi börsil noteeritud, aga siis olid Seli sõnul väga rasked ajad ja aktsial hästi ei läinud.

Ettevõtluse üleandmine

Seli rääkis festivalil ka ettevõtluse üleandmisest ja nentis, et lapsed peavad asja vastu huvi üles näitama. Ta tõi näite, et väiksema pereettevõtte korral ongi ehk mõistlik rongilt enne maha hüpata, kui see hakkab üle jõu käima.

“Minu kolm last on aga tõesti ettevõtetega seotud, Poiss on läinud isa jälgedes, selles mõttes on järeltulija olemas. Poeg kindlustas usalduse, kui Lydia hotelli avasime ja ta oli seal esimene tegevjuht ja viis selle 3 aastaga tiitlini (peab silmas tiitlit „Parim ettevõtja 2016“ – toim),” rääkis Seli uhkelt.

Kuna pere on ettevõtmistesse haaratud, siis küsivad lapsed isalt asju üle ja sellega on Seli kursis ka nende ettevõtetega, kus ta ise enam tegev pole.

Seli on omanik või osanik 51 firmas, neist 100%lise osalusega 41 ettevõttes. Lisaks igasugused MTÜd ja sihtasutused. Tema sõnul on see suur number, aga samas pole tal 40 Estikot või Rondami, teised on pigem sellised projektipõhised. “Mida vanemaks saan, seda rohkem on networki juurde tulnud,” ütles Seli, kes on hakanud valima, milliste koosolekute pärast on ta valmis neli tundi Tartu-Tallinn-Tartu sõitma. Paljud tema ettevõtmised on seotud Tallinnas käimisega, aga virtuaalkoosolekud on muutnud ajakasutuse tõhusamaks.

Juhtimise ja juhtide valimise kohta rääkis Seli, et organiseerimise kõige halvem aste on see, kui peab ise kõik ära tegema. “Kui aga näed innustunud tegijat, siis tuleb seda puud kasta,” ütles Seli.

Juhtide valimise puhul tuleb Seli sõnul olla ka ise hästi avatud ja julgeda usaldada. Seli arvates osalused juhte ei motiveeri, kuna osaluse tähtaeg tuleb aastate pärast, aga leib on vaja täna lauale tuua.

Rohepöörde võimalusi pole ära kasutatud

“Neid kunstlikke piire on juba nii palju,” tõdes Seli rohepöörde valdkonna väljakutsetest rääkides, tema sõnul oleks olnud paljud asjad lihtsamalt tehtavad. “Tuulikud, päikesepaneelid või materjaliteadus, mida on võimalik looduslagunevate materjalide tootmises teha, neid võimalusi on palju,” rääkis Seli. Tema sõnul on näiteks Estikol kõik rohesertifikaadid, mida on võimalik saada.

Ta toob näite, et neil oleks ammu valmis olnud Raadile tehtav päikesepark, aga kogu aeg on olnud mingi takistus, millega on nad kaotanud neli aastat ja ilma jäänud ka toetustest. “Täna on päikesepaneelid umbes 30% kallimad, aga me ei tohtinud varem ühtki investeeringut teha,” rääkis Seli tehingust.

Poliitika kui vedel kabe

Praegusele poliitikale vaadates on Seli kriitiline ja eelistab erakorraliste valimiste korraldamist.

“Mulle ei meeldi selline vedel kabe, et kes rutem saab nupud ära anda ja riigikassa tühjaks teha,” tõdes Seli. Tema sõnul tuleb rohkem mõelda järgmise valitsuse võimekuse ja tulevaste põlvede peale, mitte vaid oma valijate lubadustele.

InvesteerimisFestival 2022

  • InvesteerimisFestivali korraldab Investeerimisklubi koostöös Äripäeva loodud investor Toomasega.
  • Kaheksas InvesteerimisFestival toimus 1.–3. juulil Toosikannu Puhkekeskuses.
  • Tõi kokku enam kui 1500 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus.
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Taavet Hinrikus, Sten Tamkivi, Epp Kärsin, Marek Kiisa, Kristi Saare, Mattias Wallander jpt.
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Mercedes-Benz Eesti, Valge Klaar, Funderbeam, Tallinna Vesi, Õhtuleht, Cobalt, Lightyear, Grünfin, Boat Service jpt.

Festivali korraldajad

InvesteerimisFestivali korraldasid Investeerimisklubi ja Investor Toomas. Kaasa aitasid ka: LHV, Redgate Capital, Funderbeam, Estateguru, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinn, Tallinna Vesi ja Watercom, Õhtuleht, Veho, Valge Klaar, Cobalt, Boat Service Estonia, Lightyear, Grünfin, Äripäeva Raamatuklubi, Marathon Studios jpt.

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond