Postitatud

5 praktilist õppetundi Nassim Nicholas Talebilt – Robert Kitt

InvesteerimisFestival 2019

5 praktilist õppetundi Nassim Nicholas Talebilt

Sel korral kuuleme läinud suursündmusel InvesteerimisFestival 2019 toimunud esinemist Redgate Capital EdulooLaval. Läbinisti praktilisi õppetunde Talebilt andis meile oma kogemusele tuginedes edasi Eesti üks mõjukaimaid tippjuhte Robert Kitt!

InvesteerimisFestival toimus mullu juulis viiendat korda, millest võttis kolme päeva jooksul osa üle 680 osaleja, sh ligi 37 esinejat.

Riskige!

Nii on öelnud Nassim Nicholas Taleb: Kui noored, kes „tahavad inimkonda aidata“, tulevad ja küsivad: „Mida ma pean tegema? Ma tahaksin vähendada vaesust ja päästa maailma,“ ning väljendavad muid makrotasandi õilsaid soove, siis on minu soovitus see:
1. Ärge iial püüdke paista vooruslikuna.
2. Ärge iial tegelege rendijahiga.
3. Te peate alustama oma äri. Minge rindejoonele – alustage oma äri.

Jah, riskige, ja kui saate rikkaks (mis on valikuline võimalus), kulutage heldelt raha teiste inimeste heaks. Inimesed peaksid võtma (piiratud) riske. Kogu idee seisneb Homo sapiens’i järglaste ajamises eemale makrost, eemale abstraktsetest universaalsetest eesmärkidest, eemale seesugusest sotsiaalsest konstrueerimisest, mis tekitab ühiskonnas sabariske.

Ettevõtlusega tegelemine on alati kasulik (sest sellest sünnib majanduslik aktiivsus ilma suure­mastaabiliste riskantsete muutusteta majanduses); institutsioonid (näiteks heategevusega seotud organisatsioonid) võivad olla kasulikud, aga samavõrd võivad need ka kahju teha (ma olen optimistlik; tegelikult olen kindel, et väheste eranditega osutub suurem osa neist kahjulikuks).

Vaprus (riskimine) on kõrgeim voorus. Me vajame ettevõtjaid. Just nii on öelnud üks meie aja säravamaid mõtlejaid, riskianalüütik ja endine elukutseline optsioonikaupleja Nassim Nicholas Taleb.

Sellest saab kuulda ja vaadata lähemalt videost ja podcastis.

Järgneb Äripäeva lugu Robert Kitti esinemisest, mille on kirja pannud Indrek Mäe. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 12. juulil, 2019.

Robert Kitt: inimene võib teha ükskõik mida, aga peab võtma vastutuse

Swedbank Eesti endine juht Robert Kitt rõhutas Investeerimisfestivalil, et on kõige rohkem õppinud Nassim Nicholas Talebilt ning peab oluliseks oma tegude eest vastutamist ja riskide korrektset hindamist. Oma järgmise väljakutse teemal jäi ta aga kidakeelseks.

„Mul tuli sügisel geniaalne mõte teha sporti – 8 kuud, 300 tundi trenni, kaotasin 18 kilogrammi ning tegin läbi Otepää maratoni,“ vastas Kitt küsimusele, mis võiks olla tema järgmine väljakutse, hoopis oma eraelust lähtuvalt. „Eks järgmist väljakutset pean ma natuke ootama,“ sõnas Kitt.

Sellegipoolest nentis Kitt, et elab elus kindlate põhimõtete järgi ning üheks teda enim mõjutanud mõtlejaks on Liibanoni kõrgest soost pärit Nassim Nicholas Taleb.

Kui teed, siis vastuta

Näiteks meeldib Kitile, kuidas Taleb soolapuhujaid pilab. „Inimesed kipuvad sageli kiitlema, et nad on milleski head, olgugi et nende edu on tulnud mõne õnneliku juhuse otsa koperdamisest,“ rääkis Kitt.

Kiti jaoks on tegijad need, kes reaalselt midagi ära teevad ning oma tegude eest vastutavad. „Targutajad on need, kes räägivad, kuidas peaks asju tegema – Taleb vihkab targutajaid, ka minu meelest on ebaeetiline, kui räägib see, kel pole oma nahka mängus,“ märkis Kitt. „Kõige olulisem on see, et inimene võib öelda, teha ja mõelda ükskõik mida, aga ta peab võtma selle eest vastutuse.“

Oma naha mängu panemise all peab Kitt silmas võimekust astuda teiste osapoolte rollidesse. „Valitseda võib igaüks, kuid valitseja peaks olema nõus vahetama oma valitsetavaga kohad,“ tõi ta näite. „Kui ehitaja ehitab maja ja see kukub kellelegi kaela, tuleb ka ehitaja ära tappa – ta peab võtma isikliku vastutuse,“ toetus ta näidete toomisel Talebi mõtetele.

Hinda riske

Oma naha mängu panekul on Kiti sõnul oluline oskus hinnata riske. Ta tõi aktsiaturgude kontekstis näite, et kunagi ei tasu ehitada keskmist portfelli ega keskenduda liigselt standardhälbele. „Täpselt samuti ei ole mõtet läbida ujuda mitteoskajal jalgsi jõge, mille keskmine sügavus on 120 sentimeetrit,“ viitas Kitt sellele, et keskmine ei pruugi peegeldada kõige hullemaid olukordi. „Samamoodi ei ole mõtet ehitada keskmist portfelli, standardhälve turgude puhul ei tööta.“

Kitt rääkis, et risk on alati seotud tõenäosuslikkusega. „Kui ma astun lennukist ilma langevarjuta välja, siis ma ei võta riski, tean, et saan nagunii surma,“ tõi ta näite olukorrast, kus tõenäosuslikkusega pole midagi pistmist.

Tänapäeva majandust puudutavatest riskidest tõi ta välja kõrge võlataseme. „Maailmas on täna riski rohkem kui kümme aastat tagasi,“ sõnas Kitt. „Elame püssirohutünni otsas.“

Keegi pole teistest parem

Lisaks kuulub Kiti filosoofia hulka see, et kunagi ei tohi end teistest paremaks pidada, sest iga positsioon elus võib olla saavutatud juhuse tõttu. „Me pärineme kõik samadest lasteaedadest ja koolidest, sõime kõik sama rõvedat klimbisuppi, mida lasteaedades pakuti,“ märkis Kitt. „See, et kellelegi läheb vahepeal hästi, võib tähendada vaid seda, et ta võis sattuda õnneliku juhuse otsa.”

InvesteerimisFestival 2019

  • Toimus 12.–14. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 700 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 40 oma ala tippu: Markus Villig, Ain Hanschmidt, Rain Lõhmus, Eda-Ines Etti, Alar Ojastu, Krista Teearu jpt
  • Toetajad ja partnerid: LHV, Admiral Markets, Crowdestate, EstateGuru, Redgate Capital, Nasdaq Tallinna börs, Argeld, Tavid, Tallinna Vesi, Belief Energy Water, Õhtuleht, Delovõje Vedomosti jpt
  • Investeerimisfestivali korraldavad Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Meeskond:

Investeerimisklubi, Investor Toomas

Lisaks:

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond