Postitatud

Rikkaks saamise valem – Joakim Helenius

Rikkaks saamise valem

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “Rikkaks saamise valem”, mille kandis ette suurinvestor, Trigon Capitali asutaja ja tegevdirektor Joakim Helenius.

Joakim omandas bakalaureuse- ja magistrikraadi Cambridge’i Ülikoolis. Peale ülikooli kolis ta New York’i naastes lõpuks tagasi Londonisse, kus ta veetis rohkem kui kaks aastakümmet. Eestis on ta eelkõige tuntud Väätsa Agro ja Trigon Capitali omanikuna. Lisaks on Joakim nõukogu esimees või liige rohkem kui kahekümnes juhtivas regionaalses pangas ja ettevõttes. Viimaste kümnendite jooksul on Joakim Eestisse investeerinud kümneid miljoneid eurosid ning tema haare ulatub ka teistele mandritele. Varasemalt on Helenius olnud maineka rahvusvahelise investeerimispanga Goldman Sachsi asepresident ning Merrill Lynchi tegevdirektor.

Joakim Heleniuse rikkaks saamise valemist saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud arutelust, mille on kirja pannud Viivika Rõuk. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 4. juulil, 2020.

Joakim Helenius näeb investorile pöördelisi muutusi: ma ei kadesta teid!

Järgmised aastakümned toovad pöördelised muutused ja mitmed senised tõekspidamised kaotavad kehtivuse – näiteks satuvad arenevad turud suurtesse raskustesse, rääkis investeerimisfestivali peaesineja, suurinvestor, Trigon Capitali asutaja ja tegevdirektor Joakim Helenius.

Laupäeva õhtul investeerimisfestivali publiku ette astudes ütles Joakim Helenius, et tema kui ettevõtja ja investori suurim viga on olnud vast see, et ta ei võtnud kunagi kuulda, mida asjatundjad talle soovitasid. „Tahtsin kõik vead ise ära proovida ja seda ma kindlasti ka tegin. Oleksin ma lähedaste ja ka kõiksugu konverentsiesinejate nõuandeid kuulanud, oleks mul kindlasti paremini läinud,“ arvas Helenius ja asus seejärel oma kogemusi jagama. „Ma ei tea, kas see aitab teil rikkaks saada, aga vähemalt edukaks küll,“ lubas ta. „Ja edukana on ilmselt elu parem.“

Helenius tõdes festivali publikut vaadates, et osalejate keskmine vanus on oluliselt madalam kui tema oma. „Mul oli ilmselt kergem elu, minu põlvkond elas ajal, kus asjad läksid järjest paremaks. Ma ei mõelnud kunagi, et asjad saaks halvemaks minna, aga nüüd on maailm väga keeruline, väljakutseid jagub: kliimamuutus, geopoliitilised pinged, populatsiooni kasv… Maailma ees on nii palju probleeme, et ma ei kadesta teid,“ alustas ta ja lisas, et teisalt kaasnevad probleemidega võimalused.

Kõigepealt roni tippu

Heleniuse sõnul on kõige parem investeering, mida keegi saab teha, investeerida iseendasse. „Haridus on võti, aga kõige olulisem on, kuidas te selle hariduse tööle panete. Ja küsimus pole selles, kas te saate 3000 eurot palka 2000 euro asemel. Ei, teil on vaja leida töö, kus tunnete end nagu kodus, kus teil on võimalus saada paremaks kui kõik teised, kes seda tööd teevad,“ rääkis ta.

Helenius rõhutas, et kui olete sellise töö leidnud, peate olema kannatlik ja mitte iga pisikese palgatõusu peale tööandjat vahetama. „Ära jookse kõikide tööpakkumiste peale, eriti kui see tähendab, et loobute sellest ühest asjast, milles te olete päriselt hea ja mis on teie tööandjale oluline. Jääge selle töökoha peale. Pikas perspektiivis teenite rohkem kui siis, kui vahetate iga väikese palgatõusu peale töökohti,“ lubas ta. „Aga see ei juhtu kuudega, see võtab aastaid.“

Helenius lubas, et kui olla kannatlik ja mängida pikka mängu, võib sinu tööandja pakkuda sulle võimalust saada partneriks või osaluse mõnes teises ettevõttes, millega firma alustab. „Meie firma teeb seda,“ kinnitas ta. „Mina püüan edukatele inimestele, kes näitavad lojaalsust, anda võimaluse saada osanikuks kas olemasolevas äris või mõnes minu uues äris.“ Tema sõnul on Eestis palju selliseid firmasid, kus saab sel moel karjääri teha. „Aga sa pead olema kannatlik, see ei juhtu üleöö.“

Helenius rõhutas korduvalt, kuidas edu tuleb tema kogemust mööda inimesele just nendes sektorites, mida ta teab läbi ja lõhki. „Nii et kui sa oled ajakirjanik, meedia inimene, ja tahad oma äri teha, siis ma väga loodan, et see on meedia valdkonnas,“ tõi ta näite. „Sul on palju suurem võimalus läbi lüüa, kui teed midagi sektoris, mida tunned.“

Ehita oma portfell ja alusta kinnisvarast

Heleniuse meelest peaks kõigil tänapäeval olema oma investeeringute portfell, olgu see väike või suur. „Ma usun et teie põlvkonnal on seda vaja palju rohkem kui minu omal. Mina elasin maailmas, kus kõik arvasid, et kui nad on vanad, siis neil on pensioniga kõik hästi, see on neile garanteeritud. Tänapäeval ei saa keegi enam selles kindel olla, me ei tea, mida maailmamajandus kümne-kolmekümne aastaga teeb. Ma ei tea, mis sellest pensionireformist saab, aga päris selge on see, et ei tohi loota, et keegi kuskil – riik või mingi fond – kindlustaks sulle vanaduspõlve. Ei!“ rääkis Helenius.
Niisiis tuleb omale ise pensionipõlv kindlustada. Esimene samm oleks tema soovitust järgides kinnisvarainvesteeringud. „Võiks olla kinnisvara suurlinnades, sealhulgas Tallinnas. See ei tee sind miljonäriks, aga on väga vähe tõenäoline, et selle vara väärtus päriselt kaoks. See on sinu portfelli alus, kuid sellega ei saa piirduda,“ arutles ta.

Võlakirjadest soovitas Helenius erainvestoril eemale hoida. „Ma saan aru, miks institutsionaalsed investorid neisse investeerivad, aga erainvestori puhul ma ei saa sellest aru. See vajab nii palju analüüsi, mis ei ole erainvestorile jõukohane. Ma soovitan võlakirju vältida, jääge aktsiate ja erainvesteeringute juurde,“ ütles ta.
Aktsiatega on tema sõnul aga nii, et kõik arvavad, et oskavad neid hästi valida, kuid ta ei usu, et see on päris nii. „Näiteks kui tahad USAs aktsiaid osta, siis tegelikult sa tead ikka nii vähe nende firmade kohta võrreldes professionaalsete investoritega. Sa oled kogu aeg rongist maas. Parem oleks lotot mängida,“ märkis ta. „Kui investeerid firmadesse, mida sa otsast lõpuni ei tunne, siis on seal loto element sees.“

Edu võib tema sõnul saavutada siis, kui pühendada kogu oma aeg mõne konkreetse turu või sektori tundmisse. „Aga võib-olla tahate selle asemele oma perega aega veeta, sõpradega, lõbutseda?“ küsis Helenius ja pakkus, et seepärast on tema meelest targem vaadata fondide poole, mis võiksid pikaajalises vaates teha head tulemust. Ka fondi puhul on tema sõnul nii, et mida kitsam fond, seda tõenäolisem on, et see fondijuht suudab head tulemust näidata.

Kõik muutub

Tulevik on Heleniuse kinnitusel keeruline ja ees on suured muutused. „Number üks on kliimamuutus, see muudab kõike. See muudab kogu maailma ja teeb seda kiiresti. Poliitiline surve reguleerida, maksustada, toetada seda teemat on massiivne ja järjest massiivsem. 20 aasta pärast me ei räägi millestki muust kui kliimamuutusest,“ ütles ta. Teine domineeriv suund on tehisintellekt ja IT, kuid selle olulisus enam ei kasva, see lihtsalt ongi juba väga oluline, märkis ta.
Helenius rääkis, kuidas oleme mõnikümmend aastat elanud maailmas eeldusega, et arenevad turud tõusevad ja võtavad arenenud riikidele väga kiiresti järele. „Mina isiklikult arvan, et see muutub ja kahjuks viib see suurte probleemideni,“ ütles ta.

Helenius selgitas, et nafta, metallid jm ressursid, mis on arenevaid turgi vedanud, kaotavad järjest oma tähtsust. „Pange tähele, kuidas koroonast on taastunud tehnoloogiasektori aktsiad, aga kuidas traditsioonilise majanduse aktsiad on väga halvas seisus. Maailm näitab meile, kuidas IT ja üldisemalt teadmised veavad maailma majandust,” rääkis ta.
Helenius on kindel, et USA ja Euroopa ei kasva enam aeglasemalt kui arenevad turud. “Me oleme õiges kohas, see on see, kus tulevikku tehakse, mitte Hiinas, Venemaal, Lõuna-Ameerikas, Aasias, mis on elanud nafta, metallide ja odava tööjõu najal. Nendel riikidel on ees väga rasked ajad,“ ütles ta.

InvesteerimisFestival 2020

  • Toimus 3–5. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Joakim Helenius, Rain Rannu, Kaidi Ruusalepp, Alar Tamming jpt
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Funderbeam, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Tavid, Rahandusministeerium, Õhtuleht jpt

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond