Postitatud

Minu teekond tippinvestoriks – Indrek Naur

Minu teekond tippinvestoriks?

Taasesitamisel on suursündmusel InvesteerimisFestival 2020 toimunud esinemine pealkirjaga “Minu teekond tippinvestoriks”. Redgate Capital EdulooLaval rääkis oma kogemuslugu investor, ettevõtja ja vandeadvokaat Indrek Naur.

Indrek on advokaadibüroo Naur & Pärn vandeadvokaat, partner ja juhatuse liige ning 1995. aastast pankrotihaldur. Ta on kohtutäiturite ja pankrotihaldurite Koja ning Eesti Advokatuuri liige. Indrek Naur on Äripäeva investorite TOPis figureerinud mitmeid aastaid järjest. Naur alustas investeerimisteekonda ca 23 aastat tagasi ning esimene miljon teadlikust investeerimistegevusest tuli 2012. aastaks.

Investor Indrek Naur pidi oma investeerimiskarjääri alguses mitu korda nägema, kuidas kontol rahasummade tagant nullid ära kaovad, kuid tegi siis olulise muudatuse ja saavutas edu.

Sellest ja paljust muust saad kuulda ja vaadata lähemalt podcastis või videos.

Järgneb Äripäeva lugu toimunud arutelust, mille on kirja pannud Viivika Rõuk. Esimesena ilmus artikkel Äripäevas 3. juulil, 2020.

Investeeringul raiuti nullid tagant ära, see oli valus kogemus

Investor Indrek Naur pidi oma investeerimiskarjääri alguses mitu korda nägema, kuidas kontol rahasummade tagant nullid ära kaovad, kuid tegi siis olulise muudatuse ja saavutas edu.

“Vanasti oli nii, et tegin ja nutsin. Nüüd on nii, et kui teen, siis ei nuta,” rääkis ta täna õhtul Investeerimisfestivali publikule.

Investor ja advokaat Indrek Naur asutas oma ettevõtte 1995. aastal ja pärast seda ei ole pidanud palgatööd tegema. Investeerimist avalikesse ettevõtetesse alustas ta kaks aastat hiljem, aga siis tuli kohe Venemaa kriis.

“See mõjutas börsi nii, et kõik minu kontol olevad pikkade nullidega numbrid – kõik need nullid läksid sealt tagant ära. Oli päris valus vaadata, pidin poole hinna pealt kõik oma aktsiad maha müüma. See oli esimene valus kogemus, kuidas tagant nulle ära raiuti,” rääkis Naur.

Haavade lakkumise aeg ja uuesti tegudele

“Lakkusin haavasid kolm-neli aastat, ei julgenud Tallinna börsile ega mujale vaadata,” tunnistas ta. Kuid ettevõtjana tekkis tal vaba raha ning 2002. aastal läks ta uuele katsele. “See oli tore aeg, kui hakkas buum. Nulle tuli jälle juurde, ilus oli vaadata. Paned seemne ja kohe kasvab, isegi vett ei pea panema, muudkui kasvab. Julgust tekkis palju,” lausus ta.

2007. aastal oli Nauril julgust nii palju, et pani mängu suure portsu raha, suisa miljoneid Eesti kroone. “Siis juhtus see, mis juhtus, teate isegi. 2008. aastal hakkasid jälle nullid tagant ära kaduma. See oli valus aeg,” ütles Naur. “Nii hull aeg oli, et keegi ei julgenud isegi mitte vaadata börsi poole.”

Aga ahnus sai võitu. Naur otsustas, et väikeseid seemneid tuleb siia-sinna istutada. Tema meelest on avalikud ettevõtted on kõige parem koht, kuhu investeerida, kui tead, mida teed. Naur leidis, et tema juura haridusest ei piisa heade investeeringute tegemiseks ja tal on vaja õppida majandust. “Otsustasin, et on vaja end harida, miks see börs niimoodi langeb ja mis nende ettevõtetega toimub,” rääkis ta ja lausus, et selle hariduse omandamisega muutus ta professionaalsemaks.

Muutus oli suur. “Pärast seda on languste vaatamine muigega vaatamine – no mis siis ikka. Ma ei põe enam üldse. 2014. aastal oli Kreeka kriis, Äripäev kirjutas mitmel leheküljel, et maailma lõpp on käes. Aga mina vaatasin, et ohhooo! Ahnus hakkas tulema. Investeerisin julgelt, teadlikult analüüsi põhjal,” rääkis ta.

Naur tunnistas, et põhjalikuma analüüsiga võtab investeerimisotsuste tegemine päris palju aega, analüüs on ääretult pikk ja nõuab erinevaid allikaid. “Aga nüüd on nii, et kui teen, siis ei nuta. Vanasti oli nii, et tegin ja nutsin,” lausus ta. Võõraste kätte ta oma raha enam investeerida ei anna. “Olin usaldanud, aga mitte kunagi pole võidukalt välja tulnud. Tasub raamatuid lugeda, teadmisi omandada ja süüdistada ainult seda, kes peeglist vastu vaatab.”

2014. aasta Kreeka kriisi järel on asjad Nauri jaoks ainult ülespoole läinud. Naur on enda jaoks seadnud kümme põhimõtet, mida on aastaid järginud. “Ma arvan, et see on mulle ka edu toonud,” märkis ta.

Naur hoiatas, et kellelgi ei tasu investeerida kolmandate inimeste soovitustel, minna kaasa buumide ja haipidega. “Kui keegi hakkab mulle rääkima, et midagi on väga hea, siis ma võtan sealt “väga” ära ja “hea” ka ära ja vaatan sisse. Tavaliselt ei jää sellest väga heast investeeringust midagi järele;” märkis ta ja tõi sellisteks näideteks bitcoini ja üldisemalt spin-off idud. “Midagi ei jää järele, kui sisse vaadata,” nentis ta.

Praegu on suur haip Tesla aktsia ümber, mille kohta Naur arvab, et hea auto, aga aktsiat ei ostaks. “Mina investeerin numbrite põhjal, aga Teslal neid ei ole. Miinusnumbrid on ainult seal.”

Naur pani südamele, et investeerimisega tuleb tegeleda igal ajal. “Ei takista seda koroona ega miski muu. Eriti siis on hea investeerida, kui kõik kardavad – seda ma olen ammu täheldanud. Kui kõik jooksevad, siis sina jookse teistpidi. Üldiselt toob see edu,” arvas ta. Naur ei mäleta, mida ta viimati ostis, sest ta on otsustanud sel aastal pausi teha. “Sel aastal on igav – keegi dividendi ei maksa. Unustan aktsiad ära, vaatan, mis järgmisel aastal saan. Millal on ostu aeg? Mina selle aasta ootan ära, kogun omale roti kombel vilja kõhu alla ja kui tuleb hea aeg, siis hakkan matsutama,” muigas ta.

Naur investeerib enda sõnul selleks, et olla oma otsustes ja tegudes vaba. “Kui sul on piisavalt palju raha sisse tulnud, pead seda natukene ka nautima. Kõik 50 ja 70 protsendi säästmise klubid on toredad küll, aga miks sa seda teed? Naudi. Rohkem tuleb šampanjat juua. Juutidel on hea vanasõna, et surilinal puuduvad taskud. Naudi oma investeeringuid,” ütles Naur.

Indrek Nauri tippinvestoriks saamise 10 käsku

  1. Aktsiad on parim varaklass läbi aegade, kui tead, mida ostad.
  2. Spekuleerimine on ohtlik mäng.
  3. Ära mine kaasa hype’iga.
  4. Investeeri erinevatesse rahavoolistesse varaklassidesse.
  5. Osta väärtust, mitte hinda.
  6. Rahavoog ei valeta.
  7. Ära liigu koos massiga.
  8. Investeeri pikaajaliselt ja passiivselt.
  9. Osta nii kriisi kui rahulikul ajal.
  10. Surilinal puuduvad taskud. Drink more Champagne!

InvesteerimisFestival 2020

  • Toimus 3–5. juulil Harjumaal Padisel
  • Tõi kokku ligi 1000 investeerimishuvilist ja on sellega Eesti kõigi aegade suurim investeerimisüritus vabas õhus
  • Esines ligi 45 oma ala tippu: Joakim Helenius, Rain Rannu, Kaidi Ruusalepp, Alar Tamming jpt
  • InvesteerimisFestivali aitasid korraldada: LHV, EstateGuru, Funderbeam, Redgate Capital, Baltic Horizon, Nasdaq Tallinna börs, Tavid, Rahandusministeerium, Õhtuleht jpt

Festivali korraldajad

Investeerimisklubi ja Investor Toomas

Lisaks

NB! Kõiki toodud platvorme/tooteid kasutavad Investeerimisklubi eestvedajad ka ise aktiivselt.

Telli teavitus uutest postitustest
Loading
Teadlike investorite kogukond